Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
13 notek
703 odsłony
  12   0

Spółka LTD w UK: za co naliczane są kary HMRC i jak się odwołać?

Brytyjska spółka ltd podlega obowiązkowi płacenia podatku dochodowego od osób prawnych oraz obowiązkowi składania deklaracji podatkowych. Jeśli nie będziesz dotrzymywał terminów i wskazanych przez HMRC warunków, możesz zostać ukarany. W artykule wyjaśnimy, za jakie „przewinienia” HMRC może nałożyć karę. Podpowiemy także, jak się od niej odwołać.

HMRC (Her Majesty Revenue & Customs) to brytyjski organ podatkowy będący odpowiednikiem polskiego urzędu skarbowego. Od spółek ltd, HMRC oczekuje jedynie corocznej deklaracji podatkowej i płacenia corporation tax, czyli CIT na czas. Watowcy dodatkowo muszą składać deklaracje VAT. Jest to znacznie mniej obowiązków niż w przypadku polskich spółek zoo, mimo to łatwo jest przeoczyć termin deklaracji lub płatności. Jeśli twoja firma podlega obowiązkowi płacenia podatku dochodowego od osób prawnych i jest zobowiązana do składania rocznych deklaracji, a ty nie wywiążesz się ze wskazanych przez HMRC obowiązków, możesz zostać ukarany.

Co to jest penalty notice z HMRC – za co urząd wystawia kary?

Penalty notice jest to wysyłane pocztą zawiadomienie o nałożeniu kary przez HMRC. W przypadku spółek HMRC może ukarać podatnika za:

 • niezawiadomienie urzędu o tym, że firma jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych;
 • niezłożenie zeznania podatkowego w terminie;
 • niedokładnie wypełnione zeznania podatkowe, błędne dokumenty i informacje dotyczące firmy
 • nieprowadzenie wystarczającej dokumentacji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych
 • płatności ratalne
 • za spóźnione złożenie zeznania Self Assessment dyrektora oraz za spóźnioną zapłatę należnego podatku
 • brak deklaracji VAT i płatności podatku VAT w wyznaczonym terminie
 • brak lub błędy w kadrach

Ważne: jeśli już otrzymałeś penalty notice, jest już za późno na korektę błędu w celu uniknięcia kary. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że nie zdołasz wywiązać się ze wskazanych przez HMRC terminów płatności lub składania deklaracji, możesz uniknąć kary, kontaktując się wcześniej z urzędem, który może wyrazić zgodę na przedłużenie terminu płatności lub terminu deklaracji.

Czym jest time to pay w HMRC?

Jeśli podejrzewasz, że będziesz miał trudności z wywiązaniem się z zapłaty podatku w całości lub w części możesz złożyć wniosek o tzw. umowę “time to pay” zanim wystąpią zaległości. Time to pay to umowa pomiędzy HMRC a przedsiębiorcą, która zezwala na płatność podatku w ratach możliwych do zapłacenia przez podatnika z trudnościami finansowymi. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku przejściowych kłopotów finansowych czy utraty płynności finansowej w firmie.
Kara za niezawiadomienie urzędu o tym, że firma jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych

Twoja firma ma obowiązek zapłaty podatku Corporation Tax, ale nie otrzymałeś od HMRC ‘Notice to deliver a Company Tax Return’? Brak dokumentu nie zwalnia Cię z obowiązku poinformowania urzędu o tym, że firma jest zobowiązana do zapłaty podatku. Musisz to zrobić w ciągu 12 miesięcy od końca okresu rozliczeniowego podatku dochodowego od osób prawnych. Jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na karę za brak powiadomienia (failure to notify). Jej wysokość wylicza się poprzez zastosowanie określonego procentu od kwoty należnego podatku. I tak:

 • jeśli uchybienie wynikało z nieprzemyślane działania, kara wyniesie 30% potencjalnych utraconych dochodów;
 • jeśli uchybienie wynikało z umyślnego, ale nie ukrytego działania, kara wyniesie 70% potencjalnych utraconych dochodów;
 • jeśli uchybienie wynikało z umyślnego i ukrytego działania, kara wyniesie 100% potencjalnych utraconych dochodów.

Kara za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie

Jeśli HMRC wysłał do ciebie Notice to deliver a Company Tax Return, a Ty nie złożysz deklaracji w terminie, twoja firma może zostać obciążona karą. Nawet jeśli z deklaracji wynika, że nie musi uiszczać podatku dochodowego od osób prawnych lub jeśli firma nie miała żadnego obrotu. Firmy bez obrotu są także zobowiązane do dostarczania corocznych zeznań podatkowych.

Kara za błędne dokumenty i informacje dotyczące firmy

Jeśli złożenie błędnych informacji lub niezłożenie ich wcale, oznacza, że zapłaciłeś zbyt mało podatku, kara będzie stanowić procent od dodatkowego podatku należnego po skorygowaniu twojego błędu. Jest to tzw. potential lost revenue, czyli PLR, W zależności od rodzaju błędu oraz od tego, czy sam poinformowałeś o nim HMRC czy też został on wykryty podczas kontroli HMRC, może być to od 15 do 100%.

Kara za nieprowadzenie wystarczającej dokumentacji dla celów podatku dochodowego od osób prawnych

Obowiązkiem Twojej firmy jest prowadzenie dokumentacji biznesowej w taki sposób, aby możliwe było złożenie kompletnego i dokładnego zeznania podatkowego. Jeśli nie wywiążesz się z niego w należyty sposób, HMRC może nałożyć na Ciebie karę.

Kary za płatności ratalne

Jeśli zyski Twojej firmy za dany okres rozliczeniowy wyniosą rocznie ponad 1,5 miliona funtów, będziesz musiał zapłacić podatek dochodowy w ratach. HMRC może naliczyć karę, jeśli celowo nie dokonasz płatności ratalnej lub dokonasz płatności w zbyt niskich ratach. Co ważne, karę naliczy dopiero po złożeniu przez Ciebie zeznania podatkowego i po upływie terminu płatności.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale