Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
21 notek
1138 odsłon
  43   0

Brytyjska spółka limited i polska działalność gospodarcza

Admiral Tax
Admiral Tax
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce bardzo często z różnych powodów zakładają brytyjską spółkę LTD, jednocześnie nie zawieszając lub nie zamykając działalności w Polsce. Poniżej wyjaśniamy kiedy pozostawienie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce i prowadzenie jednocześnie spółki limited w Wielkiej Brytanii czy innym kraju, w tym przykładowo także w Irlandii lub na Cyprze, nie jest dobrym rozwiązaniem i dlaczego.

Po co spółka limited w Anglii lub innym kraju?

Powodów dla których przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w Polsce zakładają spółkę limited w Anglii, Irlandii czy też na Cyprze jest wiele. Część przedsiębiorców chce wejść na lokalny rynek ze swoim produktem lub usługą, część uniknąć wysokiego polskiego ZUS, część zamierza szukać zagranicznych inwestorów lub dywersyfikować biznes. Wiele osób decyduje się na korzystanie z zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale nie chce zakładać polskiej spółki z o.o. lub woli ograniczyć do minimum formalności związane z prowadzeniem firmy. Są również tacy, którzy planują  fakturować swoją działalność gospodarczą poprzez spółkę limited, obniżając w ten sposób zyski, a co za tym idzie podatek płacony z działalności.

Czym jest spółka LTD?

Brytyjska spółka LTD (także irlandzka czy cypryjska), zwana także spółką limited,  jest na tyle prosta do założenia i bezproblemowa w prowadzeniu, że często jest przez właścicieli traktowana jak działalność gospodarcza. Tymczasem spółka ma własną osobowość prawną, z czym wiąże się szereg istotnych zagadnień, takich jak choćby odrębność finansów spółki od finansów jej właściciela, brak odpowiedzialności majątkowej właściciela za zobowiązania spółki czy też osobna rezydencja podatkowa.

Brytyjska spółka ltd a polska działalność gospodarcza

Prowadząc polską działalność gospodarczą i jednocześnie spółkę LTD w innym kraju trzeba pamiętać o kilku aspektach. Forma taka jest korzystna wówczas, gdy przedsiębiorca zamierza sprzedawać towary lub usługi na lokalnym rynku np. w  Wielkiej Brytanii i jednocześnie w Polsce. Wówczas brytyjska spółka może obsługiwać rynek brytyjski, a jednoosobowa działalność gospodarcza – polski. Także dzięki zagranicznej spółce przedsiębiorca będzie miał lepszy dostęp do lokalnych usług, banków, pożyczek czy inwestorów. Lokalnie zarejestrowana firma ma również zazwyczaj większą wiarygodność w oczach klientów i kontrahentów. Również z punktu widzenia dalszego rozwoju biznesu, korzystne może być wydzielenie części firmy w postaci spółki ltd, do której z czasem mogą dochodzić udziałowcy i w której można sprzedawać udziały, a jednocześnie pozostawienie pozostałej części firmy w formie JDG.

Spółka ltd i jednoosobowa działalność gospodarcza a ZUS

Prowadząc JDG przedsiębiorca jest zobowiązany do płacenia składek ZUS. Teoretycznie, jeśli zatrudni się we własnej spółce ltd jako pracownik i będzie odprowadzał składki w Wielkiej Brytanii, można wyrejestrować się z ZUS, gdyż zgodnie z koordynacją systemu świadczeń w Unii Europejskiej (koordynacja obowiązuje także Wielką Brytanię po Brexit zgodnie z ustaloną umową), składki mogą być opłacane tylko w jednym kraju w tym samym czasie, a umowa o pracę ma przewagę nad składkami osoby samozatrudnionej. Jednak w praktyce ZUS domaga się składek w takiej sytuacji lub zamknięcia JDG, jeśli składek nie chce się płacić. Z tego powodu otwieranie spółki ltd za granicą, aby móc posiadać działalność jednoosobową w Polsce i nie płacić ZUS, nie jest dobrym wariantem. W takich sytuacjach (kiedy ZUS nie będzie płacony) zawsze zaleca się zamknąć JDG lub zawiesić.

Fakturowanie pomiędzy spółką limited a polską działalnością

Ponieważ spółka LTD ma własną osobowość prawną i jest odrębnym bytem, wspólnik tej spółki, czyli właściciel może świadczyć usługi na jej rzecz i ją za to fakturować. Spółka może wykonywać również usługi na rzecz udziałowca i wystawiać za to faktury. Ważne w takiej sytuacji jest to, że spółka LTD i jednoosobowa działalność gospodarcza jej udziałowca są traktowane jak podmioty powiązane, a więc w przypadku wzajemnego świadczenia usług należy przestrzegać zasad dotyczących podmiotów powiązanych tj.:

  • cena usługi musi być rynkowa, 
  • umowy sporządzone między podmiotami ściśle określać rodzaj świadczonych usług,
  • same usługi udokumentowane w razie kontroli.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale