kungalu kungalu
60
BLOG

Co cię nie zabije, to cię wzmocni

kungalu kungalu Polityka Obserwuj notkę 12


To stare powiedzenie można ostatnio przyłożyć do geopolityki w naszym regionie. Bo przykładowo, agresywna postawa Rosji spowodowała przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, co faktycznie spowodowało opanowanie Bałtyku przez ten pakt. Podobnie ataki na wschodnią granicę Polski oraz groźby w Rosji w naszym kierunku, spowodowały nowe inwestycje obronne i przeorganizowanie naszych wojsk, co znakomicie oddala ruskie agresje militarne na nasz kraj.

A ostatnio ujawniły się ruskie dywersje na naszą infrastrukturę transportową. I teraz właśnie jest czas, byśmy zdecydowanie poprawili bezpieczeństwo na sieciach transportowych (kolejowych, morskich, informatycznych, elektrycznych...). To jest wielkie zadanie dla rozmaitych służb, których obecność nasze społeczeństwo dotkliwie odczuwa. Teraz owe służby powinny przedefiniować cele i metody, by zamiast pacyfikacji obywateli polskich - zaczęli ich realnie ochraniać, zwłaszcza z uwagi na wojnę hybrydową, przeniesioną na Polskę - w niektórych obszarach.

Ktoś powie, że gdy rozwiną się owe służby w czasie wojny hybrydowej, to potem w czasie pokoju - już nie dadzą się owe zwinąć i zaczną pączkować na inne dziedziny. To zawsze jest wielkie zagrożenie dla kraju i ludzi - trzeba to mieć na oku. Ale wydaje mi się, że czekają nas grube dziesiątki lat, w których będziemy potrzebowali mocnych/doświadczonych służb w ochronie szlaków handlowych i pasażerskich w Polsce i na Ukrainie/Bałkanach... (współpraca międzynarodowa). I to może się całkiem nieźle finansowo kalkulować.

Zatem te nasze dzisiejsze problemy mogą nas wzmocnić w przyszłości, pod warunkiem właściwego zagospodarowania służb ochrony i ich dobrego wyszkolenia (bo jest dla nich przyszłość - jeśli będą skuteczne i pożyteczne).

Wracając do tytułu notki, chyba się zgodzicie, że traktując trudności jako szanse, mamy sporo do wygrania.kungalu
O mnie kungalu

Fabryka Prostych Rozwiązań                                                                       X                                                                       

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka