55 obserwujących
519 notek
589k odsłon
  1407   0

Roger Waters pisze list do Oleny Zelenskiej 'prosząc Ukrainę o zaprzestanie walki z Rosją'

Credit: Alamy
Credit: Alamy

Waters prosi o wsparcie ukraińskiej pierwszej damy, aby skłonić światowych przywódców do "powstrzymania rzezi".

Roger Waters w nowym liście otwartym błaga Olenę Zeleńską o "powstrzymanie rzezi"

Były członek Pink Floyd Roger Waters napisał list otwarty do Oleny Zeleńskiej, pierwszej damy Ukrainy, w którym wzywa ją i jej męża do "powstrzymania rzezi" i pracy nad porozumieniem o zawieszeniu broni z Rosją. Oznaczałoby to oddanie przez Ukrainę kontroli nad dwoma wschodnimi regionami swojego terytorium.

Waters, obecnie 79-letni, zaczął od wyrażenia swoich sympatii, pisząc: "Moje serce krwawi dla Ciebie i wszystkich ukraińskich i rosyjskich rodzin, zdewastowanych przez straszną wojnę na Ukrainie". Jednak nie zmarnował czasu, aby podnieść swoje obawy dotyczące niektórych komentarzy Oleny podczas niedawnego wywiadu z Laurą Kuenssberg z BBC.

Zelenska została zacytowana jako mówiąca: "Jeśli wsparcie dla Ukrainy będzie silne, kryzys będzie krótszy". W swoim liście Waters wydawał się niechętnie zgadzać. "Hmmm? Myślę, że to może zależeć od tego, co rozumiesz przez 'wsparcie dla Ukrainy'" - napisał. "Jeśli przez 'wsparcie dla Ukrainy' rozumiesz zachód kontynuujący dostawy broni dla wojsk rządu w Kijowie, to obawiam się, że możesz się tragicznie pomylić".

Waters przekonywał dalej, że "rzucanie paliwa, w postaci uzbrojenia, w wir wymiany ognia, nigdy nie działało na skrócenie wojny w przeszłości i nie będzie działać teraz." Zauważył, że "większość paliwa jest (a) wrzucana do ognia z Waszyngtonu, który znajduje się w stosunkowo bezpiecznej odległości od pożaru, i (b) ponieważ 'rzucający paliwo' już zadeklarowali zainteresowanie tym, by wojna trwała jak najdłużej."

Następnie Waters zaproponował alternatywny sposób postępowania: "Aby osiągnąć inny wynik", zamiast szukać wsparcia na Zachodzie, "być może będziemy musieli szukać innej drogi", drogi, która jego zdaniem powinna cechować się realizacją "wcześniej deklarowanych dobrych intencji" prezydenta Wołodymyra Żeleńskiego.

Muzyk odniósł się następnie do obietnic, które ukraiński prezydent złożył podczas swojej kampanii wyborczej w 2019 roku, obejmujących przyrzeczenie "zakończenia wojny domowej na wschodzie i zaprowadzenia pokoju w Donbasie oraz częściowej autonomii dla Doniecka i Ługańska", a także "ratyfikacji porozumienia Mińsk-II", wczesnej próby zabezpieczenia zawieszenia broni między ukraińskim rządem a wspieranymi przez Rosję separatystami na wschodzie.

Related video: Zelensky’s wife tells Piers Morgan she hopes challenge of Ukraine war will ‘unite’ couple

https://cdn.jwplayer.com/previews/afprZYwU

https://www.independent.co.uk/


Roger Waters list otwarty:

Droga Pani Zeleńska,

Moje serce krwawi dla Pani i wszystkich ukraińskich i rosyjskich rodzin, zdewastowanych przez straszną wojnę na Ukrainie. Jestem w Kansas City, USA. Przeczytałem artykuł na BBC.com, który najwyraźniej pochodzi z wywiadu, który nagrała Pani dla programu Sunday with Laura Kuenssburg, nadawanego w BBC 4 września.

BBC.com cytuje Pana jako mówiącego, że jeśli wsparcie dla Ukrainy będzie silne, to kryzys będzie krótszy. Hmmm? Myślę, że to może zależeć od tego, co masz na myśli mówiąc "wsparcie dla Ukrainy?". Jeśli przez "wsparcie dla Ukrainy" rozumie Pan Zachód kontynuujący dostawy broni dla wojsk rządu w Kijowie, to obawiam się, że może się Pan tragicznie pomylić. Dorzucanie paliwa, w postaci uzbrojenia, do ognia, nigdy nie działało na skrócenie wojny w przeszłości, i nie będzie działać teraz, szczególnie dlatego, że w tym przypadku większość paliwa jest (a) wrzucana do ognia z Waszyngtonu, który znajduje się w stosunkowo bezpiecznej odległości od pożogi, i (b) ponieważ "rzucający paliwo" już zadeklarowali interes w tym, aby wojna trwała jak najdłużej.

Ludzie tacy jak ty i ja faktycznie chcą pokoju na Ukrainie, nie chcą, aby wynik był taki, że trzeba walczyć do ostatniego ukraińskiego życia - a być może nawet, jeśli dojdzie do najgorszego, do ostatniego ludzkiego życia.

Jeśli chcemy osiągnąć inny wynik, być może będziemy musieli poszukać innej drogi, a ta droga może leżeć we wcześniej zadeklarowanych dobrych intencjach pani męża.

Tak, mam na myśli platformę, na której tak chwalebnie ubiegał się o urząd prezydenta Ukrainy, platformę, na której odniósł historyczne zwycięstwo w demokratycznych wyborach w 2019 roku.

Stanął na platformie wyborczej następujących obietnic.

Zakończyć wojnę domową na wschodzie i zaprowadzić pokój w Donbasie oraz częściową autonomię dla Doniecka i Ługańska.

Oraz ratyfikacja i realizacja reszty korpusu porozumień Mińsk 2.

Można tylko przypuszczać, że polityka wyborcza Pani męża nie spodobała się pewnym frakcjom politycznym w Kijowie i że te frakcje namówiły Pani męża do diametralnej zmiany kursu, ignorując mandat narodu. Niestety, pani staruszek zgodził się na to totalitarne, antydemokratyczne odrzucenie woli narodu ukraińskiego, a siły skrajnego nacjonalizmu, które czaiły się w cieniu, od tego czasu rządzą Ukrainą. Od tego czasu przekroczyły one również wiele czerwonych linii, które przez wiele lat były dość wyraźnie wyznaczane przez waszych sąsiadów, Federację Rosyjską, a w konsekwencji to oni, skrajni nacjonaliści, skierowali wasz kraj na drogę do tej katastrofalnej wojny.

Nie będę kontynuował.

Jeśli się mylę, proszę o pomoc w zrozumieniu jak?

Jeśli się nie mylę, proszę pomóżcie mi w moich uczciwych staraniach, aby przekonać naszych przywódców do zaprzestania rzezi, rzezi, która służy tylko interesom klas rządzących i skrajnych nacjonalistów zarówno tu na Zachodzie, jak i w waszym pięknym kraju, kosztem reszty nas, zwykłych ludzi zarówno tu na Zachodzie, jak i na Ukrainie, a w rzeczywistości zwykłych ludzi wszędzie na całym świecie.

Czy nie lepiej domagać się realizacji obietnic wyborczych Pani męża i położyć kres tej śmiertelnej wojnie?

Miłość,

Roger Waters


https://www.pressenza.com/2022/09/an-open-letter-to-mrs-olena-zelenska-from-roger-waters/


Lubię to! Skomentuj106 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka