16 obserwujących
747 notek
991k odsłon
2746 odsłon

Elektryczną mini-ciężarówkę z Ursusa naładujesz w 15 minut!

Polski elektryczny samochód dostawczy ELVI. Fot. Ursus
Polski elektryczny samochód dostawczy ELVI. Fot. Ursus
Wykop Skomentuj18

Produkcja elektrycznego samochodu dostawczego ELVI ma ruszyć w II kwartale 2018 r. Hitem będzie czas ładowania - 90 proc. energii w ciągu 15 minut.

Dzięki innowacyjnym bateriom litowo-jonowym zatosowanym w ELVI ładowanie 90 proc. energii potrwa zaledwie kwadrans. - Wdrażamy do seryjnej produkcji najlepszy na świecie napęd elektryczny z pięciofazowym, indukcyjnym silnikiem. Ta technologia była w Polsce, tylko dotąd nie była w stanie skutecznie przebić się przez duże organizacje, na nasze szczęście. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pokazali nam, że technologie, które są technologiami przyszłości, są w naszym kraju – my przekuliśmy to na biznes – mówi Wojciech Więcławek, prezes Zakładów Cegielskiego z Poznania, które współpracują z Ursusem nad tym innowacyjnym pojazdem.

Ursus zaprezentował ELVI po raz pierwszy podczas targów przemysłowych w Hanowerze w kwietniu 2017 r. (Ursus ELVI - polska ciężarówka z napędem elektrycznym) oraz podczas II edycji Kongresu 590 w listopadzie 2017 r. Seryjna produkcja pojazdu ma ruszyć w II kwartale 2018 r.

ELVI ma być dostępny w dwóch wersjach: z jednym silnikiem elektrycznym o mocy 60-70 kW lub dwoma po 35 kW każdy. Zasięg ma wynosić 150 km. W kabinie zmieszczą się trzy osoby. Auto bez problemu wjedzie do parkingu podziemnego; będzie miało wysokość poniżej 2 metrów. Waga ELVI to 3,5 tony, ładowność 1 100 kg. Pojazd rozpędzi się maksymalnie do 100 km/h.

Tył samochodu może służyć jako chłodnia, plandeka, kontener, otwarta skrzynia lub może być dostosowany do potrzeb służb medycznych lub straży pożarnej. Przyda się szczególnie w branżach kurierskiej, pocztowej oraz hotelarskiej.

Projekt ELVI wpisuje się w rządowy plan elektromobilności, ogłoszony w 2016 r. przez ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Czwarta rewolucja przemysłowa (gospodarka 4.0) to szansa dla Polski na zaistnienie na światowym rynku motoryzacyjnym.

Pojazdy zasilane prądem elektrycznym są coraz bardziej popularne, nie tylko wśród indywidualnych kierowców. Lider innowacji na rynku samochodów elektrycznych – Tesla Motors – zapowiedział masową produkcję elektrycznych dużych ciężarówek. Zamówienia na nie złożyły już wielkie firmy, m.in. UPS (125 pojazdów), DHL i Walmart. Przeczytaj więcej o tym: Tesla wyprodukuje elektryczną ciężarówkę. Ma imponujący zasięg.


źródło: URSUS

GW, BG

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj18
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka