Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
125 obserwujących
1568 notek
1996k odsłon
421 odsłon

Pokaż dupę!!!

Wykop Skomentuj9

        Niedawno w gronie przyjaciół postawiłem tezę, że matematycy, czy też fizycy teoretyczni, czy w ogóle teoretycy zajmujący się czystą wiedzą w oderwaniu od realiów, największe swoje osiągnięcia mieli w młodym wieku. Strzeliłem, że tak między 25, a 35 rokiem życia.

        A z kolei praktycy, do których zaliczam fizyków empiryków, czy też odkrywców, którzy musieli nie tylko myśleć, jak teoretycy, ale też działać politycznie, przekładać te swoje przemyślenia na praktyczne działania we wspólnocie - największe osiągnięcia mieli w wieku dojrzałym. Strzelam tak na 50-60 lat.

        Taką miałem wtedy intuicję. Ale się w tym gronie ze mną nie zgodzono. No to mówię im tak: dawajcie przykłady!

        Ja dałem takie:

  • Albert Einstein - kulminacje tego co odkrył miał w 1905 roku gdy opublikował szczególną teorię względności. Miał wtedy 26 lat. Wszystko, co potem wymyślił, to była pochodna tego szczytu. A nawet jeśli uznamy jego ogólną teorię względności za szczyt, to w 1915, gdy ją opublikował, miał 36 lat. Nadal był młody. Potem już nic przełomowego nie wymyślił.
  • Kurt Gödel – swoje przełomowe twierdzenie udowodnił, gdy miał 25 lat. Ta przełomowość się liczy. Potem wiele wymyślił, ale nic ponad to, z czego jest słynny.
  • Francuz Galois – zginął w pojedynku w wieku 20 lat, ale wcześniej został prekursorem matematycznej teorii grup, która ma dziś wiele zastosowań.

        Podałem trzy przykłady, a Wy podajcie więcej – by obalić moją tezę, albo ją potwierdzić. W tym celu trzeba podać kto i ile miał lat gdy wymyślił coś przełomowego teoretycznie.

        A teraz praktycy:

  • Krzysztof Kolumb – urodził się w 1451, a Amerykę odkrył w 1492. Miał wtedy 41 lat. Przełom nastąpił nie gdy coś wymyślił, ale gdy to osiągnął. Musiał w tym celu działać politycznie.
  • James Cook – urodzony w 1728, kulminację swoich zasług osiągał, gdy został zabity w 1779 mając 51 lat. Gdy pływał, był kapitanem, kierował się oczywiście wiedzą, teorią - ale by osiągnąć pozycję pozwalającą mu odkryć, to co odkrył, musiał działać politycznie.
  • Douglas Hurley i Robert Behnken – 55 lat i 50 lat. Wczoraj zostali wystrzeleni w kosmos. Weterani. Są obecnie najmądrzejsi, najsilniejsi, najlepsi. Obciachowców w kosmos nie posyłamy! Ale nic przełomowego nie wymyślili. Są jak Kolumb i Cook – starzy, mądrzy, sprawni, doświadczeni. Tak jak ja. To dlaczego uważam, że ja już nic nie osiągnę i całą nadzieję w słuszności moich genów pokładam w moim 25-letnim synu?

        Konkluzja: gdy jesteście przed 30-tką, to jeszcze myślcie, kombinujcie, teoretyzujcie. A gdy tę 30-tkę przekroczycie, to przestańcie myśleć i zacznijcie działać. Zróbcie coś! Odkryjcie cokolwiek! Najpierw teoretyzowaliście o pokazaniu dupy, a teraz wreszcie ją pokażcie! Pokażcie dupę na Marsie! 

Grzegorz GPS Świderski

Koronawirus nie jest groźniejszy niż zwykła grypa! <- poprzednia notka   

następna notka -> Łamana polszczyzna

Tagi: #gps65, #dupa

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo