Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
20 notek
1060 odsłon
  18   0

Jak rozliczyć grant Self-Employment Income Support Scheme (SEISS)?

Admiral Tax
Admiral Tax
W czasie pandemii samozatrudnieni mogli starać się o teoretycznie bezzwrotne dofinansowanie w postaci Self-Employment Income Support Scheme, w skrócie SEISS. SEISS był przyznawany w pięciu turach, z ostatnimi wnioskami składanymi we wrześniu 2021 roku. Przyznany grant lub granty należy wykazać w zeznaniu podatkowym i podlega on podatkowi oraz składkom NIN. Poniżej znajdziesz krótki przewodnik o rozliczaniu SEISS.

Kto musi rozliczyć grant SEISS?

Każdy self-employed, który otrzymał SEISS musi go wykazać na rozliczeniu Self-Assessment Tax Return składanym co roku. Dotyczy to także osób będących w partnership. Jeśli otrzymywałeś SEISS kilkukrotnie, w więcej niż jednym roku, będziesz musiał go uwzględniać w kolejnych rozliczeniach.

Czy zapłacę podatek od SEISS?

Wbrew obiegowej opinii, pomoc rządowa w postaci SEISS podlega podatkowi Income Tax a także składkom na NIN. Wpływy z SEISS zwiększają twój przychód i będą uwzględnione podczas wyliczania podatku income tax, który jest płacony przez self-employed.

Kiedy wykazać dofinansowanie?

W zależności od tego w której turze lub turach pobierałeś dofinansowanie, musisz wykazać je albo w rozliczeniu 2020/21 albo 2021/22 (lub w obu). Poniżej tabelka, która pozwoli to sprawdzić.

Musiałem oddać część grantu, jaką kwotę muszę wykazać w rozliczeniu?

Jeśli kwota grantu była zbyt duża i HMRC nakazał zwrot lub osoba self-employed sama zgłosiła nadpłatę, w rozliczeniu należy wykazać kwotę dofinansowania już pomniejszą o zwrot oddany do HMRC, czyli kwotę, która faktycznie się należała. Jeśli w momencie składania tax return wiesz, że powinieneś oddać część SEISS, ale HMRC jeszcze się o to nie upomniało, możesz od razu to wskazać i złożyć sprostowanie.

Co jeśli złożyłem rozliczenie bez wykazania SEISS?

Jeśli złożyłeś rozliczenie z błędnie podaną kwotą SEISS lub nie uwzględnioną wcale, HMRC powinno automatycznie zrobić korektę Tax Return i wysłać do ciebie list z informacją o przeliczonym podatku (form SA302). Po otrzymaniu takiej informacji należy sprawdzić wyliczenia i w ciagu 30 dni zwrócić się do HMRC jeśli się one nie zgadzają.

Co jeśli błędnie wykazałem SEISS w Tax Return, ale HMRC nie skorygował błędu?

Należy samemu złożyć korektę rozliczenia Tax Return i wykazać poprawną kwotę.

Co jeśli miałem przychód poniżej £1,000?

Zazwyczaj samozatrudnieni, którzy nie przekroczą przychodu £1,000 mają prawo do tzw. trading allowance i nie muszą składać Tax Return. W przypadku jednak gdy otrzymałeś SEISS, musisz złożyć rozliczenie.

Czy będę musiał zwrócić SEISS?

Należy pamiętać, że czwarty i piąty SEISS był przyznawany w oparciu o przychody z poprzednich lat. Korekta któregokolwiek z rozliczeń za lata 16/17 do 19/20 może wpłynąć na przychód, a tym samym zmienić kwotę SEISS, która należała się danej osobie. Jeśli w momencie starania się o czwarty i piąty SEISS, nie miałeś złożonego tax return za rok poprzedni lub miałeś złożony z błędami, możesz musieć oddać część SEISS. To samo dotyczy sytuacji, kiedy nie złożyłeś tej części formularza Tax Return, w której wykazuje się dochody self-employed. HMRC może uznać, że nie prowadzisz działalności i grant w ogóle ci się nie należał.

Rozliczenia self-employed (self-assessment) w Wielkiej Brytanii – sprawdź!

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale