19 obserwujących
846 notek
1204k odsłony
3960 odsłon

Dania blokuje Nord Stream 2. Problem Rosji z trasą alternatywną

Nord Stream 2 może nie powstać w 2019 roku.
Nord Stream 2 może nie powstać w 2019 roku.
Wykop Skomentuj30

Dania po raz drugi odmówiła zgody na położenie rur Nord Stream 2 na własnych wodach terytorialnych. Tym razem blokada dotyczy trasy alternatywnej. Decyzja Kopenhagi oznacza, że zakończenie budowy gazociągu do końca 2019 roku stoi pod znakiem zapytania.

Nord Stream 2: 2019 czy 2020?

Duńska Agencja Energii zażądała dołączenia do opinii ekologicznej wariantu ułożenia gazociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii - na południe od wyspy Bornholm. Kopenhaga zaskoczyła Gazprom, bowiem kolejna alternatywna trasa opóźni oddanie Nord Stream 2 do eksploatacji. Terminem zakończenia inwestycji był koniec 2019 roku.

Dania nie udzieliła zgody. Propozycja alternatywnej trasy Nord Stream 2


Ta decyzja projektu Nord Stream 2 nie zabije, przynajmniej na razie


- Ta decyzja projektu Nord Stream 2 nie zabije, przynajmniej na razie. Trzeba znów szukać nowej trasy, a Bałtyk nie jest taki wielki, natomiast chętnych, by coś tam w dnie zakopać czy poprowadzić, nie brakuje – komentował prezes ukraińskiego Naftogazu Andrij Kobolew.

Ukraina usatysfakcjonowana

Naftogaz nie ukrywał satysfakcji z interwencji Duńskiej Agencji Energii. - Mamy dziś dobre wieści z Danii. Narodowa Agencja Energetyczna odmówiła zgody na alternatywną trasę Nord Stream 2 - poinformowała spółka w mediach społecznościowych. Stanowisko Nord Stream 2 AG jest zgoła inne: - Duńska Agencja Energii nie odrzuciła żadnego z naszych dwóch wniosków o zgodę, oba pozostają w mocy.

Kuźmiuk: Duńczycy mogą zatrzymać Nord Stream2

"Kommiersant" - powołując się na źródła, zbliżone do przedstawicieli gazociągu - twierdzi, że samo wydanie opinii ekologicznej nowej trasy zajmie od 3 miesięcy do pół roku. Trasa Nord Stream 2 na południe od wyspy Bornholm jest dłuższa od pierwotnej koncepcji o ok. 20 km i liczy 160 km. W dodatku rosyjsko-niemieckiej inwestycji nie sprzyja pogoda - na Bałtyku jesienią mają szaleć sztormy, co zmieni harmonogram prac.

Blokada Danii

Dania szachuje Gazprom, ponieważ w 2017 roku uchwaliła prawo, które nie zezwala na postawienie czegokolwiek na swoich wodach terytorialnych, jeśli zagraża to bezpieczeństwu narodowemu. Pierwszy wniosek o zgodę na rozpoczęcie prac Nord Stream AG złożył w kwietniu 2017 roku. Duńczycy na prośbę Rosjan nie odpowiedzieli. I jako jedyni do tej pory blokują inwestycję na Bałtyku, nie wydając niezbędnego pozwolenia.

Kilka dni temu konsorcjum Nord Stream 2 AG zorganizowało wycieczkę dla dziennikarzy z najważniejszych mediów w Europie po niemieckim brzegu, by obejrzeli dwie nitki gazociągu. Firma poinformowała, że gotowa jest trzecia nitka, o długości 800 km. Dwie pierwsze mają łącznie 2400 km.

Gazprom zamierza ominąć Danię przy budowie Nord Stream 2

Rosjanie planują ukończyć Nord Stream 2 z przepustowością 55 mld metrów sześc. gazu rocznie do końca 2019 r. Wtedy Moskwa zamierza ograniczy przesył gazu rurociągami na Ukrainę.

Rzecznik Nord Stream 2: Budowa przebiega zgodnie z planem (RUPTLY/x-news)


GWWykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka