Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
129 obserwujących
1616 notek
2055k odsłon
967 odsłon

Czy warto naśladować jaskiniowców?

Wykop Skomentuj16

Nowa prezes Salonu24 zachęca do pisania o jedzeniu, sporcie i zdrowiu w związku z utworzeniem nowej kategorii: „Zdrowe życie”. No to się zachęciłem i polecam bardzo ciekawy wykład Piotra Koca na YouTube:

Streszczę najważniejsze tezy tego wykładu:

 1. Jesteśmy genetycznie niemal identyczni z jaskiniowcami, ale nie da się praktycznie wrócić do paleolitu.
 2. Warto emulować jaskiniowców żyjących w paleolicie ze względu na cel biochemiczny i fizjologiczny, czyli warto naśladować ich sposób odżywiania się i ruchowy styl życia. Warto odtworzyć kontekst biochemiczny funkcjonowania łowców i zbieraczy w paleolicie, a nie ich kulturę.
 3. Paleolit to był taki długi weekend, który trwał dwa miliony lat – ludzie chodzili na ryby, na grzyby, spacerowali po lasach i łąkach, polowali, zbierali owce, a potem to wszystko grillowali i siedzieli przy ognisku.
 4. Fenotypowa ekspresja genów polega na tym, że identyczny genetycznie gatunek tworzy dość zróżnicowane konkretne organizmy w zależności od środowiska. Nomadzi, myśliwi i zbieracze, jaskiniowcy mają identyczne geny z ludami rolniczymi, cywilizowanymi, współczesnymi, ale wtedy byli dużo zdrowsi, silniejsi, roślejsi, sprawniejsi.
 5. Przeciętny jaskiniowiec spędzał najprawdopodobniej kilkanaście godzin tygodniowo w „pracy”, czyli na zbieraniu żywności i na polowaniu. A więc miał wielokroć więcej wolnego czasu niż ludy rolnicze i współcześni ludzie, którzy średnio pracują czterdzieści godzin tygodniowo.
 6. W USA jest spory ruch społeczny ludzi, którzy starają się emulować biochemicznie i ruchowo jaskiniowców, czyli starają się podobnie odżywiać i podobnie spędzać czas. Sporo się na ten temat publikuje, są liczne badania naukowe i wynika z nich, że to współczesnym ludziom służy, są dzięki temu zdrowsi.
 7. Konkretne zalecenia co do tego jak żyć tak zdrowo jak jaskiniowiec:
  • Jedz rośliny i zwierzęta. A zatem to co miał jaskiniowiec: mięso, ryby, owoce, warzywa, orzechy, zioła itd… i to co jest biochemicznie tożsame z tym co jaskiniowiec miał: masło, oleje, suplementy diety. Używki jaskiniowca to wino i piwo. Nie należy zjadać minerałów, czyli soli, cukru itp… - no i ogólnie produktów wysoko przetworzonych.
  • Unikaj rzeczy trujących. Jadalne jest tylko to, co można zjeść na surowo bez ryzyka zatrucia. Czyli np. ziemniaki odpadają. Również nie należy jeść ziaren, które są dla ptaków. A zatem lepiej unikać zboża, czyli chleba i w ogóle pieczywa. Również niejadalne są rośliny strączkowe, fasola, groszek, bób, orzeszki pistacjowe itd…
  • Włócz się daleko i powoli. Czyli maratonu i joggingu należy unikać.
  • Dźwigaj ciężkie rzeczy.Biegaj sprintem raz na jakiś czas. Jaskiniowcy potrafili szybko biegać, ale na krótkim dystansie.
  • Śpij bardzo długo i twardo. Baw się i graj na słońcu i świeżym powietrzu. Sztuczne światło jest szkodliwe.
 8. Człowiek jest podobny do niedźwiedzia, ma podobny cykl roczny. W lecie jest 18 godzin światła, są owoce, węglowodany, człowiek jest aktywny, ale gromadzi tłuszcz na zimę, na jesień tyje, a w zimie dłużej śpi, jest mało aktywny, bo jest 8 godzin światła, chudnie, na wiosnę się budzi... i tak w kółko.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Więcej na ten temat jest tu: Żyj w Paleolicie, Przynieś golonkę z mamuta!, Jedz rośliny i zwierzęta


Sztuczna jedność <- poprzednia notka
następna notka -> Gwałty zbiorowe

 

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale