18 obserwujących
803 notki
1134k odsłony
1507 odsłon

Gaz LNG ze Świnoujścia pojedzie do Oświęcimia

Załadunek LNG do cysterny w gazoporcie w Śwonoujściu. Fot. Twitter/ @PolskieLNG
Załadunek LNG do cysterny w gazoporcie w Śwonoujściu. Fot. Twitter/ @PolskieLNG
Wykop Skomentuj5

Zawarto największą dotychczas w Polsce umowę na dostawy LNG. PGNiG dostarczy spółce Synthos 8,2 tys. ton do końca 2021 r. Gaz będzie przeznaczony do celów energetycznych, częściowo zastąpi węgiel.

Skroplony gaz ziemny będzie pochodził z terminala LNG w Świnoujściu i z instalacji skraplającej PGNiG w Odolanowie. Trafi do zakładów chemicznych Synthos w Oświęcimiu. W pierwszym etapie transport ma się odbywać autocysternami, a realizacja kontraktu będzie wymagała dwóch dostaw dziennie. 

- Będą kolejne umowy - zapowiada prezes PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha. Do 2021 r. firma chce dostarczać klientom ok. 20 tysięcy ton LNG rocznie. 

LNG, który dotrze do Oświęcimia, zastąpi w zakładach Synthosu węgiel w części kotłów do produkcji energii. Prezes Synthosu Zbigniew Warmuz mówi, że dla zakładów w Oświęcimiu kluczowa jest dywersyfikacja źródeł energii i ciepła. Jak tłumaczył, co prawda wszystkie prognozy pokazują, że węgiel nadal będzie najtańszym paliwem na świecie, więc budowanie energetyki na gazie jest problematyczne, ale taki jest światowy trend i "nie ma od niego ucieczki". Jak zauważył, i firmy i klienci są gotowi płacić większe pieniądze za ochronę środowiska. 

W Oświęcimiu nie ma jeszcze gazociągu odpowiedniej mocy, dlatego potrzebne są dostawy LNG. Synthos planuje w Oświęcimiu budowę kogeneracyjnego gazowego źródła typu CCGT o mocy elektrycznej rzędu ok. 100 MW, które ma być gotowe w 2022 r. Wtedy też ma powstać odpowiedni gazociąg. Prezes Synthosu mówi, że jego firma stara się eliminować emisję u źródła, co wymaga wysokich inwestycji. W przypadku Synthosu w ciągu ostatnich lat było to ok. 300 mln zł. 

Synthos to producent m.in. kauczuków syntetycznych, używanych np. do opon, półproduktu do wytwarzania styropianu, składników farb i lakierów oraz środków ochrony roślin. Wytwarza też surowce do produkcji tym materiałów. W sumie w zakładach spółki powstaje ok. 2 mln ton produktów i surowców rocznie.


Zobacz też: Amerykański gaz zastąpi rosyjski. Jest o jedną trzecią tańszy


BGWykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka