fot. z arch. Muzeum Miasta Gdyni
fot. z arch. Muzeum Miasta Gdyni
Miasto Gdynia Miasto Gdynia
1316
BLOG

Legenda Morska Gdyni. Opowieść o ambicjach, wizji, otwarciu na świat

Miasto Gdynia Miasto Gdynia Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

„Gdynia rozłożona nisko nad morzem. Idzie się przez środek wsi piaszczystej, źle utrzymaną szosą; do chałup leżących dalej od drogi  - prowadzą dróżki polne, słabo w piaskach zarysowane. Brak roślinności i surowość nagiego, białego piasku – nadają wiosce charakter pustynny i smętny. Domy są przeważnie parterowe, murowane i lepione, dachówką lub strzechą kryte. Na ulicy widać rybaczki dźwigające na plecach wielkie, z łozy plecione kosze. Przy dość krótkich spódniczkach – sprawia to malownicze wrażenie. Kilka kobiet niesie powiązane pęki flader w rękach.” Tak Marcelina Kulikowska opisywała Gdynię sto lat temu („Z wędrówek po kraju”, 1911 r.).

Czy te krótkie spódniczki zrobiły wrażenie na młodym inżynierze Tadeuszu Wendzie, którego na ów skrawek polskiego wybrzeża dziewięć lat później wysłał polski rząd szukający dobrego miejsca na port? Być może, ale na pewno nie większe niż bagna i torfowiska w ujściu rzeki Chylonki, na których już widział oczyma duszy ogromny, nowoczesny, europejski port.

A czy panie dźwigające flądry zwróciły w ogóle uwagę na elegancko i po miejsku ubranego mężczyznę kręcącego się po okolicy? Nie snuł się leniwie jak letnik i miejsca odwiedzał zupełnie niż odpoczywający na wybrzeżu inne. Nawet jeśli zauważyły to nietypowe zachowanie, to można iść o wysoki zakład, że żadnej z nich do głowy nie przyszło, że ten mieszczuch z niewielkim wąsem zwiastuje im nową erę. Żadna nie mogła wiedzieć, ba, nie uwierzyłaby, gdyby ktoś jej powiedział, że w ciągu niespełna dwóch dekad jej Gdynia będzie 120-tysięcznym miastem! Miastem – symbolem nowoczesności, rozwoju gospodarczego i spełnionych marzeń.

Wizyta inżyniera zapoczątkowała lawinę zmian, których wynikiem było już po sześciu latach nadanie Gdyni praw miejskich, a po osiemdziesięciu dziewięciu istnienie ćwierćmilionowej metropolii, jaka nadal nie potrafi zatrzymać się w miejscu. 

Dziś śladami inżyniera i kolei miasta wyrosłego na piasku bałtyckiej plaży prowadzi Szlak Legendy Morskiej Gdyni. Bo Legenda Morska Gdyni, jak mówią twórcy szlaku, to opowieść o wielkich ambicjach, wizjonerskich planach, szerokim wyjściu na świat odrodzonego państwa. A niemal każdy element gdyńskiej historii i współczesności związany jest z morzem. Pełnomorski port jest jednym z filarów potencjału i siły gospodarki Gdyni. Architektura gdyńskiego śródmieścia czerpiąca z okrętowej stylistyki, miejsca będące kamieniami milowymi rozwoju morskiej Polski. Specyficzna gdyńska społeczność, ukształtowana na morzu i w służbie dla morza. Wielopokoleniowe często rody marynarzy, rybaków, żeglugowców, stoczniowców, portowców, żeglarzy. Szlak Legendy Morskiej Gdyni to opowieść tej fascynującej historii poprzez jej, pozostawione w mieście, wyraziste ślady. Pokazuje  jak morze ukształtowało miasto, zdeterminowało jego zmienny w czasie rozwój.


www.legendamorskagdyni.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura