94 obserwujących
3362 notki
1926k odsłon
  282   0

Bezkarność plus

  Dziś i jutro [16-17.09.2020] Sejm rozpatruje dwa kontrowersyjne projekty ustaw zgłoszone przez PiS. O pierwszym z nich, tym o zwierzętach, pisałam w poprzednich notkach. Teraz zajmę się drugim, zwanym potocznie "bezkarność plus". Jak dowiadujemy się {TUTAJ(link is external)}:

  "„Bezkarność plus” - tak opozycja nazywa poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Chodzi o art 10 d tej ustawy, który mówi „Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione”. W tej sprawie już wcześniej negatywnie wypowiadali się prawnicy.(...) Do projektu były zgłoszone poprawki w związku z tym projekt ponownie trafi do Komisji Finansów Publicznych.".

  Dlaczego pojawił się ten projekt? Otóż sądy masowo umarzają kary nakładane przez władze za niestosowanie się do różnych rozporządzeń obowiązujących jakoby w czasie tzw lockdownu. Uzasadnienie jest zawsze to samo. Zarządzenia Ministerstwa Zdrowia zostały wydana bez właściwej podstawy prawnej. Co więcej, wielu przedsiębiorców szykuje pozwy przeciw państwu polskiemu, domagając się odszkodowań za poniesione straty. Projektowana ustawa ma zabezpieczyć tyłki urzędników PiS. Jest ona jednak wyjątkowo źle odbierana. Cała opozycja jest oczywiście przeciw niej. Sprzeciwia się także Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, bez której w ogóle nie da się tego uchwalić. Przytoczę tez opinie znanego blogera Matki Kurki [Piotra Wielguckiego]:

  "Treść ustawy, którą chce przegłosować PiS, bo już niekoniecznie Ziobro, znosi wszelką odpowiedzialność i to jest prawdziwa bomba atomowa. Czegoś takiego w historii RP III nie było nigdy, aby nie tylko funkcjonariusze publiczni, ale wszyscy przestępcy mogli powołać się na przepis o walce z COVID–19 i uciec przed wymiarem sprawiedliwości." {TUTAJ(link is external)}.

  Warto też wspomnieć, że dziś w Warszawie odbyła się demonstracja przeciw "bezkarności plus":

  "Marsz "Stop ustawie przestępczość+". Na jego czele Tanajno

Opracowanie:

Joanna Potocka

Dzisiaj, 16 września (16:51)

Grupa kilkuset osób protestuje w Warszawie przeciwko kontrowersyjnemu projektowi tak zwanej ustawy covidowej. Miałaby ona znosić odpowiedzialność urzędników podejmujących działania w czasie pandemii. Ustawa trafiła dziś do Komisji Finansów Publicznych. Uczestników marszu pod Sejm prowadzi przedsiębiorca i były kandydat na prezydenta Grzegorz Tanajno." {TUTAJ(link is external)}.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka