Polska wikipedia zablokowała jedyny polski portal zajmujący sie problemem fundamentalizmu islamskiego na świecie www.europa21.pl. Blokada oznacza, że na wikipedii nikt nie może użyć żadnego z materiałów z tego portalu jako "źródła wiedzy" ani używać innych materiałów umieszczonych na portalu z zaznaczeniem odnośnika do strony jako źródła informacji.
Sprawa zaistniała w momencie, kiedy jeden z administratorów portalu próbował umieścić na wikipedii link do tłumaczenia statutu Hamasu, którego tłumaczenie na język polski przygotowała Fundacja Europa 21. Jak poinformował Tomasz Ganicz, prezes Stowarzyszenia Wikimedia' Polska, portal wzywa do nienawiści na tle rasowym i religijnym. Jako podstawę uznania, iż "portal szerzy nienawiść i kreuje stereotyp, że wszyscy muzułmanie są źli z natury" Tomasz Ganicz wskazał artykuł Terroryści i nobliści, znanego socjologa, jednego z założycieli Gazety Wyborczej oraz byłego członka zarządu Fundacji Batorego, w którym zadaje on pytanie, dlaczego nie ma żadnej znanej na całym świecie firmy ze świata islamu oraz wskazuje, że naukowcy z państw muzułmańskich nie zdobyli żadnej nagrody nobla w naukach ścisłych, a jedynymi badaczami z tej kategorii, którzy zdobyli takie nagrody i wywodzą się ze świata islamu, jest naukowiec związany z sektą nie uznawaną przez islam oraz fizyk który w wieku 21 lat wyjechał do USA.
Europa21.pl nie tylko informuje o problemie fundamentalizmu islamskiego, ale także jest portalem kojarzonym z popieraniem Izraela w konflikcie bliskowschodnim. Jednocześnie wikipedia nie uznała za strony nawołujące do nienawiści portali popierających karanie homoseksualistów śmiercią (link do takiej strony nie został usunięty pomimo powiadomienia władz wikipedii) oraz stron antyizraelskich, nawołujących do udziału w "światowej intifadzie" przeciwko państwu Izrael.
Nie można już się więc dziwić dlaczego pojawia sie coraz więcej artykułów takich jak ten (źródło - sfora.pl)
"Wikipedia To nie finanse są głównym problemem serwisu.
Wikipedia jest jedną z 10 najczęściej odwiedzanych witryn na świecie. Codziennie setki tysięcy osób wpisują różne hasła szukając ich encyklopedycznego wyjaśnienia. Pytanie - jak długo?
Wikipedię mogą pogrążyć błędy, od których roi się w publikowanych opisach haseł - twierdzi "The Independent".
Jak zwraca uwagę gazeta, wiele uczelni już zabroniło studentom korzystania z Wikipedii w pracach naukowych. Powód? Internetowa encyklopedia informowała m.in, że Margaret Thatcher jest postacią fikcyjną. Inne znane osobistości, jak Oprah Winfrey, założyciel Apple Steve Jobs, czy brytyjski prezenter Vernon Kay zostały na stronach serwisu uśmiercone za życia"
Komentarz (Michał Wiśniewski): Przecież to absurd - rozumiemy, że należy uznać za kontrowersyjne nazywanie proroka Mahometa pedofilem, jak stało sie to ostatnio w holenderskiej wikipedii, o czym informowały niedawno agencje informacyjne, ale w Holandii mieliśmy do czynienia z edytowaniem samej strony wikipedii, a nie zakazem umieszczania odnośników do stron z materiałami źródłowymi. Wydaje się więc, że w polska wikipedia zakazuje informowania o faktach. Trudno mi także zrozumieć, w jaki sposób wskazanie, że żadna z firm pochodzących ze świata islamu nie zdobyła globalnej marki można uznać za nawoływanie do nienawiści. Podobnie jeśli chodzi o wskazany tekst o noblistach, którego zresztą nikt nie chciał w żaden sposób zaznaczać w internetowej encyklopedii, bo to felieton. Tymczasem sam statut Hamasu rzeczywiście nawołuje do nienawiści, ale raczej nie do islamu... Dlaczego wikipedia jest niewiarygodna? Całkiem możliwe że strony podające informację że Oprah Winfrey żyje "nawoływały do nienawiści"
Świat XXI wieku postawil przed spoleczeństwami Europy nowe problemy i ale nowe mozliwosci - staramy się znaleźć odpowiedzi na nadchodzące wyzwania i nie unikać trudnych problemów. Blog prowadzą osoby związane z Fundacją Europa 21 i portalem Europa21.pl. Michał Wiśniewski, Grzegorz Lindenberg. A także - Witold Repetowicz, Hubert Kozieł, Bartek Zolkos, Piotr Cybula, Piotr Górka Napisz do nas: redakcja@europa21.pl Polish citizenship and Polish passport
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka