33 obserwujących
1818 notek
1222k odsłony
1000 odsłon

Groźba Polexitu. Polska wypada z serca Europy

Wykop Skomentuj70

image

Cywilizacyjnym problemem ludzkości XXI wieku jest zgubny przerost form nad treścią problemowych zjawisk współczesnego świata. Jesteśmy najbardziej egoistycznym gatunkiem stworzeń ziemskich. Wada ta w nadmiernym stopniu opanowała człowiecze mózgi zatruwając ludzki intelekt nadmiernym wynoszeniem naszej ziemskiej egzystencji ponad resztę ziemskiej fauny.  

Jakże wymownym śladem tej zarozumiałości jest zapis biblijny gdzie czytamy: 

„Bóg stworzył najpierw środowisko, by w nim dopiero mógł pojawić się człowiek. Po stworzeniu warunków potrzebnych do życia na ziemi, Bóg stworzył istoty żywe i obdarzył je swoim błogosławieństwem. Najważniejszym stworzeniem jest człowiek, będący obrazem Boga. Jako widzialny obraz niewidzialnego Boga ma on w imieniu Boga Stworzyciela panować nad wszelkimi stworzeniami”. 

Pycha! 

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2013/Przewodnik-Katolicki-1-2013/Archidiecezja-Gnieznienska/Na-obraz-i-podobienstwo-Boze-tajemnica-czlowieka 

Ludziom jest jednak tego mało. Zbyt wielu z nas uznało, że „panowanie nad wszelkimi stworzeniami” dotyczy również naszych bliźnich, tych mniej inteligentnych, albo po prostu słabszych. Ci „mądrzejsi” nadużywają więc swojej intelektualnej przewagi nad „słabszymi” i zamiast działać na rzecz ograniczania różnic między nimi a sobą robią przeciwnie, czyli działają na rzecz konserwowania tego intelektualnego zróżnicowania, po to aby nad ludem panować. 

Taki proces przeżywamy obecnie w Polsce. Mniej zorientowany w polityce ogół polskiego ludu wybrał władzę z politycznej reprezentacji PiS, która w imię swojego władczego autorytaryzmu przebudowała wszystkie instrumenty rządzenia państwem na dostępne wyłącznie sobie, czyli rządzących z zupełnym ignorowaniem konstytucyjnego trójpodziału władzy. 

Mówiąc krótko. Polska w dużym stopniu utraciła konstytucyjny status państwa prawnego, co poważnie zakłóca demokratyczne procedury stanowienia prawa naruszające nie tylko prawo krajowe, ale także stowarzyszeniowe prawo unijne – podstawę praworządności wspólnoty. To jest więc także problem Unii Europejskiej. 

Parlament Europejski debatował na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech tak zakomunikowany w specjalnym raporcie: 

„Komisja Europejska będzie ściśle monitorować sytuację w Polsce i pozostaje w gotowości do rozmów z władzami polskimi, by rozwiązać problemy - powiedział komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders w czasie debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej praworządności w Polsce, na Węgrzech i na Malcie. Eurodeputowani PiS bronili działań polskiego rządu, europosłanka PO Magdalena Adamowicz zwracała uwagę, że "mechanizmy Unii Europejskiej są bezbronne wobec fake newsów, dezinformacji, manipulacji i inżynierii społecznej". Ostrzegła też przed polexitem”. 

https://tvn24.pl/swiat/parlament-europejski-debata-o-praworzadnosci-w-polsce-i-na-wegrzech-ra993820-2603505 

Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press dotarły do 16-stronicowego dokumentu Komisji Europejskiej, w którym KE skrupulatnie odnotowuje rozwój wypadków w kluczowych kwestiach, takich jak: 

• Sąd Najwyższy, 

• KRS, 

• sądy powszechne, 

• postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, 

• skarga nadzwyczajna, 

• sytuacja prezesów sądów, 

• Trybunał Konstytucyjny. 

To ważny dokument, ponieważ zawiera ocenę działań polskiego rządu po listopadowej nowelizacji ustawy o SN. 

21 listopada polski parlament przyjął już siódmą w tym roku nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. W ocenie Zespołu Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego ta nowelizacja narusza  konstytucję. Eksperci prawa europejskiego, wskazują, że nowelizacja zawiera niezgodny z prawem Unii Europejskiej artykuł, który nakazuje SN  umorzyć postępowania, w których SN skierował pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE. Prof. Ewa Łętowska wskazuje na przepisy, które kuszą sędziów SN do przejścia w stan spoczynku – zamiast siłą, rząd chce to osiągnąć przekupstwem. 

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, choć pełna pułapek – ma też m.in. zapobiec temu, by TSUE wypowiedział się o KRS – była jednak polityczną koncesją na rzecz Komisji Europejskiej. 

https://oko.press/komisja-europejska-nadal-bardzo-krytycznie-o-praworzadnosci-w-polsce-ujawniamy-dokument/  

Najnowsze ustrojowe zdarzenie w Polsce odsłonięte przed światem perturbacjami z obrad Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN na temat wyłonienia kandydatów na stanowisko I Prezesa SN /po odejściu na emeryturę prof. Gesdorf/ przypieczętował ów obraz niepraworządności państwa polskiego.  Powołana przez prezydenta I Prezes SN nie spełnia /zdaniem konstytucyjnych ekspertów/ warunków kandydata z dwóch zasadniczych powodów: 

Po pierwsze: została mianowana sędzią SN z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądowniczej nie uznawanej za konstytucyjną z powodu wadliwości wybory sędziów, członków Rady. 

Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka