30 obserwujących
1749 notek
1186k odsłon
841 odsłon

Po akcji Trybunału Konstytucyjnego

Wykop Skomentuj29

imageCytaty: 

1.Trybunał Konstytucyjny wstrzymał wykonywanie uchwały trzech izb Sądu Najwyższego. W Monitorze Polskim ukazało się w środę postanowienie w tej sprawie. Jest ono związane z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między sądem, Sejmem i prezydentem. "Postanowienie TK nie może być skuteczne" - mówi rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.  

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-batalia-o-sady/fakty/news-wykonywanie-uchwaly-trzech-izb-sn-wstrzymane-przez-tk-dziala,nId,4296361  

2. Można się było spodziewać takiej decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Jak wiele osób uważam, że obecny TK jest całkowicie kontrolowany przez PiS. Ostatnie doniesienia mediów o naradzie prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i pani prezes TK Julii Przyłębskiej o strategii podejścia do sadownictwa pokazują, że nie mamy do czynienia z niezależnym sądem konstytucyjnym, że jest to przedłużenie władzy polityków. To, że TK wydaje takie postanowienie w sprawie uchwały Sądu Najwyższego po naradzie z politykami partii rządzącej, jest skandalem na skalę światową. I czyni z nas republikę bananową - mówi prof. UW Marcin Matczak, konstytucjonalista. 

https://www.salon24.pl/newsroom/1016049,klaudia-jachira-wysmiewa-sie-z-dekalogu-prezentuje-swoje-11-przykazan  

3. Sądy nie podporządkują się trybunałowi PiS. Sędziowie będą ignorować wyroki TK? 

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1004733,trybunal-konstytucyjny-pis-rzeplinski-przylebska.html  

4. W sensie prawnym nic się dziś nie zmieniło. Uchwała SN wiążę składy SN , a mocą swego autorytetu promieniuje na wszystkie inne sądy. 

Prof. Wojciech Sadurski  /GW 30/01/2020/ 

5. Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta /…./  podkreślił, że TK jest w Polsce sądem, który powinien ostatecznie rozstrzygnąć wszystkie wątpliwości dotyczące prerogatywy prezydenta, stosunku z prawem unijnym i statusu Krajowej Rady Sądownictwa. - Widzimy, że Trybunał Konstytucyjny takie plany ma i wszystkie odpowiedzi na te wątpliwości się w orzeczeniu TK znajdą i to rozwiąże wszystkie te spory - dodał. 

Kaleta zwrócił uwagę, że w orzecznictwie TK - odnoszącym się bezpośrednio do relacji między polskim porządkiem ustrojowym a porządkiem prawa unijnego - pojawia się fraza, że "Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa". - Od początku wskazywaliśmy, że to nie Sąd Najwyższy jest powołany do tego, by ostatecznie, ustrojowo odnieść się jako nasze państwo do tego orzeczenia TSUE, takim sądem jest wyłącznie w Polsce Trybunał - dodał wiceminister. 

https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2445081,Kaleta-w-Polsce-to-Trybunal-Konstytucyjny-jest-sadem-ostatniego-slowa 

Tak wygląda wojna polsko-polska, która destabilizuje ład ustrojowy państwa dezawuowaniem wyroków sądowych i uchwał SN upartym „marszem” PiS do władzy absolutnej w kontrze do obowiązującej Konstytucji.  

Mój znajomy sędzia na moje pytanie o jego zdanie powiedział krótko: przeczytaj art.188 Konstytucji tam jest odpowiedź. Przeczytałem to czarno na białym, że PiS nie ma racji. Oto ten konstytucyjny zapis:  

Trybunał Konstytucyjny  

Art. 188. Trybunał Konstytucyjny orzeka w sprawach:  

1) zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją,  

2) zgodności ustaw z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których ratyfikacja wymagała uprzedniej zgody wyrażonej w ustawie,  

3) zgodności przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwowe, z Konstytucją, ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi i ustawami,  

4) zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych,  

5) skargi konstytucyjnej, o której mowa w art. 79 ust. 1.  

Jak z powyższego widać zagadnienia praworządności w Polsce będą stałą pozycją na wokandzie  rozpraw przed TSUE w Strasburgu.  

 Mamy szczęście, że ciągle jesteśmy w UE. Ciekawe jak długo, wszak Nigel Farage, specjalista od brexitu żegnając się z Brukselą przepowiada, które kraje pójdą jego drogą: Polska, Dania i Włochy. On to dokładnie rozpoznaje, wszak to szlak  dobrze mu znany, który on już przszedł. 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25645406,farage-zegna-sie-z-bruksela-i-wskazuje-ktore-kraje-pojda-droga.html  

Panie Farage obyś się mylił!  

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka