TSUE zamyka kopalnię Turów. Związkom to się nie podoba!

Związki zawodowe oskarżają instytucje unijne o skandaliczne i niebezpieczne działania. Fot. PAP/EPA
Związki zawodowe oskarżają instytucje unijne o skandaliczne i niebezpieczne działania. Fot. PAP/EPA
Związki zawodowe ostro krytykują decyzję TSUE ws. kopalni Turów: Decyzje skandaliczne i niebezpieczne.

Związki zawodowe „z zaskoczeniem” przyjęły postanowienie TSUE nakazujące wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Związkowcy z Turowa nazywają decyzję TSUE „niebezpieczną”, a OPZZ wskazuje, że całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu energetycznego i tysięcy jej pracowników.


W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni (Dolnośląskie) do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.


"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

"Skandaliczne i niebezpieczne"

Wojciech Ilnicki, przewodnicy Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego NSZZ „Solidarność”, nazwał postanowienie TSUE „skandaliczny i niebezpiecznym”. "To postanowienie pokazuję, że TSEU może pozamykać najpierw wszystkie kopalnie i elektrownie, a na końcu zamknąć Polskę i stracimy suwerenność i zostaniemy kolonią” - powiedział Ilnicki.

Związkowiec powiedział też, że wokół Polski są elektrownie w Czechach i w Niemczech i tam – jak mówił - „nic się nie robi”. „Wyrok TSUE jest zakłamany, bo my nie rozpoczęliśmy nowego wydobycia, ani nowej produkcji, a wręcz zmniejszyliśmy wszystko” - powiedział Ilnicki.

"Nasze obawy potwierdzają się"

Z kolei OPZZ w oświadczeniu podkreśliło, że postanowienie TSUE przyjęło z zaskoczeniem. „Decyzja TSUE całkowicie pomija znaczenie kopalni dla polskiego systemu bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji tysięcy pracowników kopalni Turów, elektrowni Turów oraz setek firm kooperujących z tymi przedsiębiorstwami” - napisano.

OPZZ wskazuję przy tym, że związkowcy od „wielu lat są zapewniani, że tzw. zielona transformacja będzie sprawiedliwa”. „Że nie będzie powtórki z lat 90-tych z zamykaniem zakładów pracy i wyrzucaniem z dnia na dzień tysięcy pracowników na bruk. OPZZ podkreślało, że w trakcie tzw. zielonej transformacji każde miejsce pracy ma znaczenie, a proces zmian należy przeprowadzać rozważnie, tak aby nie powodował kosztów społecznych. Decyzja TSUE pokazuje, że nasze obawy potwierdzają się. Okazuje się, że można jedną decyzją, w ciągu jednego dnia wstrzymać funkcjonowanie przedsiębiorstwa, co dla kopalni i elektrowni Turów oznacza tak naprawdę ich likwidację” - napisano.

KW

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka