
Do końca XVIII wieku, w Polsce, podobnie zresztą jak w innych krajach ówczesnej Europy, dominował chrześcijański kosmopolityzm oparty na uniwersalistycznej jedności wyznawanych ideałów. Ojczyzna była jedna dla wszystkich. Podobna do dzisiejszej UE, oparta na lacińskich wartościach, ze stolicą w papieskim Rzymie.
Nacjonalizm narodowy narodził się dużo później, dopiero w czasach rewolucji francuskiej. W Polsce korzenie zapuścił po rozbiorach, kiedy obywatele byłej Rzeczpospolitej szukając sposobu przywrócenia utraconych wolności uznali, że świat najlepiej oglądac w kategoriach narodowych. I tak też przez dwieście lat robili, z uporem, masowo!
W rezultacie, nad Wisłą, nacjonalizm został sam na placu boju. Zwycięski. Do tego stopnia, że nie ma dziś w Polsce alternatywy. W kąt poszły bowiem wszystkie wcześniejsze , kiedyś bardzo ważne dla naszej społeczności hierarchie wartości - plemiennośc okazała się ważniejsza od chrześcijaństwa i od humanizmu.
Droga do osiągnięcia tego stanu świadomości nie była oczywiście lekka. Wymagała wielu lat autoindoktrynacji. Hasła, które definiowały cel, nasi poeci i aurorzy pieśni ujmowali następująco:
O, jak to pięknie
i jak to prosto
za wolną Polskę umierać…
…albo
Gdy nie wrócę, niechaj wiosną
Rolę moją sieje brat
Kości moje mchem porosną
I użyźnią ziemi szmat…
O powodzeniu polskiego nacjonalizmu najlepiej świadczą jego sukcesy nawet w czasach czerwonego terroru! PRL poczatkowo cynicznie, dla zdobycia poklasku i popularności, później z coraz większym przekonaniem wykorzystywała tradycyjne polskie hasła narodowe. W 1976 roku nawet lewica laicka porzuciła kosmopolityczne ideały i skumała się z Antonim Macierewiczem. W konsekwencji przekonanie młodych pokoleń o pożytku składania ofiary z życia za ojczyznę osiągnęło w Polsce tak wysoki poziom, że od dwu wieków nikt tej wiary nie poddał w wątpliwośc. Nikomu nie wydaje się to ani szkodliwe lub chore.
Wobec jak wyżej nadzieja tylko w Unii Europejskiej. Jedynej ideowej konkurencji dla sił nacjonalistycznych. Wydaje się że tylko ona jest w stanie cofnąc nas w (urocze) mroki średniowiecza, przywrócic nam umysłowy racjonalizm i zapewnic powrót do wartości duchowych.
Definicje
Patriotyzm- umiłowanie miejsca urodzenia.
Nacjonalizm to ideologia egoizmu narodowego. To jednocześnie doktryna, która interes społeczny (podobnie jak komunizm) stawia ponad interesem jednostki. Światopogląd nacjonalistyczny jest charakterystyczną cechą zarówno wielu ruchów prawicowych (np. narodowego konserwatyzmu), jak i lewicowych (np. faszyzmu oraz narodowego socjalizmu).
Szowinizm- skrajna postac nacjonalizmu. Głosi solidaryzm i darwinizm społeczny. Charakteryzuje go przekonanie o specjalnej roli i przeznaczeniu własnego narodu, wroga postawa wobec innych nacji, rasizm oraz ksenofobia.
Inne tematy w dziale Polityka