46 obserwujących
350 notek
352k odsłony
2362 odsłony

Bernie Sanders i socjalizm w Ameryce...

Wykop Skomentuj61

Demokraci mają problem, na prowadzenie ponownie (jak czasowo w 2016 przeciwko Hillary Clinton) w prezydenckich prawyborach wychodzi socjalista Sanders uchodzący za prawdziwego reprezentanta ludzi pracy (jego złośliwi znajomi mówią, że w życiu uczciwie jednego dnia nie przepracował). Pojawia się kilku wymiarowy problem: czy Bernie nie jest zbyt daleko na lewo żeby wygrać ogólnokrajowe wybory? Czy swoimi lewackimi poglądami zapewne wyśmianymi w ewentualnych debatach z Trumpem nie spowoduje totalnej klęski kandydatów Partii na kongresmenów (teraz Demokraci mają większość), senatorów i innych itd ? Czy komuch Sanders po prostu nie doprowadzi do zniszczenia wyborczych szans Demokratów w roku 2020?

Zwolennicy Sandersa (głównie ludzie przed 45 rokiem życia) podkreślają, że są murem za Sandersem wskazując na jego płomienny język trybuna rewolucji i dynamiczną osobowość, które na spotkania z nim przyciągają tysiące ludzi. Niektórzy komentatorzy porównują ruch Sandersa do słynnego konserwatywnego Tea Party w wyborach parlamentarnych w 2010 r. tyle, że tym razem miałaby to być rewolucja z lewej strony. Szczęśliwie dla Sandersa jego umiarkowani politycznie konkurenci nie chcą poprzeć jednego lidera i “odpaść” z wyborczego peletonu co rozmywa i dzieli ich głosy (Joe Biden, Pete Buttigieg, senator Amy Klobuchar, Mike Bloomberg).

Wydaje się, że podobnie jak w 2016 r. kłopoty Sandersa dopiero się zaczną i to już pewnie w dzisiejszej debacie w Charleston. Analitycy przewidują, że tak ja w ostatniej debacie w Las Vegas (której “zwycięzcą” był Trump!), gdzie wszyscy kandydaci rzucili się jak sfora (i nieomal zagryźli) rokującą wschodzącą gwiazdę Mike Bloomberga, tak teraz ich obiektem będzie Bernie Sanders. Strategiczne bombardowanie słabych punktów Sandersa już obiecał Bloomberg, którego majątek jest szacowany na ponad $60 mld i który mimo, że późno dołączył do kandydatów zdołał już na kampanię wydać $500 mln ze swojego portfela. Bardziej umiarkowany kandydat gej Pete Buttigieg krytycznie ocenił współzawodnictwo między Sandersem, a Bloombergiem: 

“Nie powinniśmy mieć do wyboru między jednym kandydatem, który chce podpalić Partię Demokratyczną, a drugim a drugim, który chce ją sobie kupić”.

Czy Demokraci będą w stanie zniszczyć Sandersa przekonamy się już dzisiejszej debacie. Istnieje uzasadniona obawa, że być może nie będą już w stanie zatrzymać nabierającego wiatr w wyborcze żagle Sandersa, tak więc dzisiejsza debata będzie ważna jak i oczywiście sam Super-wtorek. Dla Sandersa Nevada była wielkim sukcesem, zdominował rywali zdobywając aż 46%, z czego 29% wśród białych, 27% czarnych i aż 51% latynosów (!). Zdobył aż 65% młodych wyborców (poniżej 30 lat).

Sanders prezentuje już apetyt na ewentualną nominację i starcie z Trumpem:

“Podniosę to, że prezydent USA jest patologicznym kłamcą. I coraz bardziej staje się jasne, że wielu ludzi już nie wierzy w to co on mówi. On jest oszustem. Czekam na okazję, aby z nim się rozprawić”

W sondażu przeprowadzonym 14-17 lutego (ABC News i Washington Post) Bernie Sanders wygrywa z Trumpem 51:45. Oczywiście najważniejszy sondaż będzie miał miejsce w czasie wyborów prezydenckim w listopadzie ktokolwiek wtedy stanie oko w oko z prezydentem Trumpem.

Trump twittem pogratulował Sandersowi zwycięstwa w Nevadzie:

“Wygląda na to, że zwariowany Bernie odniósł zwycięstwo w Nevadzie. Biden i reszta wypadła słabo i teraz trudno będzie Małemu Mike’owi zaistnieć w kampanii po jego najgorszym występie w historii Debat Prezydenckich”

Tyle Trump, inne zdanie ma Bloomberg sugerując, że nominowanie Sandersa byłoby fatalnym błędem. Wyraźne wysunięcie się na prowadzenie socjalisty Sandersa zupełnie zaskoczyło lewicowe alfabetyczne stacje telewizyjne w Ameryce. Długoletni strateg Partii Demokratycznej James Carville (“snake man”) ostrzegł, że wystawienie Sandersa przeciwko Trumpowi byłoby politycznym samobójstwem. Jeszcze tragiczniej ewentualną nominację Sandersa skojarzył znany Chris Matthews porównując tę sytuację do upadku Francji w 1940 r. Przy okazji wybuchła wielka afera. Zarzucono Matthews, że porównał Żyda, który większość swojej rodziny stracił w holocauście do nazistów, za grożono mu nawet wyrzuceniem z pracy.

Jak widać prawybory w Partii Demokratycznej niosą wiele niespodzianek i są odbiciem umysłowego stanu amerykańskiego społeczeństwa i zawirowań w jego sympatiach politycznych, które z kolei są odbiciem narastających problemów tego supermocarstwa. 

Jacek K. Matysiak                                                                                                                                                                                  Kalifornia, 2020/02/25


Wykop Skomentuj61
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka