elig elig
480
BLOG

Dlaczego odchodzi premier Boris Johnson?

elig elig Wielka Brytania Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

  Wczoraj [11.07.2022] w Przeglądzie Tygodnia {TUTAJ(link is external)} Józef Orzeł przytoczył ciekawą opinię Jana Parysa [ministra obrony w rządzie Jana Olszewskiego] na ten temat:

  "Janek Parys napisał mi w SMS, że Johnson odchodzi nie z powodu drobiazgów obyczajowych, ale dlatego iż Rosja publicznie groziła, że Londyn jest dla niej pierwszym celem. To wywołało panikę wśród konserwatywnych posłów, którzy uznali, że rząd Johnsona posunął się za daleko w drażnieniu Rosji. (...) Rosja po dawnemu robi porządek w Europie.".

  W tym samym Przeglądzie Tygodnia Józef Orzeł omówił artykuł Jana Rokity z "Sieci", w którym ostatni szczyt NATO do konferencji w Monachium z 1938 roku. Pogląd Parysa zdaje się potwierdzać dzisiejsza wypowiedź Królikowskiej-Avis z portalu wPolityce.pl {TUTAJ(link is external)}. Pisze ona:

  "To był przewrót gabinetowy. W. Brytanię nazywa się „placem zabaw KGB” (...) Mówi się też o ewentualnym udziale w tym przewrocie lobby prorosyjskiego. Proszę wziąć pod uwagę, że w Wielkiej Brytanii znajduje się największa liczba oligarchów, bardzo bogatych ludzi, proputinowców. Oni tam właśnie osiedli, mają mnóstwo luksusowych nieruchomości – zresztą zdestabilizowali cały brytyjski rynek nieruchomości płacąc tyle, ile sobie życzył sprzedający. Oni są jednymi z najlepszych konsumentów dóbr luksusowych. Tam są tak ogromne pieniądze, tak ogromne wpływy. Przecież Wielką Brytanię nazywa się „KGB playground” czyli „placem zabaw KGB”, oczywiście symbolicznie (sprawa Litwinienki, Bieriezowskiego, Skripala). W Wielkiej Brytanii zaczyna się mówić o wpływie rosyjskich służb specjalnych w lobbowaniu, bo oni mają przecież swoich ludzi i w parlamencie i w mediach, i jeśli idzie o koła naukowe, akademickie. (...) Dopytywana, czy Wielka Brytania pod rządami nowego premiera utrzyma swoje stanowisko wobec wojny na Ukrainie, odpowiada:

Nikt nie wie. Właściwie jedyną kandydatką spośród obecnych, która z pewnością utrzymałaby ten sam kurs jest była minister spraw zagranicznych Liz Truss, którą gościliśmy w Warszawie, która była razem z Borisem Johnsonem w Kijowie. Ona jedyna jest w stanie kontynuować tę politykę. Co do innych niestety nie mam dobrych przeczuć.".

  Jest prawdopodobne, że Johnsona zastąpi jakiejś nowe wcielenie Chamberlaina. Tchórzostwo elit Europy Zachodniej doprowadzi w końcu do tego, że III wojna światowa stanie się nieunikniona. Tak było przecież 84 lata temu. W marcu 2022 napisałam notkę "Dlaczego Zachód daje się szantażować Rosji?" {TUTAJ}. Stwierdziłam w niej:

  "Z postawą Reagana ostro kontrastuje dzisiejszy paniczny strach Zachodu przed Rosją Putina. Politycy zachodni trzęsą się ze strachu i wymyślają różne "czerwone linie", których przekroczenie miałoby sprowokować Rosję do rozszerzenia wojny z Ukrainą na inne kraje. W rzeczywistości Zachód jest znacznie silniejszy od Rosji, także pod względem broni nuklearnej. To Zachód powinien szantażować Rosję zamiast utwierdzać Putina w przekonaniu o jego wszechmocy.".

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka