Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1736 notek
2203k odsłony
  556   0

Kapitalizm

Każda ideologia [1] wymaga propagandy. Ideologia, dzięki której rozwija się kapitalizm, to liberalizm [2] gospodarczy, czyli idea oparta na wolnym rynku [3], wolnym handlu, swobodzie gospodarowania, własności prywatnej i prawie naturalnym [4]. To są wartości wyższe i pozytywne, ale nie rozwijają się one w praktyce same z siebie tylko wymagają propagowania ich, walki o nie i wymagają ochrony.
Kapitalizm rozwija się sam z siebie na wolnym rynku dzięki ludzkiej pracy, kreatywności i dążeniach poznawczych, ale wolny rynek sam z siebie się nie rozwija - wymaga państwa (czyli aparatu przymusu [5]), które wolny rynek wprowadzi i będzie go chronić. Ideologia, którą kieruje się takie wolnorynkowe państwo wymaga propagandy (jak każda ideologia państwowa i każda religia - a każde państwo i Kościół muszą kierować się jakąś ideologią). Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy ta wolnorynkowa ideologia jest powszechnie niszczona propagandowo i gdy propagowane są różne ideologie przeciwstawne, które są społecznie destrukcyjne, takie jak socjalizm, faszyzm, marksizm-leninizm, keynesizm, socjaldemokracja [6], różne "trzecie drogi" [7] itp...
W dzisiejszych czasach kapitalizm źle się w powszechnym odczuciu kojarzy, szczególnie w Polsce, i z powodów propagandowych jest kojarzony coraz gorzej. W polskich słownikach synonimów słowo: "kapitalizm" ma następujące synonimy: wyzysk, eksploatacja, drożyzna, wykorzystywanie, krzywda. To jest ewidentna manipulacja.
Na Zachodzie też propaganda idzie w tym kierunku. Dlatego potrzebna jest kontrpropaganda - ale nie tylko wyjaśnianie szkodliwości tych destrukcyjnych ideologii, ale afirmacja kapitalizmu i wskazywanie jego pozytywnych skutków.
Kapitalizm, i ogólnie wolność gospodarcza, tak jak niepodległość [8], nie jest czymś, co jest dane na zawsze i czego nie trzeba strzec, bo się samo strzeże. Wolności i niepodległości trzeba bronić wszelkimi sposobami.
Polecam: Deklarację Bernsteina - a to jej fragmenty:
"Kapitalizm to jedyny system bazujący na prawie każdego człowieka do dowolnego zarządzania swoim życiem. Kapitalizm to jedyny system społeczny, w którym jednostki są wolne, w którym mogą się w pełni zrealizować, posiadać własność i zbierać zyski ze swoich poczynań. Taki system umacnia prawa poszczególnej osoby, a ogranicza rząd, wzbogaca naszą polityczną, intelektualną i ekonomiczną wolność."
"Taki jest wyrok historii. Tylko w ciągu swego dwusetletniego istnienia kapitalizm zdołał podnieść standard naszego życia do poziomów nieznanych w czasach przedkapitalistycznych."
"Kiedy ludzie są wolni i mogą podążać za swoimi sprawami nie niepokojeni, kiedy to mogą w dowolny sposób używać swej pomysłowości w poszukiwaniu lepszego życia, wtedy są niezmiernie płodni. Wolność polityczna i ekonomiczna wyzwala najlepsze umysły i najbardziej ambitnych ludzi, pozwala im budować, tworzyć, wprowadzać innowacje, posuwać naprzód całą ludzkość."
"Kapitalizm to stan umysłu. Dla człowieka podstawowym narzędziem jest jego umysł, takim jak skrzydła dla ptaka. Jedynie przez racjonalne myślenie i kreatywną pracę człowiek może podnieść poziom swojego życia i wydłużyć je. Jednak nasze umysły nie potrafią pracować pod przymusem. Przymus paraliżuje wszelką kreatywność. Umysł nie może być zniewolony. Kapitalizm rozkwita właśnie dlatego, ponieważ jest jedynym systemem wolnych umysłów, wolnych ludzi i wolnego rynku."
"Kapitalizm jest największym dobrodziejstwem ludzkości. Nadszedł czas, aby ludzie myślący, każdej narodowości, pojęli tę prawdę i w pełni przyjęli ten system, jako stan umysłu i praw jednostek."


PKW należy do bandy czworga <- poprzednia notka
następna notka -> Konferencja Nowej Prawicy

Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale