31 obserwujących
1774 notki
1197k odsłon
495 odsłon

Czyja jest ta afera lekowa?

Wykop Skomentuj21

image

Tytuł notki nawiązuje do mocno nagłaśnianej przez PiS afery watowskiej przypisywanej PO i jego koalicyjnemu rządowi z PSL. Sejmowa komisja śledcza w tej sprawie z przewagą głosów PiS „ustaliła” nawet winnych /Tusk i jego ministrowie/ z wnioskiem do Trybunału Stanu.

Aktywność komisji pozornie uzasadniona z tym, że w uzasadnieniu pomijająca instrumentarium do walki z oszustwami podatku VAT - przy pomocy którego rząd PiS uszczuplił te oszustwa - opracował rząd PO/PSL dając je niejako w prezencie PiS-owi.

Szkoda, że tej chwalebnej aktywności rządu w walce z patologiami aferowymi nie widać jednak w aktualnie głośnej aferze lekowej o wielkim zasięgu, dużych stratach dla budżetu państwa i deregulacji krajowego rynku leków. Dlaczego? Nie wiadomo, bo zarówno premier jak i ministrowie branżowi /zdrowia i sprawiedliwości/ skutecznie milczą. Propozycje opozycji dotyczące powołania komisji sejmowej /analogicznej do vatowskiej/ rząd pomija milczeniem, choć dyskretnie zajął się problemem o czym tak komunikuje Wyborcza:

„Wiceminister zdrowia Marcin Czech odwołany. Na jaw wychodzą kolejne afery związane z refundacją leków. Premier przyjął dymisję wiceministra zdrowia Marcina Czecha odpowiedzialnego za politykę lekową. Oficjalny powód to kłopoty zdrowotne, ale w tle są kolejne afery z lekami. Dotarliśmy do dokumentów, z których wynika, że resort sam proponował firmie Roche podniesienie ceny jednego z jej leków.

Marcin Czech od kilkunastu dni był na zwolnieniu chorobowym. Zbiegło się to w czasie z decyzją Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która 14 stycznia wszczęła śledztwo w sprawie możliwej korupcji przy wydawaniu decyzji o refundacji leków.

O decyzjach Czecha „Wyborcza” pisała od lipca. Ujawniliśmy m.in. sprawę obchodzenia art. 13 ustawy refundacyjnej, który zmusza firmy farmaceutyczne do obniżenia ceny leku o co najmniej 25 proc. …”

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24405710,wiceminister-zdrowia-marcin-czech-odwolany-na-jaw-wychodza.html?disableRedirects=true

Doniesienia „Gazety” bulwersują, bo o aferze lekowej dziwnie cicho w środowiskach rządowego mainstreamu i mediach „narodowych”, których aktywność dotycząca afer z „wokandy” komisji śledczych - choćby „Amber Gold” czy właśnie watowskiej - była nad wyraz intensywna, a o tej cisza.

Myślę, że działa tutaj zasada porzekadła ludowego „przyganiał kocioł garnkowi, a sam w sadzy”!

No więc, czyja to afera?

Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo