92 obserwujących
3341 notek
1916k odsłon
  72   0

Kapitan Kirk naprawdę w Kosmosie

  Sądzę, iż wielu Czytelników pamięta serial "Star Trek", a co starsi z nich także głównego bohatera pierwszych jego części, kapitana Kirka. Grał go kanadyjski aktor William Shatner. Ma on teraz już 90 lat, a mimo to dzisiaj [13.10.2021] naprawdę poleciał w Kosmos na pokładzie rakiety New Shepard należącej do firmy Blue Origin stworzonej przez Jeffa Bezosa - właściciela Amazona. Jak czytamy {TUTAJ(link is external)}:

  "To był niesamowity i niezapomniany lot dla 90-letniego Williama Shatnera. Stał się on najstarszą osobą na świecie, która poleciała w kosmos. Jego wyczyn zostanie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Pobił on wcześniejszy rekord, należący do 82-letniej Mary Wallace "Wally" Funk, legendy amerykańskiego lotnictwa i programu kosmicznego, która odbyła w lipcu lot suborbitalny wraz z Jeffem Bezosem.".

  Relację z tego wydarzenia transmitowała w Polsce stacja TVN24 Bis. Oczywiście można ją było też obejrzeć w CNN [replay {TUTAJ(link is external)}] oraz DW. William Shatner dotknął tylko progu Kosmosu. Lot trwał tylko 11 minut, w tym 3 minuty w stanie nieważkości. Rakieta dotarła na wysokość ok. 106km, czyli ponad umowną granicę przestrzeni kosmicznej. Co jest jednak ważne, człon z silnikiem i kapsuła z czterema astronautami powróciły bez problemów na Ziemię. Sama kapsuła robiła wrażenia niezwykle wygodnej. Uważam, że dalszy rozwój tej technologii może uczynić bliski Kosmos dostępnym dla zwykłych ludzi.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie