64 obserwujących
472 notki
898k odsłon
1004 odsłony

Ukraina: Majdan przeciw korupcji... 2019 (aktualizacja)

Wykop Skomentuj14

Po raz kolejny wrzucam pakiet bieżących informacji znad Dniepru, które w polskim medialnym "eterze" praktycznie nie istnieją. Nieco ponad tydzień temu w kijowskiej Radzie Najwyższej odbyło się głosowanie nad nową ustawą antykorupcyjną. Poprzedzały je represje wobec aktywistów, m.in. Ruchu Azowskiego ze strony podlegającej bezpośrednio Petro Poroszence Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Wyglądało to na standardową formę kampanii wyborczej nad Dnieprem. Dynamika sytuacji wskazywała na jej rozwojowość, wstrzymałem się więc z notką na ten temat, do momentu przeprowadzenia na Majdanie akcji protestacyjnej przeciwko ujawnionej przez dziennikarzy śledczych korupcyjnej sieci ludzi związanych z prezydentem Ukrainy.

W zeszły piątek Poroszenko wystąpił na swoim wiecu w Mariupolu i powiedział m.in., że miasto w 2014 zostało przejęte przez... żołnierzy 72 Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej "przy wsparciu ochotników". Batalion "Azow" tam nie zaistniał. Nie wiem, jaki był tego cel, bo w tym mieście do dzisiaj pamiętają zwykłą rejteradę sił regularnych w maju 2014 i miesięczne doświadczenie "rządów" miejscowej bandyterki na żołdzie emisariuszy z Doniecka, z szefem o prasłowiańskim pseudonimie "Czeczen", który tuż przed odbiciem miasta uciekł. Pamiętają też, kto pod ukraińską flagą do miasta wszedł. I czy to się niektórym komentatorom podoba, czy nie - coroczne obchody tego wydarzenia wyglądają tak:

(nawet na defiladach poza "Azowem", maszerują inne pododdziały, Gwardii Narodowej, lądowi i morscy pogranicznicy oraz policja - nikogo z MON)

Założyciel "Azowa", szef Ruchu Azowskiego i jego politycznego ramienia, partii Korpus Narodowy Andrij Biłeckij na swoim profilu na Telegramie rzecz skomentował "na żywo". W skrócie:  "tu nie chodzi nawet o to, że działania 'Azowa' z czerwca 2014 są zapisane na wielu filmach, jest to po prostu nie-fair wobec tych, którzy w tym wszystkim brali udział, ginęli lub zostali inwalidami. Gdy Ukraińcy przegrywali pod Iłowajskiem, czy Debalcewem - winien był los. Udany szturm miasta zawdzięczamy "kierowniczej roli" Poroszenki. Zgodnie z tą zasadą działa całe osobiste dzieło Poroszenki - 'nowa ukraińska armia'".

(źródło)

Przy okazji głosowania nad nową ustawą antykorupcyjną, Biłeckij chętnie udzielał w kuluarach wywiadów, w których tłumaczył sens tego, co się dzieje. W skrócie, na żądanie MFW Poroszenko przepchnął ustawę antykorupcyjną. Wcześniej jego pośredni lub bezpośredni "mianowańcy" zostali rzuceni na tysiące stanowisk - od najmniejszych jednostek samorządowych, przez gubernatorów obwodów, po prokuraturę i... ważne funkcje w sądownictwie. Na podstawie tej ustawy prowadzono kilkaset postępowań w sprawach zarzutów korupcyjnych dot. podobnych ludzi, część zakończonych w pierwszej instancji. Teraz ichni TK, uznał tamtą ustawę za niekonstytucyjną. Poroszenko więc przeprowadził nową. Wielu obserwatorom umknęło, że faktycznym efektem całej operacji jest zamknięcie tych wszystkich spraw bez możliwości ich ponownego otwarcia w oparciu o nowy akt prawny. Pod tym linkiem przykład takiego wywiadu.

Od początku mijającego tygodnia w społecznościowych mediach "azowscy" aktywiści promowali protest przeciwko takiej sytuacji Miał on trzy odsłony. Zaczął się 03.03.2019...

image

... delegacja od Biłeckiego odwiedzila "daczę" Olega Gładkowskiego, uważanego za szefa korupcyjnej sieci zajmującej się rozkradaniem budżetu obronnego (razem z synem). Gość pełnił różne funkcje przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony. Generalnie związane z kontraktami na modernizację sprzętu, programem rakietowym i współpracą z NATO.

Postulaty "azowców":

1. Zajęcie majątku i kont zamieszanych w aferę, w tym szefa Укроборонпромu. 

2. Postawienie wszystkim podejrzanym o rozkradanie budżetu wojskowego zarzutów przewidujących kary maksymalnego pozbawienia wolności i konfiskatę mienia. 

3. Ujawnienie wszystkich informacji dot. defraudacji, włącznie z objętymi klauzulami dot. ograniczenia dostępu. 

4. Żądanie zdecydowanych działań prokuratury. 

W przypadku braku reakcji, zapowiedzieli eskalacje akcji protestacyjnej dzisiaj... Już następnego dnia prezydent zdymisjonował właściciela odwiedzonej daczy, jednego ze swoich najbliższych współpracowników (źródło - po polsku).

Wyborczy wiec prezydenta w Dnipro (d. Dniepropietrowsk) 05.03. wyglądał jednak tak:


Ruch Azowski odnotowując sukces i tak zapowiedział dzisiejszy antykorupcyjny protest... na Majdanie. W końcu ich postulaty nie zostały spełnione.

image

Co ciekawe, zbiegiem okoliczności na ten dzień przypadła 205 rocznica urodzin Tarasa Szewczenki

image

No i dzisiaj na Majdanie odbyła się demonstracja ukraińskich środowisk nacjonalistycznych... ale nie tych spod czerwono-czarnej bandery.

image

image

image

image

image

(wystąpienie Biłeckiego)

Przemarsz pod budynek Kancelarii Prezydenta.

image

image

image

image


(źródło)

Żadna inna opozycja na ulice nie wychodzi...


Aktualizacja:

Wracające wczoraj z Majdanu autokary z grupami ze wschodniej części kraju podjechały do Czerkas, gdzie swój wiec miał Poroszenko. "Azowcy" przejęli scenę i mikrofon, a ochraniany przez bardzo duże siły policji prezydent schował się w samochodzie i uciekł. Przed ok. trzydziestką ludzi, którzy chcieli mu wręczyć petycję z żądaniami.


Pod koniec filmu widać, ilu ich tam było w sumie.
Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka