20 obserwujących
574 notki
756k odsłon
312 odsłon

Leszek Czarnecki pozwie Polskę na miliard Euro

Kolaż. R. Kałwa
Kolaż. R. Kałwa
Wykop Skomentuj11

To bez wątpienia wiadomość dnia: biznesmen Leszek Czarnecki i właściciel Getin Banku złoży pozew w Międzynarodowym Trybunale Arbitrażowym w Sztokholmie. Komisja Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny zostaną oskarżone o działania na niekorzyść biznesów Leszka Czarneckiego i próbę ich przejęcia – donosi Gazeta Wyborcza.

Wiosną 2018 r. zostało opublikowane nagranie biznesmena, gdzie szef KNF Marek Ch. żądał od niego 40 mln zł łapówki w zamian za „spokój”. 

„Biznesmen, kiedyś w czołówce najbogatszych Polaków, stracił ponad 2 mld zł z osobistego majątku. Całość strat ma wyceniać na 1 mld euro (4,3 mld zł)”.

Zanim wiosną 2018 r. Czarnecki dostał od ówczesnego szefa KNF Marka Chrzanowskiego słynną propozycję łapówki w zamian za „spokój” (biznesmen spotkanie nagrał, żądaną łapówkę wycenił na 40 mln zł), musiał na wniosek BFG dokapitalizowywać swoje banki i podnosić poziom ich rezerw. Groziło mu, że państwo przejmie banki za symboliczną złotówkę, bo takie prawo było procedowane w parlamencie.

Źródło: http://wyborcza.pl/7,75398,24986091,czarnecki-pozwie-polske-o-miliard-euro-to-poklosie-afery-korupcyjnej.html

Leszek Czarnecki jest nielubiany i pewnie wielu Czytelników ubawią kłopoty biznesmena. 17 czerwca portal Money.pl pisał:

„Leszek Czarnecki, do którego należy m.in. Getin Noble Bank, ma majątek o wartości 393 mln zł. W rok stracił ponad 1 mld zł i zaliczył gigantyczny spadek na liście najbogatszych Polaków. (…) Daje to dopiero 99 miejsce wśród najbogatszych Polaków. (…) Gigantyczna strata na majątku Czarneckiego wynika z przeceny akcji należących do niego banków. W ciągu 12 miesięcy Getin Noble Bank stracił połowę kapitalizacji, a Idea Bank aż 70 proc. Po około 60 proc. mniej warte są Open Finance i Getin Holding. Pierwsze poważne problemy Czarneckiego i jego finansowego imperium związane były z kredytami frankowymi, które zaciążyły na portfelu Getin Noble Banku. Był on mocno zaangażowany w ich sprzedaż”.

Zanim wielu uradują kłopoty krytykowanego od wielu lat w mediach biznesmena, chciałbym przypomnieć znany cytat: „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni”.

Poniżej zastanawiające komentarze internautów pod art. w Money.pl:

 Ok- Nie rozumiem Polaków. Getin nie dość, że jest zdecydowanie najtańszy, ma najlepsze lokaty to jeszcze jest Polski. Wolicie Santadenra bo tam matełuszek pracował?

Daniel- A ja dziękuję Leszkowi Czarneckiemu. Dzięki niemu moje oszczędności w jego bankach były przyzwoicie oprocentowane i nie traciły na wartości . W swoich inwestycjach kieruję się trzeźwym osądem sytuacji i nie pcham się w interesy których nie rozumiem, czego innym rodakom też życzę.

Wykop Skomentuj11
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka