Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
119 obserwujących
1445 notek
1823k odsłony
1185 odsłon

Piraci

Wykop Skomentuj23

Otóż wyobraź sobie, że jesteś hersztem piratów. Dysponujecie policzalnym łupem: pewną liczbą sztuk złotych monet. No i jak zwykle w takiej sytuacji pojawia się problem: jak to podzielić?

Stosujecie więc odwieczny piracki sposób, który jest kwintesencją demokracji. A więc jednak jest to zagadka polityczna. Otóż najbardziej charyzmatyczny i wpływowy pirat, czyli Ty, proponuje podział łupu między wszystkich, a potem cała załoga głosuje. Każdy pirat ma jeden głos i może zagłosować za lub przeciw. Jeśli podział zaakceptuje połowa żyjących piratów w załodze, lub więcej, to dzielenie się kończy. Ale jeśli będzie więcej przeciwników niż zwolenników, to ci przeciwnicy wyrzucają za burtą tego pirata, który zaproponował ten nieoptymalny podział, czyli Ciebie, i następny pirat proponuje swój podział.

Zadanie polega na tym byś zaproponował taki podział, żebyś nie wylądował za burtą i zyskał najwięcej ile się da. Jeśli jesteś kobietą, to po prostu udajesz mężczyznę i mimo to nadal jesteś najtwardsza i najbardziej charyzmatyczna.

Oczywiście potrzeba uściślić pewne kwestie. Otóż monety są niepodzielne, piraci są uporządkowani od najtwardszego do najsłabszego i wszyscy znają tę kolejność, każdy z piratów głosuje tak, aby maksymalizować własny zysk, a gdy zysk nie zależy od głosowania, to głosuje za wyrzuceniem za burtę.

No to co proponujesz? Jeśli nie masz pomysłu tak na szybko, to możesz założyć, że piratów jest dziesięciu, a monet sto.


następna notka -> Dziwny otwór

Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie