maciej.rogala maciej.rogala
109
BLOG

UE: Wyzwania dla poprawy warunków pracy wśród starszych osób

maciej.rogala maciej.rogala Polityka Obserwuj notkę 0

Nowy raport przygotowany przez Międzynarodowe Centrum Długowieczności (The International Longevity Centre) podkreślił wagę podnoszenia kwalifikacji u starszych pracowników, wspierania starszych kobiet w pracy i poprawy zdrowia, jako kluczowych priorytetów dla europejskich rządów, którym zależy na zwiększeniu uczestnictwa w rynku pracy starszych pracowników.
David Sinclair, jeden z autorów raportu, powiedział, że europejska gospodarka jest napędzana przez umiejętności i wysiłek włożony w pracę obywateli i dlatego coraz większe znaczenie będzie miało to, aby w pełni wykorzystać potencjał starszych pracowników. Sinclair podkreślił, że kilka europejskich rządów – nie wymienił, które – nie zajęło się tym problemem, a jest to niezbędne, by uniknąć zakłóceń w przyszłym rozwoju gospodarczym tych krajów: „Politycy europejscy muszą się skupić na rozwiązywaniu barier zatrudnienia w całym okresie kariery zawodowej. Elastyczny czas pracy, tworzenie jak największych możliwości dla ludzi w każdym wieku, aby rozwijali swoje umiejętności, są konieczne. Musimy zająć się problemem starzenia się społeczeństw, jednocześnie oferując starszym ludziom możliwość stopniowego przejścia na emeryturę”.
W sprawozdaniu pokazano siedem wyzwań stojących przed Unią Europejską i państwami członkowskimi. Osiągnięcie równości płci zostało podkreślone jako główny cel. Mimo że kobiety będą żyły o 5,9 roku dłużej niż mężczyźni (średnio dla całej Unii), to rzadziej uczestniczą w rynku pracy i przechodzą na emeryturę wcześniej.
Podniesienie kwalifikacji starszych pracowników w Europie to kolejne z najważniejszych wyzwań, bowiem mają oni bardzo niski poziom wykształcenia i kwalifikacji w porównaniu do młodszych.
Raport stwierdza także negatywne postawy wobec starszych pracowników, którzy są postrzegani jako „znacząca bariera kulturowa” w całej Europie. Twórcy raportu zachęcają także polityków do tego, aby wzięli pod uwagę fakt, że starsi pracownicy są bardziej skłonni niż ci z innych grup wiekowych do pracy na własny rachunek, w różnych godzinach lub w niepełnym wymiarze godzin.


Globalny Przegląd Emerytalny/Europeanpensions.net
 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka