Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
152 obserwujących
1890 notek
2400k odsłon
  560   9

Maseczki wywołają katastrofę ekologiczną

        Larum grają! wojna! nieprzyjaciel w granicach! a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? na koń nie siadasz? Co się stało z tobą, ekologu?

  • "Według szacunków WHO dotyczących zapotrzebowania na 89 milionów masek miesięcznie, ich światowa produkcja będzie nadal rosła. Ze względu na skład np. jednorazowych masek chirurgicznych z polimerami, takimi jak polipropylen, poliuretan, poliakrylonitryl, polistyren, poliwęglan, polietylen i poliester, można spodziewać się rosnącego globalnego wyzwania także z punktu widzenia ochrony środowiska, zwłaszcza poza Europą przy braku strategii recyklingu i unieszkodliwiania. Wspomniane polimery zostały zidentyfikowane jako znaczące źródło plastiku i cząstek plastiku zanieczyszczających wszystkie obiegi wody aż do środowiska morskiego. Istotnym czynnikiem zagrażającym zdrowiu są odpady masek w postaci mikrodrobin plastiku po rozłożeniu do łańcucha pokarmowego. Zanieczyszczone makroskopowe maski jednorazowego użytku - zwłaszcza przed mikroskopijnym rozkładem - stanowią szeroko rozpowszechnione podłoże dla drobnoustrojów (pierwotniaków, bakterii, wirusów, grzybów) pod względem patogenów inwazyjnych. Prawidłowe usuwanie skażonego biologicznie materiału codziennej maski nie jest dostatecznie uregulowane nawet w krajach zachodnich."
  • „Na całym świecie KAŻDEGO MIESIĄCA zużywa się 129 miliardów wątpliwej skuteczności masek i 65 miliardów plastikowych rękawiczek - wiele z nich trafia do mórz, oceanów, lasów i gleby. 1,5 miliarda masek trafiło w ubiegłym roku do mórz i oceanów. Jak mówią naukowcy, już wkrótce w Morzu Śródziemnych może być więcej masek niż meduz”

Grzegorz GPS Świderski

Dogadywanie się <- poprzednia notka

następna notka -> Pragmatyzm czy ideologia?

Tagi: gps65, ekologia, maseczki

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości