11 obserwujących
190 notek
170k odsłon
  457   2

Dziś padnie kolejny rekord "zaludnienia" kosmosu!

Musimy poczekać na to wydarzenie mniej więcej do 15:30. Obecnie w kosmosie przebywa 7 osób na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz trójka Chińczyków w ich Niebiańskim Pałacu. Łącznie 10 osób długotrwale przebywających poza Ziemią.

Do tego towarzystwa dołączy 6 osób w kapsule New Shepard firmy Blue Origin. Tym samym przez kilka minut aż 16 ludzi będzie przebywać poza swoją kolebką, jak to określił Konstanty Ciołkowski. Przypomnijmy, że Alan Shepard jako pierwszy Amerykanin dokonał właśnie lotu suborbitalnego przekraczając umowną granicę kosmosu na wysokości około 100 km (istnieją nieco różne definicje tej granicy).

Poprzednio najwyższe "zaludnienie" kosmosu miało miejsce kwietniu tego roku, ale wtedy było to tylko 14 osób. Podobnie 14 osób znalazło się poza Ziemią we wrześniu 2021. Dzisiejszy rekord ma szansę utrzymać się co najmniej przez kilkanaście miesięcy. Chińczycy planują bowiem dalszą rozbudowę swojej stacji i zwiększenie liczby przebywających tam osób do 6. Warto dodać, iż w USA istnieją co najmniej trzy realne koncepcje budowy komercyjnych stacji kosmicznych oraz ciągle aktualna koncepcja budowy stacji orbitującej wokół Księżyca. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (to znaczy opóźnienia nie przekroczą 2 - 3 lat), to do końca tej dekady ludzi przebywających poza Ziemią będziemy liczyć już w dziesiątkach. Z drugiej strony do tego czasu dojdzie też prawdopodobnie do "zezłomowania" Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

PS. Gwoli ścisłości Rosja zapowiada budowę własnej stacji orbitalnej. Wydaje się jednak, że mimo posiadania tradycji (z okresu ZSRR) i doświadczeń na tym polu to raczej szybko takiej stacji nie zobaczymy. Wystarczy sobie poszukać w internecie ile lat opóźnienia miała budowa jednego modułu Nauka, który dopiero w zeszłym roku został wreszcie dołączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W trakcie przyłączania tego modułu doszło do nieoczekiwanego uruchomienia silników korekcyjnych, co spowodowało absolutnie nieplanowany i nieprzewidywany obrót całej Stacji. Technicy sądzą, że mogło dojść do mikropęknięć w strukturze Stacji, bowiem wydaje się, iż dochodzi do wycieków powietrza.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie