maciej.rogala maciej.rogala
108
BLOG

Na siebie czy na dziecko?

maciej.rogala maciej.rogala Gospodarka Obserwuj notkę 0

Decydując się na inwestowanie dotacji z Programu 500 plus poprzez fundusze inwestycyjne będziesz musiał podjąć szereg decyzji i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jednym z podstawowych będzie te, czy rejestr w funduszu otworzyć na siebie, czy na swoje dziecko.

Moim zdaniem rodzice w takim przypadku zbyt łatwo ulegają pokusie, a tak naprawdę emocjom, które podpowiadają nam, że te pieniądze powinny być „jak najbardziej” dedykowane naszemu dziecku.

Musisz jednak wiedzieć, że jeżeli otworzysz rejestr w funduszu (w funduszach) na swoje dziecko — jako rodzic (czyli tzw. przedstawiciel ustawowy), to będzie to miało określone konsekwencje w dostępie do gromadzonych i inwestowanych pieniędzy.

Jako przedstawiciel ustawowy, będziesz mógł dokonywać wpłat na rachunek swojego dziecka, jednak będą pewne ograniczenia w wycofywaniu środków przed ukończeniem przez twoje dziecko 18 roku życia. Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że z rachunku małoletniego uczestnika funduszu inwestycyjnego będziesz mógł wypłacać środki tylko w granicach tak zwanego zwykłego zarządu. Problem polega na tym, że kwota zwykłego zarządu nie jest określona przepisami prawa, ale czasami jest określana w statutach funduszy inwestycyjnych, do których wnosimy nasze oszczędności (spotkałem się z kwotą 2000 zł miesięcznie).

Wypłata środków powyżej tej kwoty (zarządu zwykłego) wymagać będzie zezwolenia sądu, które określi zakres twoich uprawnień do dysponowania środkami na koncie twojego dziecka.

Ponadto musisz brać pod uwagę, że po ukończeniu przez twoje dziecko 18 roku życia będzie mogło ono dysponować środkami na jego rachunku w funduszu (funduszach) w sposób dowolny — niekoniecznie w celach, jakie ty sobie założyłeś, na przykład zamiast na studia lub na zakup mieszkania, gdy już się usamodzielni, postanowi kupić sobie „wypasioną brykę”.

Gdy natomiast otworzysz rejestr w funduszu na siebie, będziesz zachowywał pełną kontrolę nad sposobem wydatkowania tych pieniędzy — to będzie uzależnione wyłącznie od twojej decyzji — kiedy i na co je wydać. Oczywiście większy, a w praktyce nieograniczony dostęp do pieniędzy daje ci większą kontrolę i swobodę wydatkowania pieniędzy, ale z drugiej strony także większą pokusę, aby z tych pieniędzy skorzystać wcześniej, niekoniecznie na te wydatki jakie pierwotnie zaplanowałeś.

W tym momencie również nikt nie może wiedzieć lepiej od ciebie, którą opcję chcesz wybrać.

Bez wątpienia, gdy jesteś pełen obaw o przyszłość, nie posiadasz jeszcze dużego kapitału dającego ci już teraz poczucie bezpieczeństwa finansowego, a w dodatku nie jesteś pewien, czy odkładając 100 – 200 zł z programu będziesz w stanie pokryć miesięczne wydatki, wówczas powinieneś otworzyć rejestr na siebie.

Natomiast gdy obawy o bezpieczeństwo finansowe są ci odległe, bo masz stabilne źródło dochodów, bo zgromadziłeś wystarczający majątek, aby móc finansować koszty bieżących wydatków przez wiele miesięcy, a nawet lat, wówczas bliżej ci będzie do podjęcia decyzji o założeniu rejestru w imieniu swojej córki lub syna.

Ale nawet wówczas musisz brać pod uwagę to, że w wieku 18 lat twoja pełnoletnia latorośl będzie mogła dysponować posiadanymi środkami w dowolny sposób.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka