Blog
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich
Forum Żydów Polskich Partner: Stowarzyszenie 614. P
77 obserwujących 273 notki 857916 odsłon
Forum Żydów Polskich, 3 stycznia 2017 r.

Wildstein i Paziński o wypowiedzi Magdaleny Cieleckiej

4468 2 0 A A A

 

Do Magdaleny Cieleckiej.

Przeczytałem ostatnio, że poczuła się Pani jak żydowskie dziecko w trakcie Holocaustu, bo jakiś Pan w tramwaju krzywo się spojrzał na pani znaczek KOD.

...

Dlatego spieszę Pani wytłumaczyć. W przeciwieństwie do Pani...
Żydowskie dziecko w trakcie okupacji nie jeździło komunikacją miejską. Nie grało w teatrze i filmie. Nie jadło sushi, nie jeździło na wczasy na Maderę czy do Tajlandii. Nie biegali po balach i imprezach, nie robiło sobie kretyńskich sesji zdjęciowych ani nie udzielało jeszcze durniejszych wywiadów do poczytnych gazet. Nie zarabiało też ani nie żyło w sympatycznych warunkach lokalowych..

Dziecko żydowskie było wtedy mordowane, torturowane, gwałcone, gazowane, zagładzane. Żyło w koszmarne i piekle, którego, na szczęście, Pani nie zrozumie.

Swoimi durnymi tekstami pod publiczkę zeszła Pani do poziomu neonaziolskiego frajerstwa wołającego - "wujek Adolf zabrał żydowskie dzieci na obóz hihi".

Brawo. Jeśli ma Pani choć gram przyzwoitości - przeprosi. Czekam.

A do reszty opozycji totalnej- róbcie co chce ta. Tańczcie i wyjcie szlagiery w sejmie. Jedzcie tam pizze i sushi, róbcie sobie przerwy w walce o wolność jadąc na wczasy do Portugalii, dawajcie się bić przez niewidzialnych policjantów. Spoko. Może macie rację. Ale przestańcie sobie wycierać buźki milionami niewinnie pomordowanych. Tyle możecie?

Dawid Wildstein

 

.......

 

W rozmowie na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce Magdalena Cielecka powiedziała, opisując swój powrót tramwajem z manifestacji KOD:

"poczułam się - przepraszam za porównanie - jak żydowskie dziecko w tramwaju w czasie okupacji. Dziecko, które jest wystraszone i wie, że nie powinno w tym tramwaju być".

...

Okropnie mi przykro, że wybitna i z pewnością oczytana aktorka mówi takie bzdury. Z emocjami się nie dyskutuje, to prawda, sam im często ulegam, zdarza mi się patrzeć na ludzi z 'tamtej strony' jak na faktycznych albo potencjalnych wrogów, z wieloma ludźmi 'stamtąd' nie mam i nie chcę mieć nic wspólnego, z kilkoma 'stamtąd' od pewnego czasu nie mam nic wspólnego, chociaż zdaje mi się, że kiedyś miałem. Myślę, że podział polityczny w Polsce będzie się pogłębiał, a wraz z nim pękać będą rozmaite dotychczasowe więzi - towarzyskie i ludzkie.
Ale znajmy proporcje. Warszawa anno domini 2017 to NIE JEST Warszawa pod okupacją hitlerowską, Magdalena Cielecka nie jest żydowskim dzieckiem przeznaczonym przez Niemców na zagładę i ukrywającym się po stronie aryjskiej, pasażerowie tramwaju spozierający koso na osobę ze znaczkiem KOD nie są szmalcownikami, KOD nie jest gettem warszawskim, a świat poza KOD - Generalną Gubernią. W ogóle sytuacja polityczna, społeczna i moralna Polski w drugiej dekadzie XXI wieku nijak nie przypomina czasów okupacji hitlerowskiej. Nie ma w Polsce ani obcych wojsk siejących śmierć i zniszczenie, ani obozów koncentracyjnych, ani terroru, ani masowych prześladowań motywowanych morderczym rasizmem. Jest syfiasto i nieprzyjemnie. I tylko tyle.
Wielokrotnie o tym pisano (mnie również zdarzyło się kilkakrotnie), że porównania Polski Jarosława Kaczyńskiego do okupacji hitlerowskiej są niestosowne. Nie tylko dlatego, że współczesna Polska nijak okupacji nie przypomina, ale - co może ważniejsze - że są one obraźliwe dla pamięci ludzi, którzy mieli pecha żyć w czasach, gdy pewien austriacki bandzior i mitoman w imię swoich mokrych snów o potędze uczynił z Europy wielki stos trupów. Także dla tych żydowskich dzieci, którym udało się przeżyć - i dla tych liczniejszych, którym się nie udało, również tutaj, w Warszawie.
Dzisiaj powiem mocniej: NIE WOLNO! Nie wolno relatywizować zbrodni i szukać jej tam, gdzie jej nie ma. Nie wolno tworzyć na chybił trafił analogii do prawdziwych historycznych katastrof, żeby opisać własny dyskomfort. Nie wolno dopisywać się do cudzej martyrologii i cudzego nieszczęścia - nawet w dobrej wierze i nawet wówczas, gdy emocje dyktują co innego. Nie wolno przez szacunek dla tamtych zamordowanych dzieci, ale również ze względu na przyszłe dni, kiedy bieżąca polityka nie będzie się nikomu kojarzyła z hitleryzmem. Oby były lepsze i obyśmy ich w zdrowiu dożyli!

Piotr Paziński

http://www.fzp.net.pl/opinie/wildstein-i-pazinski-o-wypowiedzi-magdaleny-cieleckiej

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnieNa widoczne niżej odnośniki i miniatury WARTO kliknąć!
Forum Żydów Polskich

Facebook FŻP

Stowarzyszenie 614. Przykazania


Coś do poczytania:
książka naszego kolegi redakcyjnego
Pawła Jędrzejewskiego

Judaizm bez tajemnic

Free counters!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "w przypadku natomiast osoby publicznej dobrze by było odnieść się do działalności...
  • 1. "Bagno" dotyczy polityki: "Charakterystyczne zjawisko dla mulistego, bagiennego dna polskiej...
  • I co? Czy bagno właśnie nie wylewa? Zapominacie, Szanowni Dyskutanci i Krytycy, że jest...

Tematy w dziale Polityka