Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
138 obserwujących
1692 notki
2139k odsłon
  231   1

Lewą marsz, w prawo zwrot…

       Wszystko wskazuje na to, że źródłem rozpowszechniania się zasad ruchu drogowego na świecie jest Europa i USA. A w Europie rozwijało się to tak, że ruch lewostronny najpierw dominował, bo obowiązywał na wyspach brytyjskich i w środkowej Europie i był spadkiem po Rzymianach, a ruch prawostronny wykształcił się w sposób naturalny we Francji. I przypadek sprawił, że podboje Napoleona w Europie zgrały się z rewolucją przemysłową, która spowodowała zwiększenie ruchu drogowego - to spowodowało, że francuski ruch prawostronny został narzucony wielu państwom europejskim. A potem dopełniły to USA.

       Lewostronny ruch występuje dzisiaj w takich państwach jak: Wielka Brytania, Irlandia, Cypr, Malta, Australia, Nowa Zelandia, Indie, Japonia, Tajlandia, Pakistan, Dominikana, Hongkong, Indonezja, Jamajka, Wenezuela, Lesotho, Botswana, Brunei, Sri Lanka, Kenia, Tanzania, Uganda, Mauritius, Niger, RPA, Bangladesz, Papua Nowa Gwinea. Wszystko są to byłe kolonie brytyjskie albo rejony o dużych tradycjach kontaktowania się z Brytyjczykami - z drobnymi wyjątkami.

       Prawostronny ruch występuje w Europie kontynentalnej i w byłych koloniach francuskich czy hiszpańskich albo w państwach, które przeciwstawiały się brytyjskiemu imperializmowi (np USA) - też z drobnymi wyjątkami.

       Wyjątkami są Japonia, Szwecja, Austria, Węgry czy Czechosłowacja. Japonia ma ruch lewostronny do dzisiaj, a w reszcie z tych krajów zmieniono to ze względów politycznych. Austria, Węgry i Czechosłowacja zmieniły ruch na prawostronny na początku II wojny światowej na skutek decyzji władz niemieckich. W Szwecji zmieniono ruch drogowy na przeciwny w 1967 roku. - wynikało to z chęci dostosowania się do innych państw skandynawskich i europejskich.

       Zmiana ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny została też dokonana poza Europą: na różnych obszarach Kanady w latach 20-tych XX wieku, w Birmie w 1970, czy w Nigerii w latach 70-tych XX wieku.

       Co ciekawe nastąpiła niedawno zmiana w drugą stronę - w 2009 roku Samoa dokonała zmiany z ruchu prawostronnego na lewostronny - by się dostosować do państw Australii, Nowej Zelandii i Japonii.

       Współcześnie w sumie na półkuli północnej jeździ się głównie po prawej, ale na półkuli południowej po lewej. Mniej więcej 1/3 ludności świata żyje w państwach, w których obowiązuje ruch lewostronny.

Grzegorz GPS Świderski

Wskazówki zegara kręcą się w prawo... <- poprzednia notka

następna notka -> "Poproszę drzwi". "Ale lewe drzwi czy prawe drzwi?"...

Tagi: #gps65, #prawa, #lewa, #stronność 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo