32 obserwujących
786 notek
1031k odsłon
  342   3

Michał Kurtyka i jego podopieczna, Greta Thunberg

Kolaż: Romuald Kałwa
Kolaż: Romuald Kałwa

Michał Kurtyka, minister klimatu (od 15 listopada 2019 do 6 października 2020), a potem Minister klimatu i środowiska, który 1 stycznia 2016 został powołany na podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii w rządzie Beaty Szydło, chwali się, że to on po części przyczynił się do popularności szwedzkiej nastolatki Grety Thunberg:

„- Greta Thunberg zaczęła swoja przygodę z ochroną środowiska od szczytu w Katowicach, na który ją zaprosiłem – powiedział w Radiu RMF FM Michał Kurtyka, nowy minister klimatu. - Mówiła wtedy, że niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań. Młodzi mają zawsze pewien przywilej takiego przekazu, który może z naszej perspektywy wyglądać jako uproszczony albo nawet irytować, nie mniej jednak sama obecność młodych jest ważna – podkreślił”.

Źródło: https://wiadomosci.wp.pl/nowy-minister-chwali-sie-ze-wypromowal-grete-thunberg-dramat-6446662591559297a

image

„Młoda aktywistka odwiedziła ostatnio także Polskę. Uwagę mediów przyciągnęła jej wizyta w Elektrowni Bełchatów oraz w kopalni Makoszowy. Nie obyło się przy tym bez kontrowersji – w Sieci pojawiły się komentarze pytające, dlaczego Greta przyjechała oglądać akurat polską elektrownię, a związki zawodowe sektora wydobywczego błyskawicznie odcięły się od górnika, który zafundował Szwedce wycieczkę po terenie zakładu, nazywając go jednocześnie „knurem i zdrajcą””.

„Thunberg już raz została zaproszona przez Polskę – w 2018 roku ówczesny prezydent COP24, a obecny minister klimatu Michał Kurtyka zorganizował jej przyjazd na odbywającą się w Katowicach konferencję Narodów Zjednoczonych” 16 listopada pisał portal Wirtualna Polska.

Źródło: https://www.energetyka24.com/oze/polska-powinna-zaprosic-grete-thunberg-komentarz

Michał Tabaka 24 marca 2021 r. na swoim blogu w tekście „Elektrownie węglowe Tauronu pod nóż. Znamy oficjalny harmonogram ich likwidacji” podaje harmonogram zamykania elektrowni i kopalń.

Daty wygaszenia elektrowni węglowych #Tauron:

– 2025: bloki nr 1, 2, 4, 6 Jaworzno III, bloki nr 2 i 3 Jaworzno II, bloki nr 1 i 2 Siersza, bloki nr 9 i 12 Łaziska

– 2027: blok nr 1 Jaworzno

– 2028: blok nr 3 i 5 Jaworzno III, blok nr 10 i 11 w Łagisza

– 2035: blok nr 10 Łagisza 2:02 PM · 24 mar 2021

Z dokumentów, do jakich dotarliśmy, wynika jednak, że jest możliwe jeszcze trzecie rozwiązanie, w którym rządzący kolejny raz robią górników w balona i jedno z nimi ustalają, a co innego realizują.

Tauron likwiduje również swoje elektrownie węglowe.

Źródło: https://spidersweb.pl/bizblog/tauron-zamykanie-elektrowni-weglowych/

Rosjanie eksportujący gaz i Niemcy, którzy będą sprzedawać go Polsce, mogą zacierać ręce.

Reasumując, władze spółki działają na ich niekorzyść. Byłoby to idiotyczne, gdyby nie dostali za to rekompensat.

Dzisiaj elektrowni, którą odwiedziła Greta razem ze swoimi opiekunami, grozi zamknięcie. Z rozmów z pracownikami Elektrowni Opole wiem, że jest ogromne „ciśnienie” na zamknięcie tej elektrowni. Zainteresowani nie zrobią tego za darmo – słyszę – będą mieli z tego powodu ogromne pieniądze. A los Polski? To ich wcale nie obchodzi.

Kiedyś z Patrykiem Jakim byłem nawet jednej imprezie u opolskich pisowców. Byliśmy na „Ty”. Dzisiaj pewnie by mnie nie rozpoznał na ulicy, bo zrobił wielką karierę, ale zapytam jego, czy także szefa Klubu Gazety Polskiej w Opolu Ryszarda Szrama i doradcy wojewody opolskiego, dobrego kolegi mojego śp. Ojca: jaki jest Wasz stosunek do tego co się dzieje, co zamierzacie zrobić? To nie jest ten sam PiS, co w 2010 r. Obecnie sytuacja w Polsce jest jak w reklamie „uśpieni rycerze” – nadszedł już czas. Obecnie nie da Pan rady wszystkich, jak wtedy, gdy podczas wyborów popierali Patryka, wyrzucać z Klubu Gazety Polskiej w Opolu, tym bardziej, gdy chce tego "Eleonora" - szefowa miłośników lokalnych radia Tadeusza R. 

Jeśli Solidarna Polska wyjdzie z rządu, owszem, będzie zamieszanie w państwie, ale zyskacie na popularności i staniecie się języczkiem u wagi. Żadna paskudna decyzja nie przejdzie bez Waszej zgody. Patryk, w telewizji wRealu24 mówiłeś, że dopóki ta koalicja przynosi sens, warto w niej być. Sądzę, że już nie warto, że ta koalicja przynosi więcej zła niż pożytku. Ziobro miał rację używając wobec Morawieckiego określenia „miękiszon”. Nie każę Wam wchodzić w koalicję z Konfederacją, ale zastanówcie się nad tym, co się obecnie dzieje. Rząd Morawickiego wiedział, że podlizując się Unii i godząc się na niemożliwe do zrealizowania rzeczy, przyczynia się do gospodarczego rozbioru Polski i zubożenia Polaków - kolejnego rozbioru ekonomicznego, jak z czasów transformacji ustrojowej z 1989 r.

To są większe plany, a świadczy o tym kariera Kurtyki w dobrej... zmianie. Dobra zadra – cierń. Ciekawe, czy Piotr Naimski zerwie ten i inne teksty oraz materiały filmowe w necie?

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale