Prowadzenie firmy za granicą
Wyzwania, jakie stawia przed polskimi przedsiębiorcami państwo sprawia, że zaczynają oni myśleć globalnie. Polacy z sukcesami prowadzą firmy za granicą. Oto nasze wskazówki / Agnieszka Moryc, Admiral Tax & Admiral Private.
0 obserwujących
21 notek
1252 odsłony
  36   0

Korzystne zmiany podatkowe dla spółek i samozatrudnionych w UK w 2022 i 2023 roku. Wyjaśni

Admiral Tax
Admiral Tax
Zmiany ogłoszone przez nowego ministra finansów Wielkiej Brytanii, Kwasiego Kwartenga, zapowiadają szereg obniżek podatków oraz składek nakładanych na przedsiębiorców. Wpłyną one korzystnie zarówno na posiadaczy spółek limited (LTD), jak i samozatrudnionych (self-employed). Poniżej wyjaśniamy zapisy tzw. Mini-budget 2022.

Obniżka podatku Income Tax dla dyrektora i samozatrudnionego w 2023 roku

Obecnie stawka podatku Income Tax, czyli podatku dla osób fizycznych, wynosi 20% dla pierwszego progu podatkowego. Zostanie ona obniżona do 19%. Zmiana wejdzie od nowego roku podatkowego w UK, czyli od kwietnia 2023 roku. Obecnie obniżka jest pewna dla Anglii i Irlandii Północnej, ale nie jest jasne czy również dla Szkocji i Walii. Dzięki tej zmianie mniej podatku zapłacą dyrektorzy spółek limited wypłacający sobie wynagrodzenia w ramach pracy na rzecz spółki, pracownicy zatrudnieni w spółkach oraz osoby samozatrudnione. Pierwszy próg podatkowy dotyczy zarobków powyżej kwoty wolnej od podatku od kwoty £50,270 rocznie.

Również górna stawka Income Tax, tzw. Additional Rate, która wynosi 45% dla Wielkiej Brytanii (z wyłączenie Szkocji, gdzie wynosi 46%), zostanie obniżona do 40%. Co oznacza, że wszyscy zarabiający powyżej górnego progu (powyżej £150,000 rocznie) odprowadzą niższy podatek.

Podwyżka składek na ubezpieczenie National Insurance cofnięta jeszcze w 2022 roku

W kwietniu 2022 roku wprowadzono podwyżkę składek na ubezpieczenie społeczne w wysokości  1.25%, która po roku miała stać się dodatkową stałą opłatą, zwaną Health and Social Care Levy, mającą wspomóc NHS. Podwyżka ta zostanie cofnięta 6 listopada 2022 roku, a Health and Social Care Levy nie będzie wprowadzone. To oznacza, że od listopada niższe składki na ubezpieczenie społeczne (NI) zapłacą wszyscy zatrudnieni oraz samozatrudnieni w UK, a składki od listopada 2022 roku będą wynosić odpowiednio:

  • Class 1 Employee’s NI (dotyczy większości pracowników): 12%
  • Class 1 Employer’s NI (składka płacona przez pracodawcę): 13.8%
  • Class 4 NI for the self-employed (dotyczy samozatrudnionych): 9%

Obniżka podatku od wypłacanych dywidend

W kwietniu 2022 roku o 1.25%  wzrósł podatek od wypłaconych dywidend. Podwyżka ta zostanie cofnięta w kwietniu 2023 roku i stawki podatkowe od wypłacanych dywidend wyniosą odpowiednio:

  • 7.5% dla osób znajdujących się w podstawowym progu podatkowym (tzw. basic-rate taxpayers),
  • 32.5% dla osób w wyższym progu podatkowym (tzw. higher-rate taxpayers).

Nie będzie podwyżki Corporation Tax w 2023 roku w Wielkiej Brytanii

Obecna 19-procentowa stawka CIT w Wielkiej Brytanii, tak bardzo korzystna na tle innych krajów Europejskich, miała zostać podniesiona do 25%, począwszy od kwietnia 2023 roku. Do podwyżki tej nie dojdzie, a obecna  stawka 19% pozostanie aktualna.
Annual Investment Allowance wyniesie £1M

Annual Investment Allowance pozwala odliczyć całość zakupu środków trwałych od zysków firmy w danym roku, a tym samym obniżyć podatek. Jest to często korzystniejsze niż tradycyjne amortyzowanie zakupu sprzętu, maszyn i innych środków rozkładanych na kolejne lata podatkowe. Firmy będą mogły odliczyć wydatki do miliona funtów rocznie.

Masz pytania dotyczące podatków w UK? Skontaktuj się z naszymi doradcami.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale