180 obserwujących
1252 notki
1622k odsłony
1468 odsłon

We Francji stan wyjątkowy

Wykop Skomentuj76

image

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił stan wyjątkowy "ekonomiczny i socjalny". A zaczął pomrukiem, czyli stwierdzeniem, że żadna złość nie usprawiedliwia atakowania policjanta lub żandarma … Ciekawe, bo cały świat widział inne sceny, więc jakby spłoszony zaraz gładko przeszedł do narracji koncyliacyjnej.  

Macron zapowiedział, że od początku 2019 SMIC czyli płaca minimalna zostanie podniesiona o 100 euro, bo teraz wygląda tak, jak na grafiku powyżej. Zapewnił również wszystkich szefów firm, zachęcając ich do podwyżek, że od tych 100 euro nie będą płacili podatku, dodał, że również godziny nadliczbowe, czyli powyżej 32 godz. tygodniowo, nie będą opodatkowane - jednym słowem Francuzi weźcie się wreszcie do roboty, nie macie wyjścia ;-)

Zapowiedział także, że zapewnił również, że emeryci i renciści pobierający rentę poniżej 2 tys. euro, nie będą płacili podatku CSG - la contribution sociale généralisée - powszechna zrzuta na cele socjalne. Natomiast wykluczył powrót do zlikwidowanego podatku ISF - impôt de Solidarité sur la Fortune - podatek solidarnościowy od dużych fortun również na cele społeczne, ale zapowiedział wzmożoną walkę z - évasion fiscale - czyli lokatami pieniędzy w rajach podatkowych na fiskalnie niezadeklarowanych kontach bankowych. Swoją drogą w Polsce temat ten zupełnie nieznany …

To tyle w telegraficznym skrócie, można tylko się dziwić, że prezydent Macron tak długo zwlekał z wprowadzeniem tych kilku prostych rozwiązań, a przecież już przed drugą turą wyborów prezydenckich zapowiadał w mediach podwyżkę najniższych płac o 20 procent, jak tylko zostanie wybrany prezydentem.

Jeśli zaś chodzi o reakcje na wystąpienie Macrona, to trzeba jeszcze chwilę poczekać, chociaż już najbardziej bojowniczo nastawieni wołają "Macron demission".


PS – Macron jakby unisono zapowiedział także przyjęcie paktu ONZ o migracji, co z pewnością wzbudzi, już wzbudziło we Francji falę krytyki: Pakt ONZ w sprawie imigrantów zachęca do imigracji, zamiast ją opanować ... czytaj: "Le Pacte de l'ONU sur les migrants encourage l'immigration au lieu de l'encadrer" 
http://www.lefigaro.fr/vox/politique/2018/11/21/31001-20181121ARTFIG00303--le-pacte-de-l-onu-sur-les-migrants-va-encourager-l-immigration-au-lieu-de-l-encadrer.php 


Wykop Skomentuj76
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka