geos
Na polityce się nie znam... więc piszę to co myślę...
6 obserwujących
29 notek
20k odsłon
  66   0

O filtrowaniu i dostarczaniu informacji

Istota walki z tym mechanizmem sprowadza się do odebrania 'algorytmowi' kontroli nad strumieniem aktualności i oddania jej w ręce użytkownika, tak aby to użytkownik mógł decydować o tym jakie treści do niego docierają. Aby to osiągnąć konieczne jest stworzenie mechanizmu filtrującego, który usunie treści niezgodne z preferencjami użytkownika.

Cały mechanizm można bardzo elegancko zrealizować w przeglądarkach internetowych poprzez dodanie nowej warstwy przetwarzania/modyfikowania html-a. W tej warstwie będą aplikowane filtry i ustawienia użytkownika usuwające niechciane treści. Przykładem praktycznej realizacji tej wizji jest prototyp mechanizmu filtrującego o nazwie 'ScumFilter' który dostępny jest na stronie https://swipp.it - poniższy filmik pokazuje jak w praktyce może wyglądać mechanizm filtrujący strumienie informacji.Zastosowanie takiego mechanizmu ograniczy wpływ big-techów na obszar dystrybuowania treści. Nowa warstwa filtrująca informacje w oparciu o preferencje użytkownika powinna docelowo stać się standardowym mechanizmem wbudowanym w każdą przeglądarkę internetową. Użytkownik powinien mieć możliwość wybrania i skonfigurowania mechanizmów filtrujących podobnie jak teraz ma możliwość wybrania domyślnej wyszukiwarki


Co dalej ?

Inspiracją do rozpoczęcia prac nad projektem swipp.it było zablokowanie Donalda Trumpa w mediach społecznościowych na początku 2021 roku. Wtedy stało się jasne, że konieczne są nowe rozwiązania techniczne, które pozwolą ograniczyć monopol big-techów. Przykład serwisu Parlera pokazał, że te nowe rozwiązania nie mogą być wzorowane na rozwiązaniach stosowanych przez korporacje - nie da się walczyć z ich monopolem powielając to co one robią (napisałem na ten temat krótką notatkę zatytułowaną "Jak zbudować Nowe Media Społecznościowe"). W oparciu o wskazane przesłanki powstała prototypowa aplikacja 'ScumFilter', która pozwala filtrować treści dostępne w serwisie salon24.pl. Należy pamiętać, że ScumFilter nie jest finalnym rozwiązaniem a jedynie demonstratorem, którego głównym celem jest pokazanie jak w praktyczny sposób można zrealizować ideę niezależnego filtrowania informacji. Projekt nadal się rozwija i docelowo ScumFilter będzie pozwalał filtrować strumienie aktualności udostępniane przez Facebooka, YouTub-a i inne serwisy społecznościowe. Celem nadrzędnym, który przeświecał jego powstaniu jest oddanie kontroli w ręce użytkowników - tak aby to oni kontrolowali media społecznościowe a nie media ich.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale