0 obserwujących
21 notek
16k odsłon
  510   0

Miasto musi zwrócić pobrane opłaty

Od wielu lat toczy się dyskusja, czy mieszkańcy Krakowa powinni ponosić opłaty za budowę sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Obowiązek dostarczania wody i odbioru ścieków należy przecież do Miasta (gminy) jako zadanie własne. Dlatego zgodnie ze zdrowym rozsądkiem ci którzy ponieśli już jakieś opłaty powinni otrzymać rekompensaty.

Jeszcze w 2003 r. Rada Dzielnicy VIII Dębniki wnioskowała do Prezydenta Miasta Krakowa o przygotowanie stosownych przepisów i procedur, aby umożliwić takie rekompensaty. Niestety, ani Prezydent, ani Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) nie zrealizowało takiego postulatu.

 Sprawą zająłem się ponownie już jako radny miasta w obecnej kadencji. Po kilku próbach ostatecznie w marcu 2009 r. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę skierowaną do Prezydenta Miasta, aby oszacował i przygotował właściwe dokumenty i procedury umożliwiające rekompensaty dla osób, które z własnych pieniędzy budowały sieć wodociągową i kanalizacyjną w Krakowie. Jak na razie Prezydent oraz spółka miejska MPWiK bronią się jak mogą przed realizacją przyjętego przez Rade Miasta uchwałą.

 Co nie udało się  na razie  w przypadku sieci, dzięki wyrokowi sądu udało się z przyłączami. Okazało się, że opłaty przyłączeniowe były w Krakowie pobierane nielegalnie, gdyż nigdy nie było podstaw prawnych do pobierania takich opłat.

 Dlatego jeden z mieszkańców zaskarżył uchwałę RMK do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wygrał zwrot pobranej kwoty  3 tys. zł oraz ponad drugie tyle odsetek. W związku z powyższym MPWiK muszą zwrócić opłaty przyłączeniowe. Proponują one kompensatę za rachunki za wodę i ścieki. Jeżeli komuś nie odpowiada taka forma ugody  porozumienia zawsze może wystąpić do sądu o zwrot opłaty wraz z odsetkami.

 Jest bardzo ważne, aby mieszkańcy, od których nielegalnie pobrano opłaty przyłączeniowe wiedzieli o takiej możliwości i zgłaszali się w tej sprawie z wnioskiem do MPWiK, gdyż spółce miejskiej nie zależy na tym, aby informować o takiej możliwości.

Kilka dni temu uzyskałem odpowiedź na moje zapytanie o procedury zwrotu opłat za przyłącza. poinformowano mnie, że stosowna procedura jest opublikowana na stronie internetowej wodociągów miejskich. Niestety gdy z trudem znalazłem stosowny plik do pobrania okazało się, że nie działa. Widać, że nawet system komputerowy zawiesza się gdy trzeba lojalnie stanąć po stronie Urzędu Miasta :-)))

Pozostaje więc osobisty kontakt z wodociągami.

 Mam nadzieję, że w przyszłości również osobom, które współfinansowały rozbudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej np. w ramach Lokalnych Inicjatyw Inwestycyjnych (LII) też zostaną przyznane rekompensaty.

Więcej informacji na temat rekompensat będę zamieszczał na portalu http://krakowrazem.pl/ jak tylko uda mi się czegoś dowiedzieć. 

 

Mirosław Gilarski

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale