ficu ficu
2184
BLOG

Media katolickie w Polsce

ficu ficu Rozmaitości Obserwuj notkę 2

 

O początku działalności Kościoła w radiu i telewizji można zacząć mówić po 1989 roku, dokładnie po „Okrągłym Stole” gdy Episkopat Polski podpisał umowę na nadawanie kilku godzin tygodniowo w publicznym radiu i publicznej telewizji. 3 godziny w radiu i 2,5 w telewizji. Początek działalności mediów katolickich w Polsce określa rok 1991. Właśnie wtedy Episkopat, porozumiał się Ministerstwem Łączności na nadawanie lokalnych radiostacji o charakterze katolickim. 6 grudnia 1991 roku w Toruniu i Bydgoszczy zaczyna nadawać lokalne radio zakonu redemptorystów o nazwie Radio Maryja. W późniejszym czasie, radio to zacznie nadawać na falach ogólnopolskich i stanie się najchętniej słuchanym radiem katolickim w kraju. Radio Maryja po uzyskaniu koncesji w 1994 roku, zostało nadawcą ogólnopolskim, stało się radiem typowo religijnym, choć będą pojawiać się w nim tematy kontrowersyjne. Warto wspomnieć że w 2001 roku, koncesja została przedłużona, a radio otrzymało statut nadawcy społecznego, przez co zostało zwolnione z opłat koncesyjnych.

Na początku lat 90-tych powstała duża ilość diecezjalnych radiów katolickich, przyjęły jednak one formułę społeczno- kulturalną oraz problemów związanych z diecezją na której działały. Tematy religijne stanowiły w nich około 10-20% czasu nadawania. Najbardziej znane radia katolickie lokalne to: Katolicka Rozgłośnia Radia Fiat (Częstochowa), Katolickie Radio Quo Vadis (Pasłęk), Radio Plus (Gdańsk), Radio Głos (Pelplin), Katolickie Radio Plus (Gliwice), Radio Gorzów (Gorzów), Świętokrzyskie Radio Jedność (Kielce), Radio Mariackie (Kraków), Radio Legnica (Legnica, Jelenia Góra), Katolickie Radio Lublin (Lublin), Katolickie Radio EMAUS (Łódź), Radio Góra św Anny (Opole), Katolickie Radio AS (Szczecin), Katolickie Radio Archidiecezji Warszawskiej Józef oraz Katolickie Rado Warszawa (Warszawa), Katolickie Radio Rodzina (Wrocław).

Oprócz przyznawania koncesji na działalność radia, Kościół wywalczył również prawo do zakładania telewizji katolickich lub telewizji o charakterze katolickim. Z pewnością założenie telewizji jest zdecydowanie trudniejsze od założenia radia, ponieważ trzeba posiadać już spory kapitał finansowy, żeby podjąć się takiej misji.

Pierwszą polską telewizją katolicką była TN Niepokalanów, założona w grudniu 1994 roku przez zakon ojców franciszkanów. Z początku telewizja działała na obszarze Skierniewic oraz w sieciach kablowych na terenie Warszawy. W II procesie koncesyjnym, TV Niepokalanów zaczęła nadawać na obszarach Łodzi, Warszawy, Krakowa i Opola. TV Niepokalanów nadawała w tym czasie 7 godzin na dobę, głównie zajmowała się problemami społecznymi oraz tematyką religijną. Okres ten trwał do 1998 roku, wtedy właśnie TV Niepokalanów zwróciła się do KRRiT o rozszerzenie koncesji na nadawanie programu ogólnopolskiego o charakterze katolickim. Program miał mieć charakter rodzinny, bezpieczny, bez pokazywania przemocy i dewiacji. W TV Niepokalanów, oprócz programów o charakterze religijnym, miał nadawać cykle dokumentów o sprawach polskiej kultury, historii, filmy przygodowe i westerny, a nawet rodzinne teleturnieje. KRRiT uznała ten projekt za nierealny w obecnym czasie do zrealizowania, głównie ze względów finansowych.

Po decyzji KRRiT powstała spółka akcyjna pod nazwą „Telewizja Familijna”, która produkowała dla TV Niepokalanów programy, a w późniejszym czasie (marzec 2001) z tej spółki powstała TV PULS, która podjęła się realizacji zaproponowanego programu przez TV Niepokalanów z roku 1998. Głównym udziałowcem tej stacji był właśnie zakon franciszkanów (56% udziału) oraz tzw grupa „pampersów” (polityków AWS, na czele w Wiesławem Walendziakiem). TV PULS w owym czasie, była wpierana przez spółki skarbu państwa (KGHM, PZU, PKN Orlen). Stację można było odbierać drogą naziemną w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Skierniewicach, Żyrardowie, Opolu, Częstochowie, Gdańsku, Gorlicach i Bielsku Białej oraz za pośrednictwem telewizji kablowej w całej Polsce. Programem „flagowym” stacji były „Wydarzenia” prowadzone przez Bogdana Rymanowskiego, program w owym czasie, miał nawet lepszą oglądalność niż „Fakty” TVN czy „Informacje” Polsatu. „Wydarzenia” w TV PULS, według wielu polityków miały charakter wspierający rząd Jerzego Buzka oraz AWS. Sytuacja TV PULS znacznie się pogorszyła po wygranych wyborach przez SLD. Wtedy właśnie spółki skarbu państwa wycofały się z TV PULS, a stacja popadła w tarapaty finansowe. TV PULS w kwietniu 2003 roku zaprzestała nadawanie programu (krótki okres czasu). Warto wspomnieć że w 2001 roku, powstała TV Niepokalanów II, odbiór tej telewizji był możliwy tylko drogą satelitarną lub kablową. W ofercie były nadawane głównie programy religijne (msze św czy inne nabożeństwa kościelne) oraz filmy dokumentalne o charakterze religijnym. W sierpniu 2003 roku, TV PULS znowu zaczęła nadawać, programy miały również charakter religijny. W tym czasie TV PULS została zakupiona przez Zygmunta Solorza, właściciela TV POLSAT i weszła w skład programowy grupy POLSATU, jednocześnie odcinając się od zadłużonej spółki „Telewizja Familijna”. Stacja nadal zachowała chrześcijański i familijny charakter. W 2006 roku, stację przejął Robert Murdoch, gigant medialny w USA. 35% akcji zakupiła jego spółka „News Corporation”. Stacja miała ogonić atrakcyjnością przekazu inne stację komercyjne. Nie udało się zdobyć polskiego rynku telewizyjnego Murdochowi, dlatego w 2008 roku, jego spółka sprzedała swoje akcję. Obecnie 75% udziałów w TV PULS posiada Dariusz Dąbski, a 25% zakon franciszkanów. Od 2009 roku, TV PULS zaprzestała emitować programy o charakterze chrześcijańskim.

Na polskim rynku medialnym obecnie działają dwie stacje telewizyjne o charakterze religijnym. Są to: Trwam (należący do Fundacji Lux Veritatis) oraz Religia TV (Grupa ITI). Telewizja Trwam działalność rozpoczęła 13 maja 2003 roku, stacja w porównaniu do TV PULS ma ewidentny charakter religijny, choć na antenie poruszane są również problemy kwestii społecznych czy politycznych. Program Telewizji Trwam jest zbliżony do programu Radia Maryja. Często występują w nim identyczni goście jak w RM. Najpierw audycja w Trwam, a następnie następuje kontynuacja w RM. Swoje cykliczne audycję posiadają: Antoni Macierewicz, Jerzy Robert Nowak czy Stanisław Michalkiewicz. Stacja jest dostępna drogą satelitarną oraz kablową.

Drugą stacją mającą charakter religijny jest Religia TV, stacja grupy ITI, założona jako próbę odbicia słuchaczy telewizji Trwam. Stacja powstała 15 października 2007 roku. Dyrektorem stacji został ks Kazimierz Sowa, a dyrektorem programowym Szymon Hołownia. Religia TV współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”.Religia TV pokazuję wpływ religii na życie duchowe, społeczne i kulturowe człowieka. Oprócz tego jak każda stacja religijna, transmituje Msze Św lub inne nabożeństwa. Stacja ma niską oglądalność w porównaniu do konkurencji czyli Telewizji Trwam. Jednak co ciekawe, stacja ma podobną oglądalność wśród osób w wieku powyżej 50 lat (32%), jak również w wieku 20-34 lata (29%). Kanał jest dostępny na platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Grupa ITI finansowo dokłada do stacji religijnej, ale chyba nikt nie miał wątpliwości, dlaczego ITI zdecydowało się powołać stację religijną?


 

ficu
O mnie ficu

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Rozmaitości