Blog
Nec temere, nec timide
giz 3miasto
173 obserwujących 1182 notki 1474456 odsłon
giz 3miasto, 11 czerwca 2017 r.

W wywiadzie dla Le Figaro Waszczykowski wymiata

2293 61 0 A A A

image

dostęp do wywiadu w Le Figaro płatny, ale całość można przeczytać tutaj: PressReader 

Waszczo w wywiadzie dla Le Figaro po prostu wymiata, jak sądzę trochę dzięki bystrej dziennikarce Isabelle Lasserre, którą już od lat bardzo sobie cenię, za profesjonalizm, za doskonałą konstrukcję tekstu, wywiadu, za wierne, choć siłą rzeczy syntetyczne oddanie tego co ma do powiedzenia rozmówca, tak aby czytelnicy otrzymali jasny, oczywisty i zrozumiały przekaz. Zaczynamy od starannie dobranego tytułu, który oddaje główny przekaz płynący z wywiadu:

"Decyzja o przyjmowaniu migrantów musi należeć do prerogatyw każdego z Państw"

Pierwsze pytanie do Waszczykowskiego oczywiście na temat fiaska kontraktu na 50 helikopterów.
Relacje francusko-polskie zostały poważnie nadwyrężone unieważnieniem kontraktu na dostawę śmigłowców Airbusa w 2016 roku. Czy jest szansa na ich odnowę za prezydentury Emmanuela Macron?
W odpowiedzi czytamy, że jeden kontrakt nie powinien mieć wpływu na nasze wzajemne relacje, tradycyjnie dobre itp. Kolejne pytanie:
Czy polityka otwartości Niemiec wobec migrantów, wspierana przez Francję, była wg Pana błędem?

Waszczykowski: To była suwerenna decyzja tych państw (genialna odpowiedź i dalej) Ale jeśli migranci mają ułatwiony dostęp do Francji z Afryki Północnej, to aby dotrzeć do Niemiec są zmuszeni nielegalnie przekroczyć kilka europejskich granic, więc odpowiem pytaniem: czy władze niemieckie mają prawo narzucić innym państwom nielegalne przejście migrantów przez ich terytorium?

Dalej kilka pytań na temat NATO i wagi jaką Polska przypisuje temu sojuszowi. Nie zabrakło też pytania o europejski projekt wspólnej obrony, którego idea ostatnio powróciła m.in. w jednej z wypowiedzi nowego prezydenta Francji. W odpowiedzi Waszczykowski wskazał, że do NATO należy już większość państw UE (ostatnio przystąpiła Czarnogóra) obok USA, Kanady i Turcji, tym samym poddając w wątpliwość projekt utworzenia odrębnego europejskiego sojuszu obronnego, na który ponadto nie ma i jeszcze długo nie będzie pieniędzy. 

Dalej nasz minister spraw zagranicznych podkreślił, że chcielibyśmy powołania europejskiej agencji ochrony granic, gdyż bez niej nigdy nie zdołamy rozwiązać problemu migracyjnego. Zacytował też słowa Lecha Kaczyńskiego: "Jesteśmy zainteresowani członkostwem w Unii Europejskiej jeśli nie będzie ona arystokratyczną republiką zarządzaną wyłącznie przez kilka państw". Ale czy tak jest? - pyta Waszczo - Mamy w unii coś w rodzaju rywalizacji, kto z nas ma największe problemy. Próbuje się nam narzucić solidarność europejską w kryzysie migracyjnym. A gdzie jest ta europejska solidarność w kwestii bezpieczeństwa energetycznego? Dlaczego próbuje się ograniczyć dostęp naszym pracownikom do wspólnego europejskiego rynku pracy? Dlaczego pod adresem Polski kierowane są fałszywe oskarżenia o dumping socjalny, skoro nasi pracownicy są po prostu bardziej konkurencyjni i skuteczni od innych? - tymi pytaniami kończy wywiad Waszczykowski, et voila !

Bardzo dobry wywiad, dobra robota Panie Ministrze, dziękujemy ;-)


PS - a wywiad z szefem polskiego MSZ zrobił już furorę na portalu Tahiti Actualité 

Opublikowano: 11.06.2017 00:01. Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 01:17.
Autor: giz 3miasto
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

dostrzegam bzdury, bzdurki i bzdureczki ...
zapraszam na: twitter.com/GregZabrisky

p a m i ę t a m ...
album

czytaj również:
"Warto być Polakiem"
. kliknij na okładkę, pobierz, przeczytaj Idea i myśl Lecha Kaczyńskiego


Sainte Russie
Memoriał

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • taaaa, już dawno powinno być tu wojsko, najlepiej oddziały amerykańskie NATO, bo te nasze od...
  • Kolejny dramat opozycji. Wyniki gospodarcze coraz lepsze. Co robić? Może jednak znowu puczu...
  • Marszałek województwa pomorskiego informuje i przekazuje oraz rząd krytykuje, jak na...

Tematy w dziale Polityka