15 obserwujących
720 notek
922k odsłony
222 odsłony

Nowa strategia Tauronu. Grupa stawia na zieloną energię

Grupa Tauron zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii, fot. tauron.pl
Grupa Tauron zamierza postawić na nisko- i zeroemisyjne źródła energii, fot. tauron.pl
Wykop Skomentuj

Grupa Tauron uzupełniła strategię na lata 2016-25 o nowe kierunki. Zakłada m.in. zaangażowanie w energetykę zero- i niskoemisyjną, optymalizację aktywów i wyłączenie starych bloków węglowych.

Tauron chce m.in. przeanalizować możliwość zwiększenia udziału zielonej energii w miksie energetycznym. Zakłada, że możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej grupy z 10 proc. w 2018 r. do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.

- Chcemy się stać bardziej zieloną firmą, która w najbardziej adekwatny sposób będzie odpowiadać na otoczenie rynkowe. To wcale nie oznacza, że energetyka węglowa przestanie funkcjonować. Zostanie z nami przez dłuższy czas - powiedział Marek Wadowski, wiceprezes Tauronu ds. finansów.

Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która ma być podstawą budowy wartości grupy Tauron. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 megawatów mocy), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 megawatów) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

- Chcielibyśmy również uczestniczyć w rozwoju offshore. Chcemy sprawdzić, czy będą możliwości uczestnictwa w projekcie samemu, czy - co bardziej prawdopodobne - z partnerami - dodał Wadowski. Pytany o stan negocjacji dotyczących zakupu farm wiatrowych, odpowiedział: - Negocjacje w sprawie przejęcia farm wiatrowych o mocy 200 MW trwają. Jeśli uzgodnimy finalne warunki, to będziemy chcieli taką transakcję zrealizować.

Grupa przewiduje trwałe wyłączenie bloków węglowych klasy 120 MW i po 2025 r. – bloków klasy 200 MW. - Bloki o mocy 120 MW po wejściu w życie BAT [zobowiązuje firmy do stosowania najlepszych dostępnych technologii - przyp. red.] nie będą mogły funkcjonować i będą stopniowo wygaszone w ciągu 2020 roku. Zostały już zgłoszone do wyłączenia. Korzystają teraz z godzin derogacyjnych. Bloki o mocy 200 MW mają podpisane kontrakty mocowe albo stanowią rezerwę dla bloków, które mają kontrakty mocowe. Te bloki będą funkcjonować do końca 2025 r., czyli do końca okresu otrzymywania opłat z rynku mocy. Później, jeśli otoczenie regulacyjne nie będzie dla nich sprzyjające, to będą wycofywane - wyjaśnia wiceprezes Wadowski.

image
Elektrownia Jaworzno, fot. tauron.pl

Tauron, zgodnie z założeniami nowych kierunków strategicznych, bierze pod uwagę optymalizację portfela inwestycyjnego oraz ograniczenie działalności w segmentach górniczym i ciepłowniczym. Grupa rozważa m.in. sprzedaż udziałów w spółkach Elektrociepłownia Stalowa Wola i PGE EJ1. Analizowane będą również m.in. możliwości sprzedaży spółki Tauron Ciepło oraz kopalni Janina (część spółki Tauron Wydobycie), którą - według niedawnych informacji - interesuje się katowicki Węglokoks.

W ocenie wiceprezesa Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, Jarosława Brody, planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1,2 tys. megawatów oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków mniejszej mocy przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 megawatów w Jaworznie, pozwoli na obniżenie emisyjności Grupy Tauron - w odniesieniu do poziomu z ub. roku - o ponad 20 proc. do 2025 r. oraz o przeszło połowę do roku 2030 r.

Szczególny nacisk ma być położony na poszerzenie portfolio usług dla klientów biznesowych m.in. w zakresie doradztwa zarządzania majątkiem i infrastrukturą energetyczną oraz poprawy efektywności energetycznej. Jednym z przyszłościowych rozwiązań w tej dziedzinie jest inteligentny system zarządzania energią elektryczną, instalowany np. galeriach handlowych czy biurowcach, który jest w stanie dać kilkunastoprocentowe oszczędności w zużyciu energii.

- Będziemy również rozwijać testowane już we Wrocławiu rozwiązania smart city i usługi z obszaru szeroko rozumianej elektromobilności. Do końca 2020 r. oddana zostanie do użytku sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością - mówi wiceprezes grupy ds. klienta i wsparcia korporacyjnego Kamil Kamiński.

image
Samochód elektryczny Taurona, fot. tauron.pl


Zobacz także: Tauron: W 2020 roku ponad sto pięćdziesiąt stacji ładowania aut elektrycznych

Aktualizacja kierunków strategicznych stanowi uzupełnienie strategii grupy na lata 2016-2025 z września 2016 roku. Aktualizacja samej strategii powinna powstać do końca tego roku.

Zysk grupy Tauron w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 525 mln zł wobec prawie 637 mln zł zysku przed rokiem. Przychody grupy wzrosły do 5,3 mld zł, tj. o 15 proc. rok do roku. Wzrost przychodów ze sprzedaży był przede wszystkim konsekwencją uzyskiwania wyższych cen sprzedaży energii elektrycznej.

ja

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka