11 obserwujących
1031 notek
642k odsłony
  605   0

PORTY LOTNICZE – TUSKA – No 2-MODLIN.

GOOGLE.PL
GOOGLE.PL

znalezione w sieci;

"Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin to pierwsze w Polsce lotnisko stworzone dla tzw. przewoźników niskokosztowych. Jako pierwszy ma z niego wystartować 16 lipca z pasażerami samolot irlandzkiej linii Ryanair. Drugą linią operującą z tego lotniska będzie Wizz Air – od 18 lipca. Port rozmawia także z innymi przewoźnikami, w tym m.in. liniami czarterowymi.

Podczas dnia otwartego przyszli pasażerowie i wszyscy chętni mogli zwiedzić terminal. Obiekt ma ponad 12 tys. m kw. powierzchni. Podzielony jest na dwie strefy: odlotów i przylotów. W porcie będzie 21 stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, a także kontrola bezpieczeństwa, strefa komercyjna i 4 bramki. Po lewej stronie terminalu jest hala przylotów z taśmami odbioru bagażu i kontrolą celną. Terminal będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie.

Goście portu mogli w sobotę także zasiąść za sterami symulatora samolotu myśliwskiego czy obejrzeć pokaz pierwszej pomocy w czasie pozorowanego wypadku lub wziąć udział w quizie wiedzy o lotnictwie.

Lotnisko odwiedził marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Przyjechał do Modlina pociągiem Kolei Mazowieckich, skąd autobusem dotarł do portu lotniczego. „Dobre skomunikowanie lotniska ze stolicą jest bardzo ważne. Jestem pewien, że podróżni z Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego czy Legionowa, zamiast dojeżdżać do lotniska samochodem, wybiorą kolej. Zwłaszcza że do obsługi tej trasy przeznaczonych jest 16 nowoczesnych i wygodnych pociągów typu Elf, które kupiliśmy właśnie w tym celu” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Przez cały dzień na trasie Modlin – Warszawa podróżni mają do dyspozycji 42 połączenia (14 lotniskowych – oznaczonych piktogramem samolotu oraz 28 pociągów kursujących przez Modlin na linii w kierunku do Działdowa). Spośród 14 pociągów lotniskowych 11 łączy lotnisko w Modlinie oraz Lotnisko Chopina, a pozostałe trzy kursują na trasie Modlin – Warszawa Zachodnia.

Pierwszy pociąg lotniskowy ze stacji Modlin odjeżdża o godz. 3:30; ostatni – kwadrans po północy. Z Warszawy (z Dworca Warszawa Centralna) do stacji Modlin pierwszy pociąg wyrusza o godz. 2:30, ostatni (z Dworca Warszawa Gdańska) o godz. 1:00.

Pomiędzy stacją kolejową Modlin a terminalem lotniska od 16 lipca co 20 minut będą kursowały specjalne autobusy lotniskowe w barwach Kolei Mazowieckich. Mogą pomieścić do 70 pasażerów, są klimatyzowane i przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przejazd pociągiem na stację Modlin ze stacji Warszawa Centralna trwa średnio 44 minuty. Autobusy pokonują trasę stacja Modlin – terminal lotniska w niecałe 10 minut.

Cena biletu (jednorazowy, normalny) na pociąg do stacji Modlin z Warszawy Centralnej (44 km) – to 12,50 zł. Taki sam bilet na przejazd ze stacji Warszawa Gdańska do stacji Modlin (37 km) kosztuje 10,60 zł. Cena przejazdu autobusem Kolei Mazowieckich do terminalu wynosi 4 zł. Bilety na autobus Kolei Mazowieckich będzie można kupić w każdej kasie, pociągu oraz u pracownika KM prowadzącego odprawę w autobusach.

Lotnisko w Modlinie może przyjmować wszystkie samoloty z kodu C, czyli takie jak Airbus A320 lub Boeing 737, a także wszystkie mniejsze. Droga startowa ma 2500 m długości i 60 m szerokości i jest po gruntownej modernizacji. Remont przeszły także dwie drogi kołowania oraz płaszczyzny postojowe.

Koszt całej inwestycji związanej z uruchomieniem Portu Lotniczego Warszawa-Modlin – to ok. 250 mln zł. 102 mln zł pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Unia Europejska przyznała dofinansowanie w wysokości ok. 76 mln zł. Kolejne 168 mln zł unijnej dotacji zostanie przeznaczone na zakup 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych, modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej na lotnisku w Modlinie.

Lotniskiem zarządza spółka Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin. Jej udziałowcami są: Agencja Mienia Wojskowego, województwo mazowieckie, Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz miasto Nowy Dwór Mazowiecki."

(PAP)

Zobacz galerię zdjęć:

GOOGLE.PL
GOOGLE.PL GOOGLE.PL
Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale