38 obserwujących
338 notek
309k odsłon
3991 odsłon

Trump i śmierć gen. Sulejmani...

Wykop Skomentuj57

Dopóki ziemia obraca się (w/g Bułata Okudżawy) dopóty będziemy zaskoczeni, zdumieni obrotem spraw, taki to już jest ten świat. Świat komentatorów i polityków stoi wspięty na paluszkach jak baletnica, trwożliwie oczekując rytmów możliwej eksplozji dalszych wydarzeń po zabójstwie legendy szyickich bojowników, szyickiego Che Guevary, gen. Kasema Sulejmaniego. Miał być następnym prezydentem Iranu . Zaczynał od brawurowych akcji na tyłach frontu w wojnie irańsko-irackiej (1980-1988), następnie był oddanym zwolennikiem rewolucji islamskiej Chomeiniego dowódcą Gwardii Rewolucyjnej. Był nawet moment współpracy po “sunnickim” zamachu w Nowym Jorku na World Trade Center, 11 IX 2001 r. kiedy wpływowy nawet w zachodnim Afganistanie Sulejmani służył informacją pozwalającą na eliminowanie sunnickich liderów Talibów. Jednak sytuacja zmieniła się po amerykańskiej inwazji Iraku, gdzie poważnie zaszedł za skórę Amerykanom szkoląc szyickie oddziały oporu w sposobach minowania dróg, co spowodowało ok. 600 ofiar wśród amerykańskich żołnierzy.image Charyzmatyczny 62-letni gen. Sulejmani był nawet uważany za architekta szyickiej strategii na Bliskim Wschodzie, źródła powoływania rządów w Bagdadzie, dowodził oddziałami specjalnymi Al-Kuds, działającymi głównie poza granicami Iranu. Cieszył się wielką estymą wśród szyitów na Bliskim Wschodzie i faktycznie wspomagając i organizując zbrojnych sojuszników Iranu w Iraku, Libanie (Hezbollah), Palestynie (Hamas), Jemenie, Syrii i Libii a nawet w Afryce czy Ameryce Południowej. Uchodził za żyjącego bohatera i męczennika. Zginął w zamachu dronowym na lotnisku z irackim Bagdadzie nakazanym przez prezydenta Trumpa. Wraz z nim zginęło 8 szyickich bojowników (w tym z-ca dowódcy szyickiej milicji w Iraku Abu Mahdi al-Muhandis) a 9-ciu zostało rannych.

Gen. Sulejmani był kimś ważniejszym niż zabity z rozkazu prezydenta Obamy, lider al-Kaidy Osama Bin Laden, czy lider ISIS al-Bagdadi, ci bojownicy pozostawali w ukryciu. Gen. Sulejmani był kimś innym, był oficjalnym generałem w strukturze obronnej Państwa Islamskiego Iranu.

Powstaje pytanie dlaczego Trump, który 4 lata temu ubiegał się o prezydenturę obiecując zakończenie durnych i kosztownych wojen nagle zmienił zdanie i śladem poprzednich prezydentów pcha naród amerykański w kierunku puszki Pandory? Czy musiało się zmienić tak wiele, aby wszystko pozostało tak samo? Pozostawmy te pytania i spójrzmy jak doszło do tej sytuacji. 

Najpierw rakieta zabiła amerykańskiego kontraktora w zagłębiu naftowym Kirkut na północy Iraku (rany odniosło również czterech Amerykanów). Trump oskarżył o sprawczość pro-irańską milicję Kataib Hezbollah i zarządził atak na jej bazę co doprowadziło do śmierci 24 bojowników, raniąc 50, co spowodowało dwudniowy atak pro-irańskiej milicji na amerykańską ambasadę w Bagdadzie. Trzeba przypomnieć, że wojna iracka kosztowała US ok. $1,1 bln (USD trylion), zaś sama mocno ufortyfikowana ambasada (na 100 akrach) kosztowała $750 mln. Opozycja Trumpa w US zaczęła pomrukiwać o zbliżającym się “drugim Bengazi”. Podobno wywiad doniósł o planowanych dalszych możliwych atakach przez szyickich bojowników tym razem o zamachach na dyplomatów US, itd. Stąd decyzja Trumpa o unieszkodliwieniu Sulejmaniego i dania ostrzeżenia Iranowi.

My Polacy nie mamy nic do Irańczyków, podziwiamy starożytne imperium Persów, a nawet sympatyzujemy z Irańczykami i jesteśmy wdzięczni za życzliwość okazaną Polakom, dla wynędzniałych żołnierzy gen. Andersa i ich rodzin (może nawet słynny polski żołnierz Wojtek był irańskim, bądź syryjskim niedźwiedziem bojownikiem?). wiemy o dobrze utrzymanym polskim cmentarzu w Teheranie. Pomijamy to, że zostaliśmy tam sprowadzeni dla ochrony brytyjskich pól naftowych i szczwani Angole za wydatki na Polaków potrącili sobie z polskiego złota wywiezionego przed Hitlerem do Anglii.

Amerykanie myśląc o Iranie mają zupełnie inne negatywne skojarzenia. Pamiętają głównie rewolucję islamską z 1979 r., porwanie, uwięzienie Amerykanów jako zakładników przez całe 444 dni! Wtedy tak stworzona sytuacja położyła szanse Jimmy Cartera (jeszcze żyje) na drugą kadencję, a tragicznie nieudana akcja wydobycia zakładników przez Zbigniewa Brzezińskiego (doradca Cartera d/s Bezpieczeństwa Narodowego) obniżyła jego prestiż i dobre imię. Dalej inne przykłady na akcje szyickich milicji kierowanych z centrali w Iranie to krwawe zamachy w Libanie (1983 r.) najpierw zamach na amerykańską ambasadę w Bejrucie (63 ofiar), następnie na amerykańskich żołnierzy (241 zabitych żołnierzy). W obliczu takich krwawych zamachów zbulwersowany prezydent Reagan nakazał wycofanie amerykańskich sił z Libanu. 

Iran oświadczył, że to wypowiedzenie wojny, ogłosił 3 dni żałoby, flagi na irańskich ambasadach opuszczono do pół masztu. Na południu Iraku słynny Muktada al-Sadr ogłosił pogotowie Armii Mahdiego (ok. 60 tysięcznej szyickiej milicji). Czynniki rządowe Iranu zapowiedziały, że ten bojownik-martyr zostanie pomszczony w przykładny sposób. Amerykańska ambasada w Bagdadzie wezwała Amerykanów do opuszczenia Iraku i poprosiła o nie zbliżanie się do ambasady.

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka