Blog
Entuzjasta słońca i księżyca..
frycz66
frycz66 Entuzjasta ludzi trener coach.
66 obserwujących 412 notek 609065 odsłon
frycz66, 15 grudnia 2009 r.

Świetlówka kompaktowa, czyli my, ekofrajerzy...

Bardzo często szafuje się stwierdzeniem że żarówka 90% energii zamienia na ciepło. To prawda. Ale włączmy świetlówkę kompaktową 20Wat na 15 minut i nagle się okaże, że nie można jej dotknąć ręką, gdyż zwinięta rurka ma temperaturę 75 st. C! Jeżeli dodać do tego emisję elektromagnetyczną (zakłócenia) to nagle okazuje się, że ta idealna żarówka przyszłości jest grzejącą się, siejącą zakłócenia technologiczną zmotą, niewyobrażalnie obciązającą środowisko w momencie wytwarzania, obciążającą kieszeń nabywcy w momencie zakupu, nieoptymalną z punktu widzenia energetyki i poziomu emitowanych zakłóceń jak i szkodliwą (efekt stroboskopowy) dla oka. Często też jest podnoszony argument, że światło jest jakieś "dziwne", "trupie", "męczące". Otóż tak jest gdyż światło słońca ma widmo ciągłe. Czyli jak rozbijemy je pryzmatem to otrzymujemy widmo ciągłe. Światło żarówki też jest coiągłe tylko nieco bardziej żółte, a światło żarówki halogenowej jest niemalże takie jak widmo światła dziennego. Potwierdza to zresztą potoczna obserwacja. Samochody z żarówkami starego typu świecą "żółto" a z halogenami "biało". Tak czy śmak, jest to widło ciągłe , tak jak na fot. poniżej:

 

Światło świetlówki kompaktowej też jest białe, ale w sposób sztuczny, mianowicie poprzez złożenie trzech wycinków widma. Dla oka jest to męczące i nienaturalne:

Jak widzimy w świetle świetlówki nie znajdziemy koloru błękitnego, żółtego czy pomarańczowego. Dlatego to bluzeczka na świetle dziennym ma inny kolor niz w świetle świetlówek.

Na samym końcu świetlówka kompaktowa powraca  do środowiska jako toksyczny granat z opóźnionym zapłonem.

Ktoś powie,  że mogę to utylizować. Proszę! Zapraszam go do mojej wsi, do  sklepiku w którym kupiłem świetlówki kompaktowe. Przyjdę i powiem, że chcę kolejną nową, tymczasem tę starą chce oddać do utylizacji. Sklepowa spojrzy na nas oczami jak pięć złotych i powie „Panie! Kosz na śmieci jest przed sklepem...” A nie mieszkam w Bieszczadach, tylko 17 km. od centrum Wa-wy. 

 No to ja,  tym czasem wkręcam w garażu nieszkodliwą ekologicznie, tanią (1,50 PLN) i stosunkowo trwałą żarówkę o mocy 75 W, dopóki taką mam i no i nie jest to jeszcze karalne! :Natomiast wszystkich tych którzy chcą oszczędzać gorąco namawiam do stosowania opraw rurowych na duże świetlówki rurowe. Takie oprawy są estetyczne, a nowoczesne świetlówki rurowe dobrych firm są niezwykle trwałe. Wymaga to nieco więcej zabiegów, ale zapewniam, że warto. Jeżeli postępujemy świadomie i do dobrej oprawy ze świetlówkami rurowymi dodamy jeszcze żródło światła halogenowego to otrzymamy doskonałe białe światło o pełnym widmie.

Świetlówki rurowe świecą obecnie wiele lat a żarówka halogenowa nie wstrząsana będzie świecić conajmniej rok i jest nieszkodliwa ekologicznie.

Ja zrobiłem taki MIX oświetleniowy w biurze i mamy teraz białe czyste niemęczące światło przy obiążeniu raptem 130 Wat. Ważne żeby świetlówki rozświetlały pomieszczenie, a halogen uzupełniał widmo światła o brakujące pasma. Dość powiedzieć, że kiedy piszę te słowa to jest środek nocy 3:30 a w biurze jest pogodnie "dziennie" jasno.

Pozdrawiam i namawiam do własnych poszukiwań.

Teraz zajmę się światłem LED :) 

eko-frycz.

Opublikowano: 15.12.2009 02:58.
Autor: frycz66
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Do niedawna zarządzałem zaniedbanym PGR-em. Teraz na powrót szkolę. Lubię zmysłowy spokój, który budzi się obok mnie... :)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @SALVOR HARDIN & KROPPO & OSASUNNA Dziękuję, dziękuję, dziękuję :) Nie wiem jak to z...
  • @NOO Najfajniejszy Wartburg to IMO "przejściówka". Czyli ta stara dwukolorowa buda ale już na...
  • @GOBISZ Mój tato jest takim starym automobilistą. Ja czasem sam naprawiam auta ale daleko mi...

Tematy w dziale