19 obserwujących
846 notek
1204k odsłony
922 odsłony

Tłocznia gazu Gustorzyn. Kluczowa inwestycja dla Baltic Pipe

Tłocznia gazu. Fot. Shutterstock
Tłocznia gazu. Fot. Shutterstock
Wykop Skomentuj15

Wojewoda lubelski wydał zgodę na budowę tłoczni gazu w Gustorzynie. Powstanie projekt od podstaw w polskiej części gazociągu Baltic Pipe.

Jak informuje Gaz-System, operator przesyłu gazu w Polsce, projekt budowlany zatwierdzony przez wojewodę zakłada realizację tej inwestycji w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje rozbudowę i budowę instalacji na terenie węzła przesyłowego i budowę tłoczni gazu Gustorzyn wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Etap drugi to rozbudowa tłoczni o kolejny zespół agregatów sprężarkowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. 

Tłocznia w Gustorzynie będzie jedyną, która powstanie od podstaw w ramach projektu Baltic Pipe. Umożliwi sterowanie gazem w centralnej Polsce ze względu na położenie. Polski system przesyłowy zostanie wzmocniony o nowoczesny obiekt. Tłocznia w Gustorzynie będzie kluczowym elementem zapewniającym przesył gazu w stronę aglomeracji warszawskiej, Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju - informuje Gaz-System. 

gazociągi w Polsce
Tłocznia Gustorzyn na mapie planowanych gazociągów. Fot. Facebook/Piotr Naimski

Tłocznia Gustorzyn to inwestycja kluczowa nie tylko z punktu widzenia interesów energetycznych związanych z Baltic Pipe, ale też gazociągu łączącego Polskę z Litwą. Umożliwi transport gazu w stronę aglomeracji warszawskiej, Litwy oraz w kierunku południowo-wschodnim kraju - komentuje Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.


Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe wraz z innymi źródłami mają zapewnić całkowite pokrycie zapotrzebowania kraju na gaz. To ważny element dywersyfikacji surowca, a jego strategicznym celem jest uniezależnienie się od dostaw rosyjskich.  

Baltic Pipe będzie posiadał przepustowość 10 mld m sześc. gazu rocznie i ma być gotowy do października 2022 roku. Wtedy zakończy się termin kontraktu jamalskiego na dostawy surowca z Rosji do Polski (8-10,2 mld m sześc. rocznie). Polskie PGNiG zapowiedziało, że nie przedłuży umowy. Polska rocznie zużywa około 15 mld metrów sześciennych gazu, a około 1/3 wydobywa w kraju. Kolejną 1/3 mamy sprowadzać drogą morską do terminala gazowego LNG w Świnoujściu. 

W styczniu 2020 r. wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał decyzję lokalizacyjną dla polskiego odcinka Baltic Pipe. Inwestycja w planach rozciąga się na polskiej części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego: od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do Zespołu Zaporowego Niechorze-Pogorzelica w województwie zachodniopomorskim. Wykonawca gazociągu zawarł niedawno umowę z firmą EUROPIPE GmbH na dostawę rur dla podmorskiej części Baltic Pipe. Spółka odebrała także dokumentację projektową na wykonanie tego gazociągu.


GW


Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka