Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
138 obserwujących
1694 notki
2140k odsłon
  461   3

Wskazówki zegara kręcą się w prawo...

       Ruch lewostronny obowiązywał w starożytnym Rzymie. Nie ma na to dowodów w postaci rysunków albo przekazów. Ta sprawa była tak codzienna, przyziemna i naturalna, że nikt o tym na piśmie czy na obrazie nie wspomina. Ale są przesłanki pozwalające twierdzić, że obowiązywał wtedy ruch lewostronny - w Anglii odkryto nawierzchnie rzymskiej drogi, która była mocniej wyżłobiona z lewej strony w kierunku, w którym wożono ciężkie towary, a wracały puste wozy. To sugeruje, że obowiązywał ruch lewostronny.

       Jak było w innych dawnych cywilizacjach nie wiadomo.

       Wóz ciągnięty przez kilka koni powożony przez woźnicę siedzącego na powozie został wynaleziony w średniowieczu na Węgrzech i ta technika rozpowszechniła się na całą Europę Środkową. Stąd początkowa dominacja w tym rejonie ruchu lewostronnego.

       Ruch lewostronny obowiązywał na terenie Austro-Węgier. Dlatego w Czechosłowacji ruch lewostronny uchował aż do 1939 roku. W Polsce na terenie zaboru austriackiego też obowiązywał ruch lewostronny, a na pozostałych obszarach prawostronny. Ujednolicono to po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

       Ruch lewostronny obowiązuje też w Japonii od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Najprawdopodobniej wynika to z dominacji tradycji samurajskich - czyli rycerskich. Czyli chodzi o to, by, czy to pieszo czy konno, mijać się stroną przeciwną do tej, po której jest miecz. W późniejszych czasach utrwalenie ruchu lewostronnego może wynikać z tego, że w Japonii kolej powstawała w oparciu o technologie brytyjskie.

       Są legendy, które głoszą, że ruch lewostronny został narzucony Europie około 1300 roku przez papieża Bonifacego VIII. To najprawdopodobniej nie jest zgodne z faktami, bo nie ma żadnych potwierdzeń w dokumentach.

       Nikt nie podważa faktu, że ruch prawostronny został w Europie spopularyzowany dopiero na początku XIX w. po podbojach przez armie Napoleona (który był podobno leworęczny). Legenda głosi, że ruch prawostronny został ustanowiony we Francji po rewolucji antyfrancuskiej jako po pierwsze bunt przeciw religii (czyli temu hipotetycznemu narzuceniu ruchu lewostronnego przez papieża), a po drugie jako bunt przeciw Anglikom, których Francuzi nie lubią.

       Powyższe to tylko legenda. Jest wiele poszlak świadczących o tym, że we Francji obowiązywał ruch prawostronny przed rewolucją. Zachowały się obrazy z wcześniejszych czasów potwierdzające ruch prawostronny. Najprawdopodobniej wynika to z tego, że we Francji dominowały wielokonne powozy powożone przez woźnicę jadącego konno, a nie siedzącego na powozie.

Grzegorz GPS Świderski

Na lewo most, na prawo most… <- poprzednia notka

następna notka -> Lewą marsz, w prawo zwrot…

Tagi: #gps65, #prawa, #lewa, #stronność 

Lubię to! Skomentuj32 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo