Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1838 notek
2346k odsłon
  700   0

Jeden

Napisałem już notki o następujących liczbach:

Dziś będzie o liczbie jeden. To jest bardzo ważna liczba, bo jest jeden Bóg. No i jest to liczba najstarsza, najbardziej tradycyjna, znana w najbardziej prymitywnych kulturach - we wszystkich językach nazywana podobnym słowem. Tą liczbą można policzyć wszystko. A zatem jest to liczba dla konserwatystów.

Jeden to też dziwna liczba, bo ani nie jest pierwsza, ani nie jest złożona. Jest tylko jedna taka liczba naturalna! To liczba ważna. Pierwszy syn to syn najważniejszy, pierworodny. Jeden to bardzo ważna stała matematyczna i fizyczna – występuje we wszystkich możliwych wzorach – bo jak nawet nie występuje, to można cokolwiek w tym wzorze pomnożyć przez jeden i wyjdzie na to samo.

Ale nawet, jeżeli używamy innych liczb, to liczba jeden i tak jest dominująca, bo prawie zawsz stoi na początku! Jeśli weźmiemy jakieś dowolne dobro naturalne występujące w przyrodzie i je jakoś podzielimy, a potem policzymy ile czegoś zawiera każda część – policzymy w dowolnych jednostkach, czy to w metrach, sztukach, kwartach czy latach świetlnych, w dowolnym pozycyjnym systemie liczenia, czy to dwójkowym, czy dziesiętnym czy szesnastkowym, i weźmiemy te wszystkie liczby, to najwięcej będzie liczb z jedynką na początku!

To jest bardzo tajemnicze i dziwne zjawisko, a nazywa się rozkładem Benforda. Otóż prawdopodobieństwo wystąpienia cyfry k na początku liczby w systemie dziesiętnym wynosi: Log10((k+1)/k). Jedynce daje to trochę ponad 30%, a gdyby było po równo, to powinno być niewiele ponad 11%. Jedynka występuje na początku prawie trzy razy częściej niż można było się tego spodziewać!

Stąd taka presja polityków, by ich umieszczać na pierwszych miejscach list wyborczych - mają trzy razy większe szanse wyboru niż na innych miejscach.

To zjawisko służy temu by rozpoznawać oszustwa. Jeśli liczymy jakieś naturalne zjawisko i je jakoś policzymy, to jedynkę na początku będziemy mieć w trochę ponad 30% przypadków. A gdy te liczby wpisują ludzie i starają się wpisywać losowo, to jedynka będzie w około 11% i po tym poznamy, że liczby sobie ludzie zmyślili i nie jest to rzetelne.

Tu możecie sobie o tym więcej pooglądać:


Lekcja wychowania obywatelskiego <- poprzednia notka

 

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie