Impresje Ignoranta
Mądrość to nie wiedza, Proszę Pań i Panów! Znam głupich profesorów Jak i mądrych furmanów!
2 obserwujących
73 notki
14k odsłon
  72   0

Powtórka z geografii

Dzisiaj przypada ostatni, jakże upalny, dzień kalendarzowej wiosny, bo astronomiczne LATO już jest!! Za kilkanaście godzin najkrótsza noc!

Lato, Lato, Panie Sierżancie!

Dla przypomnienia, dwie oczywistości, zapewne wertowane przez wszystkich w podstawówce na lekcjach geografii! Ponieważ w moim przypadku, było to ponad pół wieku temu, to dla przypomnienia i utrwalenia, sobie i potencjalnym zainteresowanym.

W skrócie na podstawie linku jak niżej, dzisiaj, jako że żyję na naszej "dalekiej północy", mój dzionek wyniesie ok,  17 godzin i 20 minut, ale na krańcach południowych to ponad godzinę mniej, bo ok. 16 godzin i 13 minut. Zimą sytuacja się odwróci, dłużej słońce świecić będzie w górach, bo 8 godzin i 20 minut, a u nas nad morzem, 7 godzin i 10 minut jeno! Wszakże równowaga zachowana być musi:-)

https://www.gum.gov.pl/pl/transfer-wiedzy/inne/mapy-godzin-wschodu-i-z/2652,Mapy-godzin-wschodu-i-zachodu-slonca-w-Polsce.html

Cytat z linku, pogrubienia moje.

Podobnie jest ze zmianami godziny wschodu i zachodu słońca, lecz w tym przypadku konkretna godzina wschodu czy zachodu słońca zależy również od przyjętego lokalnie wariantu czasu urzędowego, powiązanego w praktyce z ruchem obrotowym Ziemi. Obrót Ziemi wpływa na to, iż różnica czasu odpowiednio wschodu lub zachodu słońca na obszarze Polski w dniu równonocy wiosennej i jesiennej (ok. 21 marca i ok. 21 września) może wynieść maksymalnie ok. 40 minut (ok. 10° różnicy długości geograficznej między wschodnim i zachodnim krańcem Polski), ale już w dniach przesileń letniego i zimowego (ok. 21 czerwca i ok. 21 grudnia) różnica ta jest maksymalna pomiędzy północno-wschodnim krańcem Polski (Suwalszczyzna) a południowo-zachodnim krańcem Polski (okolice Zgorzelca – tzw. Worek Turoszowski), lub pomiędzy południowo-wschodnim krańcem Polski (Bieszczady) a północno-zachodnim krańcem Polski (Świnoujście) i wynosi odpowiednio ok. 53 minuty lub 63 minuty. Wynika to z kształtu i usytuowania terytorium Polski.

Najdłuższy dzień w Polsce (podczas przesilenia letniego), twa zatem od ok. 17 godzin i 20 minut na północnych krańcach naszego kraju do 16 godzin 13 minut na południowych krańcach.

Najkrótszy dzień w Polsce (wypadający 21 grudnia podczas przesilenia zimowego) trwa od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 20 minut odpowiednio na północnych i południowych krańcach kraju.

Przykłady,  bardzo proszę jutrzejsze wschody i zachody słońca.

Różnica w długości pierwszego letniego dnia na krańcach północ - południe. Godzina wchód/zachód słońca.

Gdańsk - 4.10/21.24

Zakopane - 4.34/20.49

Różnice w godzinach wschodu i zachodu słońca, na krańcach Rzeczypospolitej.

Suwałki - 3.54/21.05

Kołbaskowo - 4.34/21.34

Hm, im dalej na północ tym długość letniego dnia większa, w takim norweskim Alesund na przykład. Słońce dziś wstało i zajdzie:

3.36/23.37!!! , a to jeszcze nie jest tak bardzo północnie, białe noce, białe noce, a w zimie na odwyrtkę, czarne dni!!! Ohyda!

Dlatego zawsze optowałem za "sprawiedliwością rónikową", tam mniej więcej jest po równo. Dwanaście godzin dnia i dwanaście nocy, wschód słońca 6 rano, a zachód o 18, zero stresów, "egalite" przez cały rok!

No i powtórki, część druga, gdzie Słońce wschodzi i kędy zapada? To też po ponad pięćdziesięciu latach od ostatniej lekcji geografii nie było dla mnie oczywiste! Skorzystałem z poradnika dla ucznia, cytaty jak poniżej. Mówiąc krótko, dokładnie na wschodzie i zachodzie Słońce wstaje i zachodzi tylko podczas równonocy, wiosennej oraz jesiennej. Dla bardziej zainteresowanych, link i "wyciągi" z linku.

https://brainly.pl/zadanie/6202550

wiosna - wschód na wschodzie zachód na zachodzie

lato - wschód na północnym-wschodzie zachód na północnym-zachodzie

jesień - wschód na wschodzie zachód na zachodzie

zima-wschód na południowym- wschodzie zachód na poludniowym zachodzie

Zatem, pierwszych promieni letniego Słońca wypatrujmy na północnym zachodzie!

Słońce na całej kuli ziemskiej wschodzi dokładnie na wschodzie a zachodzi na zachodzie tylko dwa razy w roku - 21 marca i 23 września (patrz -> zmiana oświetlenia Ziemi oraz zmiana długości dnia i nocy w ciągu roku). Ruch obiegowy Ziemi sprawia, że miejsca wschodu i zachodu Słońca ulegają przesunięciu. Wraz ze zmianą miejsc wschodu i zachodu w ciągu roku zmienia się wysokość Słońca nad horyzontem w momencie górowania, czyli w południe słoneczne.


W Warszawie, podobnie jak na całym świecie, miejsca wschodu i zachodu Słońca pokrywają się dokładnie z kierunkiem wschodnimi i zachodnim w dniu 21 marca i 23 września. Słońce góruje wówczas na wysokości 37°45'. Po 21 marca, razem z pozorną wędrówką Słońca, miejsca wschodu i zachodu przesuwają się w kierunku północnym. Słońce wschodzi wówczas na północnym wschodzie, a zachodzi na północnym zachodzie. 22 czerwca Słońce góruje najwyżej w ciągu całego roku w Warszawie, tzn. pod kątem 61°12'. Po 22 czerwca Słońce przemieszcza się na południe. Po 23 września Słońce wschodzi na południowym wschodzie, a zachodzi na południowym zachodzie. 22 grudnia Słońce w Warszawie w południe słoneczne góruje najniżej w ciągu całego roku, tzn. pod kątem 14°18'. 

PS. Bonus letni,  rymowanka z mojego archiwum, na temat letnio, bardzo istotny, czyli rzecz o diecie cud!

https://felikslangenfeld3.blogspot.com/2016/04/rymowanka-umiarkowianka.html

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale