"Archiwa KGB oglądane przez Mitrochina nie ujawniały zakresu współpracy Wałęsy z SB w latach siedemdziesiątych.
Była w nich jednak notatka , że po internowaniu SB usiłowała zastraszyć Wałęsę, "przypominając mu że pobierał pieniądze i dostarczał informacji". [...] Kiszczak powiedział KGB ,że Wałęsę skonfrontowano z jednym z jego byłych oficerów prowadzących SB i rozmowa została nagrana".
SB nie chciała rozgłaszać istnienia olbrzymiej sieci mniej lub bardziej chętnych informatorów,a więc jedynie w ograniczony sposób wykorzystywano dawne kontakty Wałęsy z SB do dyskredytacji przewodniczącego Solidarności. " str.928.
Archiwum Mitrochina - zbiór 300 tys. poufnych dokumentów sowieckich zebrany przez archiwistę KGB Wasilija Mitrochina i wywiezionych na Zachód w 1992 roku.
Mitrochin rozpoczął pracę w KGB w 1948. Później, zniechęcony do komunizmu w wyniku obserwacji działań KGB w kraju i za granicą, od lat 70. regularnie kopiował i wynosił z archiwum najbardziej wartościowe raporty, których katalogowaniem się zajmował do 1985, kiedy przeszedł na emeryturę. Swoją decyzję motywował koniecznością "pokazania światu ogromu wysiłku jaki dokonała ta piekielna machina [KGB]".
Zbiór zaoferował w 1992 początkowo Amerykanom, którzy nie byli nim zainteresowani ze względu na rozkład ZSRR. Później zwrócił się do Brytyjczyków, którzy zaoferowali mu pomoc w ucieczce i wywiezieniu materiałów z Rosji.
Mitrochin uciekł 7 września 1992, wywożąc ze sobą jedynie część dokumentów, podczas gdy reszta pozostała zakopana w ogródku jego daczy. Zostały one odkopane i wywiezione po kilku tygodniach przez agenta brytyjskiego MI6.
Archiwum Mitrochina zawiera materiały, dokumentujące działania KGB na Zachodzie od lat 30. do połowy lat 80. Archiwum ujawniło kulisy wielu operacji dezinformacyjnych, propagandowych, sabotażowych oraz skrytobójczych przeprowadzonych przez Rosjan w Europie i Stanach Zjednoczonych. W wyniku jego analizy ujawniono wielu szpiegów i współpracujących z KGB dziennikarzy oraz polityków w Wielkiej Brytanii (Melita Norwood), Francji (Le Monde), Stanach Zjednoczonych (Robert Lipka), Niemczech, Włoszech i innych krajach.
W archiwum znajdują się dokumenty na temat agenturalnej współpracy z KGB kilku światowych przywódców politycznych, m.in. Salvadora Allende[1].
Dzięki Archiwum potwierdzono także lokalizację i odkopano tajne arsenały KGB na terenie Szwajcarii i Belgii. O arsenałach tych pisał już wcześniej Aleksander Sołżenicyn, ale brak było dowodów na ich istnienie.
Archiwum Mitrochina zawiera także sporo dokumentów dotyczących Polski. Wśród najczęściej poruszanych wątków należy inwigilacja Kościoła Katolickiego, prowokacje przeciwko księżom (w tym Karolowi Wojtyle) oraz raporty SB na temat Lecha Wałęsy.
Archiwum zostało opublikowane w całości w
1996 roku w Wielkiej Brytanii, później w innych krajach. W
2001 zostało także wydane w Polsce przez Wydawnictwo Literackie Muza SA.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Archiwum_Mitrochina
Nie płakałem po Kuroniu, nie płaczę po Geremku , nie będę płakał po Michniku..
Człowiek może się polityką nie interesować.. Nie oznacza to że polityka nie interesuje się człowiekiem..
"Prawą ręką ci pogrożę, zdrajco a nie lewą zima wasza a wiosna nasza ,czy widzisz to drzewo.."
Schmaletz
Bezpieka to mafia alfonsów której konfidenci to dziwki...
Mark.W.Kingden
Rubel za wejście - dwa za wyjście..
W.Rezun (W.Suworow)
Chcemy by tu wyrósł fioł , naprzód marsz chcemy show,chcemy cudów co wylecą z szafki.
Chcemy cudu,chcemy kochać..
Po pracowitym całym dniu
chcemy najprawdziwszy cud..
Wagle
Życie to krótki sen...
Staszek Soyka..
Właśnie ukazał się album "Twardzi jak stal", będący pierwszym młodzieżowym hołdem dla Narodowych Sił Zbrojnych. Płyta dostępna jest wyłącznie w formacie mp3 na stronie internetowej TwardziJakStal.PL. "Twardzi jak Stal" to pierwszy album muzyczny dedykowany polskim, narodowym formacjom partyzanckim z lat 1939-56.
Album "Twardzi jak Stal" dostępny jest pod adresem:
www.twardzijakstal.pl.
Apel - Olimpiada Wiedzy o PRL.
W roku 2008 mija 19 lat od upadku komunizmu w Polsce. Najnowsze badania pokazują, że świadomość o wydarzeniach z najnowszej historii Polski maleje-głownie wśród przedstawicieli najmłodszego pokolenia. Młodzież nie zna elementarnych faktów dotyczących tych lat. Dodatkowo odchodzą ludzie, którzy byli świadkami epoki, szczególnie w jej początkowym okresie. Poziom oraz struktura edukacji w Polsce, nie pozwalają na wystarczające zapoznanie się z wydarzeniami lat 1944/52 – 1989 w szkole. Tymczasem organizowane są Olimpiady, konkursy, turnieje dotyczące wielu epok historycznych. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy uczniowie polskich szkół znają fakty z historii starożytnej czy średniowiecznej, nie znając jednocześnie faktów dotyczących ich historii ojczystej. Mimo różnego stopnia przygotowania i zapoznania się z treściami ww. olimpiad, sam fakt uczestnictwa w przygotowaniach do kolejnych etapów powoduje powiększenie zasobu wiedzy na dany temat. Mimo owych 19 lat, nie doczekaliśmy się w wolnej Polsce ogólnopolskiej Olimpiady obejmującej lata powojenne. Olimpiada dotycząca dziejów PRL byłaby bodźcem do zapoznania się z tymi wydarzeniami. Instytucją najbardziej uprawnioną do organizacji tego typu Olimpiady jest Instytut pamięci Narodowej. Posiada odpowiednią strukturę, kadrę naukową, co wszystko daje pewność, ze zorganizowana przez IPN Olimpiada stała by na odpowiednim poziomie. IPN przeprowadza konkursy historyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, są to jednak inicjatywy o mniejszym zasięgu i zupełnie innym charakterze. Zwracamy się z apelem do IPN, o podjęcie inicjatywy, zmierzającej do przeprowadzenia cyklicznej, ogólnokrajowej Olimpiady dotyczącej okresu 1944/52-1989 w Polsce.
W tym celu proponujemy wysyłanie do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej tekstu powyższego apelu-adres ( z tematem: Olimpiada Wiedzy o PRL):
sekretariat.ipn@ipn.gov.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka