14 obserwujących
535 notek
263k odsłony
109 odsłon

Migracja żydowska

Wykop Skomentuj1

 

Na ostatnim Berlinale, Yariv Horowitz, żydowski filmowiec z Izraela, w kuluarach, poza zasięgiem kamer,  spotkał się  z ambasadorem Austrii. Panowie zaczęli kurtuazyjną rozmowę. 
- Moja rodzina ma polskie korzenie, pochodzi ze Stanisławowa, który był swego czasu częścią monarchii austro-węgierskiej, powiedział Horowitz. 
- Czy mogę dostać z powrotem mój austriacki paszport? Już nie chcę mieszkać na Bliskim Wschodzie – dodał. 
Rozmowa nie miała kontynuacji. Ambasador oddalił się  - "po angielsku".
 
 Relacja Horowitza porusza bardzo ciekawy, lecz stosunkowo rzadko dziś poruszany problem losu ludności Izraela po jego likwidacji. Bo to, że Izrael nie jest w stanie wygrać wojny z Arabami, a jego klęska jest jedynie kwestią czasu, nie ulega raczej żadnej watpliwości. 
 
 Co stanie się tedy z Żydami po upadku (rozwiązaniu?) ich państwa? 
Najprawdopodobniej większość nie będzie chciała zostać w Palestynie. Byli obywatele Izraela będą szukać możliwości zamieszkania w  Ameryce lub w Europie. Można przypuszczać, że USA podobnie jak podczas II wojny, rękoma i nogami będzie się bronić przed migracją "chałaciarzy", i przyjmie tylko jeden lub dwa promile zamożniejszych  imigrantów. Główny strumień uchodźców skieruje się więc ku Europie - co też nie powinno dziwić, gdyż jej wschodnia część od ca 700 lat  stanowi przybraną ojczyznę  większości światowego żydostwa. W tej sytuacji śmiało można założyć, że zdesperowani  uciekinierzy z Izraela zażądają od rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier, aby z powrotem przyznać im obywatelstwo.
 
 Nie widzę w tej kwestii żadnego problemu. Bliźnim należy pomagać. Wniosek awansem przyznający im obywatelstwo juz dziś  popieram. Do tego scenariusza trzeba być jednak przygotowanym. Czy Polska ma dziś jakiekolwiek plany przyjęcia masowej żydowskiej emigracji?
 
 Nie sądzę. Nie widzę. Nie słyszę. Nie podejrzewam. 
 
 
Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale