Nieoficjalnie wiadomo, kto odkupi część Lotosu od PKN ORLEN

W najbliższym tygodniu PKN ORLEN ogłosi, kto odkupi część aktywów Lotosu. Partnerem do zakupu części rafinerii w Gdańsku najprawdopodobniej zostanie saudyjski koncern Saudi Aramco. Stacje Lotosu odkupi za to węgierski MOL - dowiedziało się nieoficjalnie Radio ZET.

Komisja Europejska, wydając zgodę na fuzję Orlenu z Lotosem, postawiła koncernowi warunek znalezienia partnera, który przejmie 80 proc. stacji Lotosu i 30 proc. udziałów w rafinerii. 

Nie było to łatwe, a termin ogłoszenia kandydatów do zakupu był już dwukrotnie przesuwany.

Według informacji nieoficjalnych, jesienią z PKN ORLEN rozmawiały Saudi Aramco, kanadyjski Circle-K, węgierski MOL oraz polska firma Unimot zainteresowana odkupieniem tylko spółki Lotos Afalt. Ale rozmowy utknęły w martwym punkcie. 

Ostatecznie, według informatorów Radia ZET, Orlen dogadał się z Saudi Aramco i MOL-em. Oprócz ceny najważniejsze będzie to, jak długi zakaz odsprzedaży majątku Lotosu przez zagraniczne firmy wynegocjował PKN ORLEN.

Saudi Aramco to największy na świecie koncern pod względem dziennej produkcji ropy naftowej. Węgierski MOL to największe przedsiębiorstwo naftowe i gazownicze w Europie Środkowej.

Do połączenia PKN ORLEN z Lotosem ma dojść do połowy 2022 roku. 

ja


Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj103 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka