0 obserwujących
21 notek
16k odsłon
  3094   0

Banderyzm 2011

W relacjach miedzy ludźmi istnieje odwieczna niepisana zasada: przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem, a wróg mojego przyjaciela jest moim wrogiem. Nie jest możliwe utrzymywanie przyjacielskich stosunków bez respektowania tej oczywistej prawdy!

Niebawem, z wizytą do Krakowa przyjeżdżają radni Miasta Lwowa, naszego miasta partnerskiego. Można powiedzieć, głównego naszego miasta partnerskiego na wschodzie! Od jesieni ubiegłego roku, w obu miastach rozpoczęły się nowe kadencje Rad Miejskich i ta wizyta będzie okazją do tego byśmy się poznali. W Radzie Miasta Lwowa większość zdobyła nacjonalistyczna banderowska partia "Swoboda". Pytam się więc kogo będziemy gościć? Przyjaciół?
 
 
 
1. Bohaterowie czyli inspiracje
Dzisiejszy Lwów, stawia pomniki, nadaje honorowe obywatelstwo Banderze i Szuchewyczowi, którzy byli twórcami OUN UPA, organizacji, które są odpowiedzialne za ludobójstwo 200 tysięcy Polaków na Wołyniu, Podolu i w Małopolsce Wschodniej. Oni nadali ideologiczny i organizacyjny kształt tym organizacjom, oni uznawali przemoc w stosunku do ludności cywilnej za w pełni usprawiedliwioną i zalecaną formę walki. Dziś radni Lwowa, poprzez finansowane z miasta kampanie reklamowe stawiają tych ludzi za wzór do naśladowania dla młodzieży.
 
Czy ktoś, kto gloryfikuje oprawców tysięcy naszych rodaków może zostać nazwany przyjacielem?
 
 
 
Kwiecień 2009 r.
Partia "Swoboda" umieściła w centrum Lwowa 20 plakatów z herbem walczącej pod nadzorem Waffen SS dywizji i hasłem "Oni bronili Ukrainy". Wasyl Pawluk, obecnie sekretarz Rady Miasta Lwowa, wtedy wypowiadał się dla mediów w tej sprawie: "Mają one wisieć do 28 kwietnia, kiedy przypada 66. rocznica założenia jednostki. To ratusz dał pieniądze na naszą kampanię społeczną".
 
4 luty 2011 r.
 Wasyl Pawluk, sekretarz Rady Miasta Lwowa ogłosił tematy reklam społecznych, które będą prezentowane we Lwowie.
- "Roman Szuchewycz - płastun (harcerz), Bohater Ukrainy"
- "Rocznica utworzenie Dywizji "Galicja" - w marcu,
- "Utworzenie Dywizji "Galicja" - w kwietniu,
- "Rocznica śmierci prowydnyka OUN - UPA Jewgena Konowalca"
- ,"Święto Bohaterów" (bohaterów OUN-UPA oczywiście) - w maju,
- "Rocznica urodzin pierwszej kobiety - nacjonalistki Oleny Pcziłki",
- "120 lat od dnia urodzin Jewgena Konowalca" - w czerwcu,
- "Oni walczyli za Ukrainę" z okazji rocznicy bitwy 1 Dywizji Ukraińskiej Armii Narodowej "Galicja" SS pod Brodami w lipcu,
- "Rocznica atentatu (aktu terroru politycznego)popełnionego przez bojownika OUN Mikołaja Łemyka w 1933 roku",
- "Święto Opieki Najświętszej Matki Boskiej (rocznica powstania UPA)",
- "69-ta rocznica powstania UPA",
- "Rocznica śmierci Lwa Rebeta" (członka Ukrainskiej Głównej Rady Wyzwoleńczej i jednego z głównych ideologów OUN),
- "Niezwyciężona UPA",
- "Rocznica urodzin Stepana Bandery".
 
 
 
 
2. Symbole są ważne
W czasie II wojny Światowej Polska z rąk nazistów straciła 6 milionów obywateli. Nie ma rodziny, w której ktoś by nie zginął. W wielu domach pamięć o tamtych strasznych czasach jest wciąż żywa. Znak swastyki i cała rozbudowana symbolika III Rzeszy, nie dość, że jest w Polsce prawnie zakazana, to w dodatku ten zakaz jest powszechnie przez nasze społeczeństwo akceptowany i respektowany. Nie ma w Polsce tolerancji dla swastyki. Zbyt wiele bólu przyniósł nam "złamany krzyż".
 
 
Jak zatem mamy się odnieść do powszechnego na ulicach Lwowa stosowania symboliki nazistowskiej lub ściśle wzorowanej na nazistowskiej? Na początku roku ulicami Lwowa przeszedł marsz młodzieży pod sztandarami z białym znakiem "idea nacji" na czarnym tle. Znak ten to replika nazistowskiego znaku "wolfsangel", będącego jednym z emblematów niemieckiej NSDAP. Widnieje on też w herbach wielu dywizji SS. Przy pełnym aplauzie lwowskiej Rady Miasta, 29 stycznia tego roku, pod tymi nazistowskimi flagami, z pochodniami w ręku maszerowały ...dzieci!!! Nie garstka, lecz tysiące. Część z zasłoniętymi twarzami i zaciśniętymi pięściami. Czy była to tylko głupia i niesmaczna zabawa w nazizm czy był to coś więcej?
 
Czy ktoś kto fascynuje się i naśladuje nazistów może być naszym przyjacielem?
 
 
 
 
Fotografie przedstawiają marsz młodzieży nacjonalistycznej 29 stycznia 2011 roku ulicami Lwowa
 
Wolfsangel czyli „wilczy hak” – symbol używany przez NSDAP, Hitlerjugend, stanowiący emblematy jednostek SS w tym 2 Dywizji Pancernej SS „Das Reich”. Pod koniec II Wojny Światowej i bezpośrednio po niej emblematu „wolfsangel” używały nazistowskie jednostki dywersyjne zwane „Wehrwolf”. W okresie powojennym znak wilczego haka stał się symbolem organizacji neonazistowskich w tym Aryan Nations (Aryjskie Narody) – amerykańskiej organizacji neonazistowskiej definiowanej jednoznacznie przez FBI jako „zagrożenie terrorystyczne”. Znaku używały lub używają też organizacje neonazistowskie Niemiec i Skandynawii.
 
 
Herb 2 Dywizji Pancernej SS  „Das Reich”
 
 
 
 
Znak współczesnej organizacji Neonazistowskiej - Aryjskie Narody
 
 
 
 
 
Patrol SS. Na motocyklu wymalowany znak „wolfsangel”.
 
 


 

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale